Dominvrt.si
Notranja oprema

Začnite kombinirati barve kot profesionalec

L.E.
26. 04. 2022 05.00
0

Bela s sivo in ... Še malo bele. Tako je pogosto videti kombiniranje barv pri tistih, ki se jih bojijo. Toda strahu bi se morali skušati znebiti. Kombiniranje barv (ali vsaj njihovih tonov) namreč izjemno povzdigne raven notranjega opremljanja. Kateri nasveti bi vam bili lahko v pomoč?

Liho število

Včasih boste slišali omenjeno pravilo števila tri. Iz nekega razloga imajo človeški možgani raje kombinacijo lihih števil, torej treh ali petih barv, ne pa štirih. Za začetek se lotite kombiniranja treh. Uporabite jih v različnih odstotkih.

Prva barva 60 odstotkov

Zavzemala naj bi torej več kot polovico barvne palete v prostoru. Zato je skoraj vedno nevtralen odtenek, še posebej pri začetnikih. Takšne so običajno stene ali tla (lahko tudi preproga), morda rolete in zavese ter večji kosi pohištva.

Notranja oprema
Notranja oprema FOTO: Adobe Stock

Druga barva 30 odstotkov

To pomeni, da jo je za polovico manj kot glavne. Izbrati bi jo morali tako, da se s slednjo nikakor ne tepe za pozornost. Ni kontrastna, temveč ujemajoča. Ti dve barvi delujeta harmonično. Za boječe sta dobra izbira lahko modra ali zelena, ki sicer ne sodita med nevtralne odtenke, vendar na nek način delujeta ravno tako mirno – najbrž ker ju povezujemo z naravo (morjem, nebom, rastlinami …).

Tretja barva 10 odstotkov

Tukaj si je mogoče dati duška. Ta barva pravzaprav praktično mora biti kontrastna – to je njen namen. V prostoru predstavlja le tretjino sekundarne barve. Če ste denimo izbrali kombinacijo sive in modre, je lahko akcentna oranžna.

Notranja oprema
Notranja oprema FOTO: Adobe Stock

Ena barva, več tonov

Namesto da bi izbrali tri barve, lahko izberete več tonov ene. Takšen interjer barvno nima močnega kontrasta, kar je lahko pozitivno pri kakšni spalnici, kjer bi si želeli bolj pomirjujoče okolje. Če ste denimo izbrali rožnato, seveda še vedno lahko dodate nevtralne barve, kot so siva, rjava in bela.

Barve, ki so si podobne

Z razlogom smo se pri likovni vzgoji naučili, kaj je barvni krog. Pomaga lahko tudi v notranjem opremljanju. Izberite tri barve, ki so v krogu skupaj. Denimo rdečo, oranžno in rumeno ali zeleno, modro in vijolično. Te barve niso kontrastne, delujejo harmonično. Seveda lahko izberete le dve komplementarni barvi – denimo zeleno in modro ali tudi rumeno in zeleno.

Notranja oprema
Notranja oprema FOTO: Adobe Stock

Barve, ki so si v krogu nasprotne

Krog za povrh pomaga videti, katere kontrastne barve se najbolje ujamejo. To so tiste, ki se nahajajo na nasprotni strani. Primeri so rdeča in zelena, rumena in vijolična, oranžna in modra. Takšne kombinacije so morda preživahne za spalnico, a odlične za dnevno sobo, kjer si želite čutiti energijo.

Ideja

Slikarji znajo zelo dobro kombinirati barve. Kupite takšno delo in uporabite enako kombinacijo barv v prostoru.

Hladni in topli toni

V vsakem prostoru je pametno kombinirati tako hladne kot tople tone. Če se boste držali le prvih, bi občutek lahko postal prehladen. Če se boste držali le drugih, bo občutek, kot da je prostor prenatrpan. 

Rdeča nit

Odsvetujemo, da bi isto kombinacijo barv uporabljali v vseh prostorih domovanja. Je pa pametno potegniti tako imenovano rdečo nit. Lahko izberete eno, ki se pojavi v vsaki sobi (lahko je tista, ki je zastopana v 60 odstotkih). Nato ji le vsakič dodajte drugi dve. Posebno pozorni bodite pri barvnih kombinacijah, ko se iz enega prostora vidi v drugega.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698