V starejših stanovanjih in stanovanjskih hišah najdemo zelo ozka vrata v prostore, kot so stranišča, shrambe, in tudi v druge bivalne prostore. Tudi sicer so prostori v stavbah iz sredine prejšnjega stoletja manjši, kot jih želimo v današnjem načinu življenja. Skozi ozka vrata gredo udobno mladi, vitki in okretni. Ko pa smo starejši in manj okretni, morda malo obilnejši, gre težje. Kaj šele, če imamo bergle, hojico ali smo v stanovanju na vozičku. Starejšemu lahko postane bivanje v stanovanju močno oteženo, dostop do stranišča nemogoč in celo nevaren. Predvsem so problematične kopalnice in stranišča, shrambe ali tudi kakšni kletni prostori.
Kaj storimo, če se v majhno stranišče vrata odpirajo navznoter in ima starejša oseba resnične težave, kako stopiti v prostor in zapreti vrata za seboj? V prostoru, kamor se vrata odpirajo navznoter, mora biti namreč dovolj prostora, da oseba vanj stopi, se brez težav umakne vstran in zapre vrata. To pomeni, da bi moralo biti ob strani vsaj šestdeset centimetrov praznega prostora. Starejša stanovanjska gradnja je upoštevala minimalne še uporabne standarde, ki so bili postavljeni res asketsko. Za vhod v kopalnico ali stranišče je 65 cm res ozek prehod, 75 cm pa zelo malo za druge prostore.
Zanimivo postane tudi takrat, ko je spoznamo, da je prehod skozi vrata širok le toliko, da gre skozenj sicer za silo pralni ali pomivalni stroj, za roke, ki ga nesejo, pa že ni več dovolj prostora.
Tudi smer odpiranja je problematična. Pravzaprav postane težava resnejša, če oseba v prostoru z ozkimi vrati, ki se odpirajo navznoter, potrebuje pomoč. Pravzaprav je nemogoče vdreti v tak prostor, kjer morda oseba leži na tleh in vrat ni mogoče odriniti. Ne moremo jih niti sneti, ker se odpirajo navznoter.
Kaj storiti?
Ne da bi se v stanovanju lotili temeljitejše prenove, je ozka vrata in napačno odpiranje težko odpraviti. Če starejša oseba živi sama, lahko taka vrata sname in jih pospravi stran. Bolje je, da vrat sploh ni ali jih morda nadomesti zavesa. Sicer se vratni podboj izbije in da širšega, z vrati ki se odpirajo navzven. Na obstoječi podboj se lahko ob zunanji strani montira tudi obešena drsna vrata. Kadar imamo namen zid podreti, pa so najboljša rešitev drsna vrata, ki se zapeljejo v zid in širša odprtina. Drsna vrata so posebej primerna takrat, kadar je hodnik tako ozek, da se oseba, ki hodi po njem, ne more udobno umakniti vratom, ki se nenadoma odprejo pred njo.
Najbolje je, da so vsa vrata v stanovanju dovolj široka, da gre skoznje tudi oseba na vozičku. Za to morajo biti vrata, oziroma razdalja med podbojema, široka vsaj 85 cm, še bolje 90 cm. Nihče od nas si ne želi postati nepokreten ali po stanovanju hoditi s hojico ali berglami, a če do tega pride, res ni prav, da bi zaradi preozkih vrat iskali drugo stanovanje.
Steklena vrata imamo radi, ker lahko v temnejše dele stanovanja posredujejo nekaj naravne svetlobe in prostori ne delujejo tako ločeni. Pa vendar lahko slabovidna oseba v polmraku zgreši zaprta vrata in se zaleti vanje. Pomagamo si lahko z dekorativnimi in zanimivimi nalepkami, ki jih nalepimo na steklo.
Vrata v stanovanju naj bodo široka in naj ne bo pragov med prostori, kamor bi se spotikali. Vsa vrata na poti do stanovanja bi morala biti dovolj široka, tudi vrata v dvigalo. Poskrbimo, da bo kljuka na vratih take oblike, da jo lahko prime in vrata odpre tudi oseba z bolečimi sklepi, ki ne more obrniti gumba na vratih.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV