Neprijetne vonjave po zatohlem so lahko zgodnji opozorilni znak, življenje v takšnem okolju pa lahko sproži alergijske reakcije in povzroči težave z dihali.
Vzroki za vonj po plesni v hiši
Spore plesni so naravno prisotne v zraku, vendar za rast in razmnoževanje potrebujejo vlago. Zatohel vonj je posledica presnovnih procesov plesni, ki razgrajujejo organske materiale, kot so les, suhi zidovi in tkanine.
Plesni, ki še ni načela strukturnih elementov hiše, se lahko poskusite rešiti sami, v primeru hujših težav pa je vsekakor nujno, da razmislite o izolaciji in učinkovitem prezračevalnem sistemu in spodaj navedeni ukrepi zelo verjetno ne bodo dovolj.
Zakaj je nujno, da čim prej ukrepate?
Vonj po zatohlem ne kaže samo na prisotnost plesni, ampak tudi nakazuje, da je notranje okolje lahko nezdravo. Spore plesni lahko povzročijo težave z dihanjem, draženje kože in alergijske reakcije. Dolgotrajna izpostavljenost lahko še poslabša ta stanja, zlasti pri posameznikih z astmo ali šibkim imunskim sistemom. Plesen lahko povzroči znatno škodo strukturi vašega doma, vključno s stenami, stropi in tlemi.
Iskanje vira smradu po plesni
Prvi korak za učinkovito odpravo vonjav po plesni je iskanje temeljnega vzroka. Preglejte območja, ki so nagnjena k vlagi, kot so kopalnice, kleti, kuhinje in pralnice. Preverite košaro za perilo, da ugotovite, ali se morda skriva razlog v vlažnih oblačilih ali brisačah.
Pozorni bodite na znake, kot so razbarvanje na stenah, stropu in tleh. Preverite skrite lise pod preprogami, pohištvom, pod stopnicami, na podstrešju in v kleti. Preglejte vodovodne napeljave, cevi, streho in žlebove, če slučajno puščajo. Z merilnikom vlage identificirajte območja s prekomerno vlažnostjo.
Ukrepi, da se znebite vonja
Ko ugotovite izvor plesni, uporabite eno od teh učinkovitih strategij.
Znižajte vlažnost zraka in poskrbite za kroženje
Odprite okna in vrata ter vključite ventilatorje. Za zmanjšanje vlage v zraku v prostor postavite razvlažilnik.
Uporabite absorberje vonjav
Če ste odstranili plesen – in predvsem vzrok zanjo, a vonj ostaja, lahko kupite in obesite absorberje vonjav na mesta z omejenim kroženjem zraka. Druga možnost je, da na ta območja postavite sklede z aktivnim ogljem, sodo bikarbono, koruznim škrobom, kavno usedlino ali mačjim peskom – te snovi namreč vase vežejo vlago in smrad.
Uporabite naravna sredstva
Kis je naravni dezodorant, ki lahko pomaga pri absorbciji neprijetnih vonjav. V sobo postavite posodo z belim kisom ali ga razpršite neposredno na prizadete površine. Pustite nekaj ur in nato obrišite. Eterična olja, kot so olje čajevca, olje evkaliptusa in sivke, imajo prav tako kot kis protiglivične lastnosti. Nekaj kapljic lahko zmešate z vodo in raztopino poškropite po plesnivih površinah. Tretja možnost je limonin sok, ki ga prav tako razredčite z vodo in poškropite s plesnijo prizadeta mesta.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV