Tako kot pri nakupu notranjega pohištva ima tudi zunanja garnitura nekaj posebnosti, na katere moramo biti pozorni. Pri nakupovanju zunanjega pohištva je pomembno upoštevati več dejavnikov, kot so funkcionalnost, udobje in materiali, poleg tega pa seveda ne moremo mimo cene in nenazadnje velikosti, ki se mora skladati z merami terase.
Upoštevajte vremenske razmere
Je poleti vreme precej suho in vroče? Živite blizu obale? Ali pogosto dežuje? Ali opoldansko sonce pripeka na vaš zunanji prostor? Vse to so pomembna vprašanja, na katera morate odgovoriti, preden izberete zunanje pohištvo. Vremenske razmere, kot so denimo izpostavljenost dežju, suh zrak, pogosti in močni vetrovi in podobno, namreč precej skrajšujejo njegovo življenjsko dobo.
Če želite izbrati pohištvo s čim daljšo življenjsko dobo, torej ne zanemarite lastnosti posameznega materiala.
Vroči in suhi pogoji lahko povzročijo pokanje lesa, vlaga pa izrazito pospešuje gnitje. Aluminijasto pohištvo zelo verjetno ne bo zdržalo močnega vetra, medtem ko železo zaradi soli lahko začne rjaveti. Sončnim žarkom izpostavljeno pohištvo je, čeprav nekoliko nepričakovano, še najbolj na udaru, saj zaradi njega zbledijo barve, to pa tudi na splošno razgrajuje plastiko in druge sintetične materiale.
Na kovino sončna svetloba večinoma nima vpliva, medtem ko sta plastika in guma zelo občutljivi na UV žarke, ne glede na trditve proizvajalca izdelka. Leseno pohištvo ima, kljub temu, da je v večini primerov premazano s kakovostno zaščito proti vremenskim vplivom, prav tako omejen rok trajanja, saj se zaščitni sloj sčasoma obrabi in zbledi. Iz tega razloga je smiselno leseno pohištvo vsako leto v začetku sezone prebarvati in mu tako podaljšati življenjsko dobo.
Izmerite svoj zunanji prostor
Razmislite, koliko prostora imate in kako je oblikovan. Gre za dolg in ozek balkon ali široko teraso? Podobno kot pri opremljanju dnevne sobe izmerite površino in razmislite o obliki vašega zunanjega pohištva. Najpomembneje je, da okoli pohištva pustite dovolj prostora za udobno hojo. Uporabite ista načela za 'nenatlačen' prostor, kot bi jih uporabljali v zaprtih prostorih.
Če vam primanjkuje prostora, bo klubska miza morda boljša od običajne jedilne garniture, saj je ožja, tabureji pa zavzamejo manj prostora kot večji stoli.
Preden se odpravite po nakupih pohištva, na hitro naredite skico prostora, izmerite njegove mere in jih zapišite na risbo. S seboj v trgovino prinesite risbo s točnimi merami vaše terase.
Določite, kam boste postavili pohištvo
Ali je vaša terasa ali zunanji prostor izpostavljen neposrednim vremenskim vplivom? Ali bo vaše pohištvo postavljeno na mehka tla, kot je denimo trava, morda na leseno teraso ali tlakovce? Razmislek o tem vam namreč precej olajša izbiro materiala pohištva. Na primer, mehkega lesa, kot je bor, ne postavljajte na travnato površino ali območje, kjer bo nanj pogosto deževalo ali pripekalo močno sonce. Vlaga lahko povzroči tudi korozijo nekaterih kovin.
Bodite pozorni na udobje
Zunanje pohištvo je namenjeno predvsem sprostitvi , zato poskrbite, da bo udobno. Če stoli in ležalniki nimajo blazin, lahko vedno kupite ali izdelate svoje. Enako kot pri samem ogrodju stolov, miz, ležalnikov in drugih elementov tudi tu pazite na kvaliteto in dolgo življenjsko dobo. Prepričajte se, da ste izbrali tkanino, ki je odporna na bledenje in plesen.
Zagotovite prostor za shranjevanje
Poskrbite za primeren prostor za shranjevanje zunanjega pohištva za zimo ali vsaj za shranjevanje blazin in drugih tkanin. Včasih tudi prevleke za pohištvo ne bodo zagotovile zadostne zaščite, zlasti za naravne materiale, kot je tikovina. Če imate res omejen prostor za shranjevanje, razmislite o zunanjem pohištvu, ki ga lahko zložite.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV