Ker so zunanje luči tako priročne, hkrati pa dve ali tri žarnice ne porabijo veliko enegije, bi se lahko vprašali, zakaj jih ponoči sploh ugašamo.
Vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da to ni vedno najpametnejša poteza. Pravzaprav lahko poveča verjetnost, da bo vaš dom tarča nepridipravov.

Pomisleki o prižgani zunanji razsvetljavi
Razprava o ugašanju zunanjih luči se nanaša na več vidikov. Ob tem ne moremo mimo dejavnikov, kot so poraba energije, varnost doma in celo pomislek o živalih, za katere bi bile konstantno prižgane luči – ali celo nenehno prižiganje in ugašanje – lahko neprijetne.
Omogoča lažji pogled nepovabljenim
Sliši se kontraintuitivno, a varnostni strokovnjaki opozarjajo, da lahko mimoidoči zaradi luči na dvorišču lažje vidijo v notranjost doma. To je sicer odvisno od lokacije hiše pa tudi od tega, kakšna – če sploh – ograja jo obdaja.
Prav nihče pa si ne želi, da bi ga mimoidoči sprehajalci opazovali med vsakdanjimi opravili.
Če se vam zdi, da mora biti vaš vrt ali dvorišče osvetljeno tudi ponoči, namesto da pustite luč na verandi prižgano vso noč, raje uporabite luč za zaznavanje gibanja, ki se vklopi le, ko zazna gibanje. Ko se bo vlomilec približal vašemu domu, ga bodo luči, ki se aktivirajo z gibanjem, opozorile, da je bilo njegovo gibanje zaznano.

Daje vtis, da je hiša prazna
Če luč vaše verande ves čas sveti, lahko nepovabljeni mislijo, da ni nikogar doma, kar poveča verjetnost vloma. Če je luč na verandi stalno prižgana, zlasti podnevi ali ko je očitno, da v domu ni nobene dejavnosti, lahko pozornim vsiljivcem to signalizira, da je dom prazen.
Če je vaša luč na verandi vedno prižgana, ne glede na to, ali ste doma ali ne, lahko pozorno oko opazi vzorec. Da bi se temu izognili, poskusite uporabiti časovnike ali pametne luči, s katerimi jih lahko upravljate na daljavo ali jih nastavite tako, da sledijo vaši običajni rutini.
Čeprav je res, da lahko osvetljena veranda naredi roparje bolj vidne, je malo verjetno, da bodo sosedje sredi noči to opazili.
Povzroča svetlobno onesnaženje
Svetlobno onesnaženje je vse večji problem predvsem v mestih, k čemur lahko veliko prispevajo tudi luči na zasebnih posestih.

Nenazadnje pa lahko svetlobno onesnaževanje povzroči tudi zdravstvene težave pri ljudeh. Ugotovljena je bila celo povezava z nespečnostjo, depresijo, sladkorno boleznijo in srčnimi boleznimi.
Ne samo, da te motijo cikel spanja nočnih živali, ampak tudi privabljajo hrošče in žuželke. Luči ponoči tudi preprečujejo, da bi videli čudovito zvezdnato nebo.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV