Skupno življenje
Možnost, da se starejši preselijo k otrokom in vnukom, pomeni dobro izbiro za tiste starejše, ki morda potrebujejo le nekaj pomoči pri osnovnih zadevah, niso pa pripravljeni živeti v domu za ostarele, hkrati pa niso sposobni povsem samostojnega življenja. Če se odločimo, da v svoj dom sprejmemo ostarele starše, se je treba na to pripraviti. Na kaj vse je treba pomisliti?
- Kako bo odločitev vplivala na vašega partnerja/partnerko in otroke?
- Kako boste reševali konflikte, ko bo stanje napeto?
- Življenje s starši pomeni manj zasebnosti. Kako bo to vplivalo na vas?
- Starši lahko občutijo, da so izgubili del samostojnosti – kako lahko to vpliva nanje?
- Kaj boste storili v primeru vmešavanj staršev v vaše povsem intimne zadeve?
- Kakšne možnosti povezovanja z vrstniki ima starš?
- Javni prevoz, dostopnost do trgovin?
- Koliko vaše pomoči starši potrebujejo?
- Koliko lahko ponudijo v zameno?
- Če bodo potrebne prilagoditve stanovanja – kdo krije stroške?
Postavite realna pričakovanja in se pogovorite, kako bo vaša 'skupnost' delovala ter kako boste postopali, če se ne bo izšlo. Natančno se dogovorite, kako boste ravnali, če se spremenijo okoliščine (zdravstveno stanje se poslabša ipd.). Dogovorite se tudi glede financ, kako boste delili stroške.
Poskusite se dogovoriti, da gre za prehodno obdobje in se boste po preteku določenega časa znova pogovorili, ali sistem za vse deluje in, če ne, kaj sledi.
Nekaj osnovnih prilagoditev
Tako kot za otroke je treba dom nekoliko prilagoditi tudi v primeru življenja s starejšimi. Dom mora biti varen, praktičen, ključen je preprost in varen dostop do vseh najnujnejših stvari.
Ročaj
Premikanje po stanovanju je za starostnike lahko dolgotrajnejši in zahtevnejši podvig, če niso več tako okretni. Dobro je, da namestite posebne ročke, ki bodo omogočale starejšim, da se naslonijo, si pomagajo, ko vstanejo ali se usedejo, predvsem pa jih je primerno namestiti v bližini vrat, na stopniščih, stranišču, v kopalnici – ob kadi in v tuš kabini ter ob bideju. Ne pozabite jih namestiti tudi ob vhodu, če je morda kakšna stopnica pred vhodom. Ročaji so lahko dandanes pravi dekor, če si vzamemo čas in izberemo takšne, ki se skladajo z našo opremo.
Svetloba
Ker se s starostjo slabša vid, je ključno, da je stanovanje za starostnike opremljeno z ustrezno razsvetljavo. Dobro naj bodo osvetljeni vhod v stanovanje ali hišo, stopnišče, če ga imate, hodniki. Osvetlite, kjer so napeljani kabli, nič ni narobe, če si omislite kakšno lučko, ki se jo preprosto vtakne v električno vtičnico, da se kdo, v primeru, da mora recimo ponoči na stranišče, ne bo zaletel.
Dostopnost
Na stopnice, če jih imamo, lahko nalepimo posebne preproge za stopnice, ki pomagajo preprečiti marsikateri nevaren padec po stopnicah. Preproge v prostorih pritrdimo ob robovih s posebnimi lepilnimi trakovi za preproge, da se ne vihajo, s tem pa preprečimo, da bi se kdo ob preprogo spotaknil.
Če nam finance dopuščajo, lahko na stopnišče namestimo električni stol, ki bo starostniku omogočal, da pride v zgornje in nazaj v spodnje nadstropje. Za lažje prenašanje stvari po stanovanju je primeren pripomoček tudi hodulja s košarico ali rolator.
Pomislite tudi na višino stranišča in umivalnika. Prenizka straniščna školjka lahko pomeni veliko oviro za starejše, saj težje sedejo in imajo lahko veliko težav pri vstajanju. Tudi rob kadi naj bo primeren in ne previsok, saj visokega roba ne bodo mogli prestopiti, tvegate pa tudi zdrs in poškodbo.
Stvari za osebno rabo in drugi predmeti, ki jih potrebujemo dnevno, naj bodo na policah ali v omarah, ki so preprosto dostopne.
Vrt
Starostnikom mora biti prilagojena tudi okolica, ne le notranjost doma. Če imate okoli hiše tlakovano z gladkimi drsečimi ploščicami, velja razmisliti o zamenjavi teh z nedrsečimi. Takšna menjava ni koristna le za starejše – je dobra investicija tudi sicer v vašo varnost.
Osvetlitev potke, vhoda in morebitnih stopničk na vrtu je prav tako odlična odločitev.
Napeljave
Če imate doma kakšno poškodovano vtičnico, kabel, ki je malce 'smotano' napeljan in predstavlja nevarnost, te stvari popravite in uredite. Tudi steklena vrata, če jih imate, ni napak zamenjati z bolj motnimi, čeznje lahko nalepite kakšno dekorativno nalepko za steklo, tako da zmanjšate možnost, da bi se kdo vanje zaletel.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV