Vzdrževanje ustrezne vlažnosti
Plesen se pogosto razvija v vlažnih okoljih. Zaščitite prostor tako, da vzdržujete ustrezno ravnotežje vlažnosti zraka. Idealna vlažnost se giblje med 30 in 50 odstotki. Uporabite vlažilce ali razvlažilce zraka, da ohranite primerne pogoje.
Dobra ventilacija
Pomanjkanje ustrezne zračne izmenjave lahko prispeva k nastanku plesni. Ustrezno prezračevanje je bistvenega pomena, da zrak, napolnjen z vlago, uide iz doma, preden pride do kondenzacije, zato prezračujte večkrat dnevno za kratek čas. Ustvarite prepih za nekaj minut večkrat na dan, hkrati pa pazite, da ne znižate temperature v prostoru oziroma ne ohladite sten.
Preprečevanje puščanja
Preverite, da ni puščanj vode iz napeljav, strehe ali cevi. Puščanje lahko povzroči zastajanje vode, kar je idealno okolje za razvoj plesni. Nujno popravite vsa puščanja, ko jih opazite.
Uporaba klimatskih naprav in ventilatorjev
Klimatske naprave in ventilatorji lahko pomagajo nadzorovati vlažnost zraka in zagotavljajo boljšo zračno cirkulacijo. Redno vzdrževanje teh naprav je ključno za njihovo učinkovito delovanje.
Uporaba razvlažilcev zraka
V veliko pomoč je tudi razvlaževalec zraka, ki srka vlago iz prostora. Poleg tega redno brišite površine, na katerih je prišlo do kondenzacije, da preprečite rast plesni, samo plesen pa lahko odstranimo tako, da površino speremo z dezinfekcijskim sredstvom ali fungicidom. Na voljo so tudi stenske barve, ki zavirajo plesen in pomagajo zmanjšati učinke kondenzacije. Razvlažilci zraka so učinkovito orodje za odstranjevanje odvečne vlage iz zraka. Postavite jih v bolj vlažne prostore, kot so kopalnice, kuhinje ali kleti.
Redno čiščenje in sušenje
Redno čistite površine, kjer se lahko nabira vlaga, kot so prhe, kopalnice in kuhinje. Po čiščenju temeljito osušite površine, da preprečite zastajanje vlage.
Uporaba sredstev proti plesni
Na trgu so na voljo različni izdelki, ki vsebujejo antiplesenske sestavine. Uporaba teh izdelkov lahko zmanjša tveganje za nastanek plesni na površinah.
Pravočasno odpravljanje plesni
Če opazite kakršne koli znake plesni, takoj ukrepajte. Odstranite plesen in prizadete materiale ter poiščite vzrok za nastanek. Ne odlašajte z ukrepanjem, saj se plesen hitro širi. Obnove se lotimo šele po trajnem znižanju relativne zračne vlage na 40–60 odstotkov, saj bomo le tako za vedno odstranili vzroke plesni. Čeprav je tovrstna investicija (pre)velika, je strošek smiseln, saj nam zagotovi kvalitetnejše življenje, od plesni pa se lahko poslovimo za vse večne čase.
Zaščita prostora pred plesnijo zahteva doslednost, skrbno vzdrževanje in pozornost do okoljskih pogojev. Z upoštevanjem zgornjih nasvetov in strategij lahko ohranite zdrav in prijeten dom ter preprečite neželene težave, povezane s plesnijo.
Kako plesen vpliva na naše zdravje?
Enako, kot je vročina pri človeku znak bolezni, je plesen v notranjosti stavbe znak gradbenih in/ali bivalnih nepravilnosti. Ko govorimo o škodljivosti plesni, imamo v mislih tudi škodljivost prevelikega deleža relativne vlage v zraku in kondenzirane vlage na toplotnih mostovih. Vlaga in plesen tvorita neprijeten vonj, razgrajujeta pohištvo, obleke in konstrukcijo ter vplivata na zdravje, počutje in kvaliteto bivanja.
Z vdihavanjem vnašamo v telo trose plesni, zato so najpogosteje prizadeti dihalni organi. To so kronične infekcije sinusov, dolgotrajen kašelj, glavoboli, nahod, težave z dihali nasploh, povečana temperatura, alergija, slabost, nenehna utrujenost ... Dovzetnost telesa do trosov plesni je različna, odvisna predvsem od imunskega sistema. Zdrav človek ima močan imunski sistem, zato se lahko ubrani škodljivim vplivom plesni. A dolgotrajno vdihovanje plesni lahko omaja imunski sistem ali povzroči trajno bolezen. Enako velja za vpliv plesni na kožo in oči.
Plesni so škodljive zaradi strupov, ki jih izločajo. Vsaka plesen ni enako škodljiva, saj različne plesni izločajo različne strupe. Reakcija organizma na plesen je odvisna tudi od količine trosov. Manjša količina je lahko vzrok za alergično reakcijo, večja lahko poškoduje pljuča oziroma povzroči okužbe ali mikoze. Plesen ogroža predvsem dojenčke, majhne otroke, starejše, obolele za bronhialnimi ali pljučnimi boleznimi in tiste, katerih imunski sistem je oslabljen zaradi bolezenskih stanj (rakavi bolniki, kemoterapija).
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV