Če vas ob živce spravljajo zvoki, ki prihajajo od zunaj, niste edini. Za mnoge stanovalce starejših blokov je moteč in nezaželen hrup življenjsko dejstvo, ki se pogosto zdi neizogibno. Vendar pa kljub temu lahko brez večjih posegov prehajanje zvokov skozi stene vsaj nekoliko omilite.
Na srečo, ne glede na to, kje živite ali kakšen prostor imate, obstaja veliko načinov, kako lahko zmanjšate hrup, ne da bi morali za to porabiti veliko denarja ali izvesti obsežno prenovo. Na trgu najdemo cenovno dostopne elemente, ki jih je enostavno namestiti in razmeroma uspešno blokirajo zvok, ne glede na to, ali prihaja od znotraj ali od zunaj.
Akustične plošče
Akustične plošče so na voljo kot plošče ali kot tkanina, ki jo obesite na stene. Medtem ko je večina le-teh zasnovanih tako, da preprečijo odbijanje zvokov od trdih površin, so druge zelo učinkovite pri blokiranju vstopa zvokov skozi vrata ali okna. Obstajajo celo zložljive, ki jih denimo pred spanjem lahko namestite na vrata in nato tudi preprosto odstranite. Akustične plošče z izolacijskim jedrom lahko zmanjšajo hrup tudi za 30 decibelov.
Zvočna izolacija vhodnih vrat
Če iz udobja svojega kavča lahko slišite vsak pogovor na hodniku vaše stavbe, obstaja velika verjetnost, da so okrog vaših vhodnih vrat velike zračne reže. Zvok potuje po zraku in vsaka reža, skozi katero vidite svetlobo, bo prepuščala tudi zvok. V tem primeru je najboljša rešitev, da poskusite te dele zatesniti.
Vrzel pod vrati stanovanja lahko poskusite zapolniti s tesnilom za vrata. Uporabite komercialno tesnilo z debelim gumijastim trakom, ki hkrati preprečuje nabiranje prahu in prepih.
Obesite zavese na vrata
Nad vhodnimi vrati lahko ustvarite še en sloj zvočne izolacije s težkimi zatemnitvenimi zavesami. Ko je zavesa zaprta, bo pomagala absorbirati notranje zvoke in odbijala zunanje stran od vaših vrat.
Zvočna izolacija vrat spalnice
Tako kot pri vhodnih vratih tudi reže pod notranjimi vrati prepuščajo veliko zvoka in dajejo občutek, kot da vrata nikoli niso vedno zares zaprta. Vrzeli zapolnite z gumijastim tesnilom za notranja vrata bodisi kupljenim ali doma narejenim. Najbolj priročne različice se pritrdijo na vrata (običajno z elastičnim trakom), tako da vam jih ni treba ves čas nameščati in odstranjevati.
Zmanjšajte odbijanje hrupa od sten
Zvoki se vedno odbijajo od trdih površin, kot so stene, tla in stropi, kar prispeva k večji skupni ravni hrupa v prostoru. Če želite zmanjšati odbijanje, gole stene pokrijte z nečim mehkim, da zadušite človeške glasove, lajanje ali hrup sesalnika.
Kupite debelo preprogo
Znano je, da nič ne zaduši nadležnih zvokov bolje kot preproga. Na trda tla je torej smiselno položiti debelo preprogo. In še dodaten nasvet: če pod njo postavite nedrsečo podlogo za preproge, boste potencial za dušenje hrupa vaše preproge še povečali.
Zvoke lahko zadušite tudi s knjižno omaro
So vaše stene zelo tanke? Nameščanje pregrade tik ob steno lahko prav tako blokira zvoke iz sosednjega stanovanja. Masivni materiali in težki predmeti se upirajo tresljajem in s tem zmanjšujejo prenos zvoka. Prepričajte se, da se robovi pregrade tesno prilegajo stenam, tlom in stropu, tako da ni zračnih rež, kjer bi zvok lahko uhajal.
Na okna namestite zavese
Težke, zvočno izolirane zavese na oknih preprečujejo vdiranje hrupa z ulice v vaše stanovanje. Akustična zavesa za okno povprečne velikosti lahko tehta tudi do nekaj kilogramov, namestite pa jo čimbolj ob steno ali okno. Na ta način se bo zvok dejansko odbijal navzven.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV