Kako opremljati na ta način?
To je stil za vas, če ne želite pretiravati, hkrati pa si ne želite na pol praznega domovanja, kjer ima vsak kos točno določen namen in ni ničesar, kar bi človek imel samo zato, ker je pa morda le dobro videti ali ga na kaj lepega spominja. Udoben minimalizem je v resnici nekakšna zlata sredina. Pri tem opremljanju smo pozorni, da je domovanje funkcionalno, da so stvari uporabne, hkrati pa si damo včasih tudi duška in denimo izberemo malo bolj ekstravagantno mizo ali vazo ali fotelj.
Kako začeti?
Najlažje boste na tak način začeli opremljati tako, da boste ugotovili, kaj je tisto, kar nujno potrebujete v vsakem prostoru svojega doma. V spalnici bo to postelja in zato jo boste naredili za središčno točko. Največ časa si vzemite za izbiro tega kosa pohištva. Lahko je tudi večja na račun česa drugega. Vse drugo v prostoru res prilagodite izbrani postelji. V dnevni sobi enako začnite z izbiro sedežne garniture. Ta naj bo središčna točka, vse drugo nato prilagodite njej.
Izbirajte pohištvo v minimalističnem slogu. Vsaj večina kosov naj bo takšnih. Nato pa dodajte z dekoracijo različne teksture. To je ta "udoben del" besedne zveze udoben minimalizem. Izberite zanimivo teksturo vaze, odeje, kavne mizice, preproge … Z vnosom različnih tekstur bo prostor postal vizualno zanimivejši pa tudi domačnejši. Mnogi sicer, ko govorimo o teksturah, pomislijo le na kaj takega, kot je denimo preproga iz sisala ali volnena odeja. Toda tekstura pomeni, kakšen občutek nam vliva kos dekoracije. To je lahko tudi steklena vaza ali mizica iz lesa z grobo strukturo.
Preberite si še: Kako opremljati tudi z materiali in teksturami?
Ne pozabite na slojevanje
Tako v prostor vnašate globino. In v takem okolju se ljudje bolje počutimo. Lahko torej izberete minimalistične kose. Toda na tla položite preprogo, na kavč položite odejo in dekorativne blazine, na mizico položite knjige in dekorativno skledo za sadje, na predalniku položite okrasne svečke in okvirje z družinskimi fotografijami …
Uporabljajte tudi več barv in barvnih odtenkov. Pri njihovi izbiri se lahko zatečete k pravilu 60-30-10. To pomeni, da 60 odstotkov prostora zavzame prevladujoča barva. Ker bo zavzela toliko prostora, je najbolje, če je bolj nevtralna. 30 odstotkov naj bo nato druge, malo drznejše barve. Šele tretja barva oziroma barvni odtenek, ki je zastopan le v 10 odstotkih, pa je lahko res drzen, saj je uporabljen le za poudarek. Običajno v tej barvi izbiramo dekorativne predmete, ki jih je lažje zamenjati, če se jih naveličamo, kar se z malo vpadljivejšimi odtenki zlahka zgodi. Seveda pa to ne pomeni, da morajo biti v prostoru res le tri barve. Govorimo o prevladujoči barvni paleti.
In ko opremljate, pri slojevanju še ne pozabite na več virov svetlobe. Tudi to bo močno prispevalo k temu, da se boste doma bolje počutili. Prostor, kjer ni raznolikosti, deluje monoton, pust in sterilen.
Treba je imeti mero
Pri udobnem minimalizmu si torej damo duška, vendar pa zelo pazimo, da vseeno dosežemo neko ravnovesje. Tukaj se morate zanašati na svoj občutek. Po navadi je pri opremljanju tako, da, kadar nekaj ni, kot bi moralo biti, imamo tudi občutek, da nekaj ni v najlepšem redu. Kako ugotovimo, kaj nas moti? S preizkušanjem. Kakšen dekorativni predmet odmaknemo ali pa ga dodamo. Poskusimo z večjo ali manjšo preprogo. S foteljem ali brez fotelja. Če vam je všeč ta stil, boste vedeli, kdaj ste ga dosegli. Takrat boste takoj začutili, da je zdaj vaš dom harmoničen. Da imate ravno prav vsega, kar potrebujete. Hkrati pa tudi dovolj občutka udobja ter domačnosti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV