Dominvrt.si
Cene ogrevanja

Katero vrsto ogrevanja izbrati?

Karmelina Husejnović
09. 08. 2022 05.00
1

Čeprav morda pred novim vročinskim valom razmišljate zgolj o tem, kako bi se ohladili, pa je neizbežno dejstvo, da se bliža jesen. In z njo prihaja tudi ogrevalna sezona. Preverite, kateri so najpogostejši načini ogrevanja in kako izbrati pravega za vaš dom.

Energente običajno uporabniki kupujejo enkrat na leto oziroma pred začetkom sezone, ko si naredijo zalogo za celotno ogrevalno sezono. Letos je marsikdo z nakupom zaradi napovedanih podražitev pohitel, tako so ta hip marsikje določeni energenti, kot so peleti, briketi ipd. že razprodani. Prodajalci so zato omejili količino energentov, ki jih lahko kupite.  

Les nudi posebno udobje
Les nudi posebno udobje FOTO: Shutterstock

DRVA

Les oziroma drva so najstarejši način ogrevanja, ki je še vedno med najbolj priljubljenimi. Približno tretjina slovenskih gospodinjstev se namreč ogreva na lesna goriva. Več kot polovica gospodinjstev na podeželju pa je z drvi samooskrbnih, kar je tudi prednost tega ogrevanja (če imate svoj gozd, seveda).  

Če svojega lesa nimate, pa ste odvisni predvsem od cen na trgu. In te se tudi pri drvih že nekaj časa višajo. Že v začetku lanske kurilne sezone so namreč drva dosegla najvišjo ceno v zadnjih 10 letih, ko je bilo treba za prostorninski meter odšteti okoli 82 evrov. Zdaj je cena za prostorninski meter že krepko prešla 100 evrov. Cena je sicer odvisna tudi od vrste drv, prevoza, ali so razsuta ali naložena v paleti itd. Marsikje pa vam bodo dali količinski popust, zato se drva morda splača naročiti skupaj s še kakšnim sosedom.  

Pri ogrevanju na drva je treba upoštevati, da mora vaša hiša imeti peč na drva in dimnik, ki ga je treba redno vzdrževati. Prostore lahko ogrevate na kamin ali s centralnim ogrevanjem na drva, če imate takšno rešitev v vašem domu. Seveda pa lahko ogrevanje na drva vedno kombinirate tudi s kakšnim drugim načinom ogrevanja, če vam to vaš dom omogoča.  

Peleti so postali eden najdražjih ogrevalnih energentov
Peleti so postali eden najdražjih ogrevalnih energentov FOTO: Shutterstock

PELETI IN BRIKETI

Peleti in briketi sicer spadajo pod lesna goriva in so v zadnjih letih vse bolj priljubljeni zaradi dobre kurilne vrednosti, ki je višja od lesa, lažjega shranjevanja, čistega izgorevanja in nizke količine pepela. Dajejo tudi pristen vonj lesa v toplo zakurjenem kaminu.

So zelo ekološko gorivo. Pelete pridobivajo iz lesnega odpada oziroma iz suhega industrijskega neobdelanega lesa jelke ali smreke brez primesi. Brikete pa izdelujejo iz suhe žagovine, čistih lesnih delcev oziroma oblancev, žagovine in manjših sekancev brez veziv, primesi ali drugih dodatkov.

Doslej so ti leseni energenti veljali za razmeroma poceni ogrevanje, a so cene predvsem peletov šle letos v nebo. Marsikje se jih zaradi velikega povpraševanja ne da več dobiti oziroma naročil do nadaljnjega ne sprejemajo.  

Cene pa se spreminjajo praktično iz dneva v dan. V primerjavi z lani, ko je bila v tem času cena peletov okoli 200 evrov na tono, je zdaj za isto količino treba odšteti že več kot 500 evrov. Tako ta hip veljajo za najdražjo obliko lesne biomase. Za brikete, ki so prav tako marsikje razprodani, pa je treba odšteti okoli 400 evrov na slabo tono.

Peleti in briketi so zelo primerni za kamine in manjša kurišča, pa tudi za kotle in centralne peči na pelete. Tako kot pri peči na drva potrebujete dimnik. Centralno peč na pelete je možno vgraditi v vsak dom, potrebujete le dovolj prostora za vso potrebno opremo. Lahko jo torej namestite tudi naknadno, če se odločite za zamenjavo energenta za ogrevanje, in jo priključite na obstoječi centralni sistem ogrevanja.

Kurilno olje
Kurilno olje FOTO: Shutterstock

KURILNO OLJE

Poleg lesne biomase je kurilno olje eno najbolj razširjenih ogrevalnih energentov. Po statističnih podatkih naj bi se s kurilnim oljem ogrevala petina gospodinjstev, najbrž tudi zato, ker je preprosto za uporabo in cenovno ugodno. Prednosti kurilnega olja so v tem, da ima visoko kurilno vrednost in da omogoča povsem avtomatizirano delovanje.

Pri cenah kurilnega olja je prav tako letos velika loterija, saj je namreč konec maja prenehala veljati državna regulacija cen kurilnega olja. Takrat je tudi večina prodajalcev prešla na tedensko določanje cene. Ko kupujete kurilno olje, se pozanimajte o tem, po kakšni ceni ga boste plačali, saj mnogi zaračunajo tisto ceno, ki velja ob dostavi. Ker se lahko dostava zavleče tudi več tednov, vas to lahko negativno preseneti.  

Trenutno cena kurilnega olja pri dobaviteljih znaša od 1,45 evra na liter. Če v celotni ogrevalni sezoni porabite okoli 1000 litrov kurilnega olja, boste torej zanj s prevozom odšteli okoli 1500 evrov.

Kurilno olje ni primeren način ogrevanja za manjše hiše oziroma stanovanja, saj za postavitev sistema potrebujete razmeroma veliko prostora. Kurilno olje se kuri v kotlovnici, potrebujete pa še rezervoar, v katerem shranjujete olje. Zato je treba pri objektu načrtovati vgradnjo in postavitev sistema, tudi z vidika požarne varnosti. Je pa to dobra izbira za tiste, ki z ogrevanjem ne želijo imeti veliko dela in vzdrževanja. Če je to vaša izbira ogrevanja, lahko pri stroških privarčujete tudi tako, da stari kotel zamenjate z učinkovitejšim.  

Ogrevanje s plinom
Ogrevanje s plinom FOTO: Shutterstock

PLIN  

Tretji najbolj razširjen način ogrevanja pri nas je plin. Ta se najpogosteje uporablja v stavbah in hišah, ki imajo možnost priključitve na plinovod. Pri tovrstnem ogrevanju je treba imeti plinski kotel, v katerem plin segreva vodo. Tovrstno centralno ogrevanje je še posebej učinkovito pri talnem gretju. Lahko pa plin napeljete tudi do plinskega kamina za lokalno ogrevanje prostorov.

Plina za ogrevanje ponavadi ne morete dobaviti na zalogo, še posebej v primeru, ko ste priklopljeni na plinovod. Tako je končni obračun kurilne sezone odvisen od tega, kako nihajo cene zemeljskega plina skozi sezono in pa seveda od porabe.  

Trenutno se cene plina pri dobaviteljih gibajo okoli 79,9 evra na megavatno uro. To je kar 50-odstotna podražitev od lanskega leta. 

Električni radiator
Električni radiator FOTO: Shutterstock

ELEKTRIKA

Elektrika je še vedno najdražji in najmanj učinkovit način ogrevanja, a se z njo ogreva znaten del slovenskih gospodinjstev, zlasti na območjih, kjer ni na voljo plinskega ali daljinskega ogrevanja. Izvedba ogrevanja na elektriko je seveda lahko različna – od električnih radiatorjev, električnih kaminov, električnih peči, električnih kotlov, IR-panelov, talnega ogrevanja ali celo uporabe klimatske naprave.  

Različni tudi stroški za ogrevanje na elektriko, ki so odvisni od izbire ogrevalnega sistema, pa tudi cen ponudnika električne energije. Vendar pa glede na višanje cen elektrike to pomeni, da se bodo višali tudi vaši stroški za ogrevanje. Tovrstno ogrevanje, sploh če želite vzdrževati konstantno temperaturo v prostorih, lahko na koncu pomeni visoke zneske na položnici za elektriko, saj bo tudi poraba elektrike višja.  

Prednost ogrevanja z elektriko je, da z njo lahko ogrevate prav vsak prostor, saj ne potrebujete namestitve velikih peči ali dimnikov. Torej se lahko na elektriko ogrevate tudi v stanovanjskih blokih. Tovrstni način ogrevanja pride prav predvsem v prehodnem obdobju, ko centralno ogrevanje še ni vklopljeno. Ogrevalne naprave so pogosto majhne in lahko prenosljive, tako da jih lahko prestavljate iz prostora v prostor.  

Slabost ogrevanja na elektriko je tudi v tem, da vas bo ob morebitnem daljšem izpadu elektrike zeblo. Zato je dobro, da imate nameščen še kakšen dodaten način ogrevanja.  

Toplotna črpalka
Toplotna črpalka FOTO: Shutterstock

TOPLOTNA ČRPALKA

Pri načrtovanju novogradnje, še posebej tam, kjer ni možnosti priklopa na daljinsko ogrevanje, je dobro, da razmislite o namestitvi toplotne črpalke. Čeprav bo na začetku investicija nekoliko višja, se bo na dolgi rok to poplačalo z nizkimi stroški ogrevanja. S toplotno črpalko lahko namreč segrevate tudi sanitarno vodo in prostore poleti celo hladite. 

Za sistem toplotne črpalke ne potrebujete veliko prostora ali dimnika. Toplotne črpalke toploto črpajo iz vode, zemlje ali zraka in jo v krožnem procesu segrejejo ter z njo ogrevajo vodo v ogrevalnem sistemu. Za svoje delovanje potrebujejo električno energijo, vendar pa je poraba elektrike v primeru toplotne črpalke nižja kot pri drugih načinih ogrevanja z elektriko. Zaradi nizke porabe elektrike pa to trenutno velja za stroškovno najbolj ugoden in brezskrben način ogrevanja.  

Obstaja več vrst toplotnih črpalk. V primeru, da razmišljate o tej možnosti, je najbolje, da se obrnete na strokovnjake, ki vam bodo svetovali, kateri način je za vaš dom najbolj primeren in s katerim načinom lahko na dolgi rok ustvarite največ prihrankov pri ogrevanju.  

Cene ogrevanja
Cene ogrevanja FOTO: Shutterstock

Kako izbrati ogrevalni sistem?

Ene rešitve, ki bi bila primerna za vsak dom, ni. Izbira ogrevanja je odvisna od številnih dejavnikov: velikost prostorov, starost hiše, lokacija, izolacija, navade in želje ter finančne zmožnosti. Pri stroških ogrevanja bo veliko vlogo odigrala dobra toplotna izolacija stavbe. Na odločitev glede načina ogrevanja lahko vpliva tudi to, koliko se je treba z ogrevanjem ukvarjati in kako pogosto je treba sistem vzdrževati. Vse to so namreč lahko prikriti stroški ogrevanja.

Priporočljivo je tudi, da svoj dom opremite z več kot enim načinom ogrevanja. Vsaj v tiste prostore, v katerih se največkrat zadržujete, namestite kakšen kamin ali peč. Ne glede na to, s čim se trenutno ogrevate, lahko obstoječi način ogrevanja, če živite v hiši, zamenjate. Začetna investicija bo sicer nekoliko višja, so pa lahko vsakoletni stroški za ogrevanje s prehodom na drug način ogrevanja precej nižji.  

Pri načrtovanju novega ali zamenjavi obstoječega ogrevalnega sistema si lahko pri kritju investicije pomagate tudi z Eko skladom, ki pogosto ponuja nepovratna sredstva in ugodna posojila za vgradnjo sodobnih sistemov ogrevanja in izolacije.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698