Dominvrt.si
Česen

Rastline, najboljše pri zdravljenju manjših okužb

S.C.
04. 08. 2020 08.01
1

Zelišča so odlični antibiotiki, sredstva za razkuževanje, celjenje, blažitev bolečin … Preverite, katera zelišča in rastline, ki rastejo na našem vrtu, so najboljše pri nudenju prve pomoči in lajšanju težav.

Aloe vera se odlično obnese pri celjenju poškodb kože.
Aloe vera se odlično obnese pri celjenju poškodb kože. FOTO: iStockphoto

Aloe vera gel

Uporaba: zdravljenje aken, ugrizov, pikov, opeklin, vreznin, srbečice, odrgnin in ozeblin.

Aloe vera učinkovito celi vse vrste kožnih poškodb, ran in opeklin. Gel lahko nanesete neposredno na rano, prekrijete z gazo in pustite učinkovati. Če imate pri sebi rastlino, odtrgajte en list in stisnite na rano njen sok (samo gel, ne rumene tekočine). Gaza, ki jo boste prej namočili v gel, se ne bo prijela na rano, zato jo boste tudi lažje odstranili.

Gel ali krema z arniko

Uporaba: bolečine v hrbtenici, sklepih, mišicah in pri lajšanju bolečin ob zvinu. Gela NIKOLI ne uporabljajte na odprtih ranah!

Mazilo z arniko lahko nanesete na poškodovan sklep ali mišico takoj, saj zmanjša bolečino in oteklino. Posebej učinkovita je pri celjenju modric in zmanjševanju bolečin v mišicah, poleg tega pa pospešuje prekrvavitev v poškodovanem predelu in ga ogreje. Ker so nekateri občutljivi na arniko, mazilo prvič uporabite nekoliko bolj previdno.

Sivka pomirja, hkrati pa pomaga pri številnih zdravstvenih nevšečnostih.
Sivka pomirja, hkrati pa pomaga pri številnih zdravstvenih nevšečnostih. FOTO: Profimedia

Gabezovo mazilo

Uporaba: zdravljenje aken in turov, lajšanje bolečin v hrbtenici ter sklepih, celjenje brazgotin, zlomov, zvinov in srbečice.

Gabezovo mazilo je zagotovo zeliščni izdelek, ki spada v vašo torbico za prvo pomoč, saj pomaga celiti zlome in zvine. Mazilo vtrite na poškodovano mesto (kjer je poškodovana povrhnjica, uporabite raje ognjičevo mazilo) takoj, ko lahko, saj boste tako zmanjšali oteklino in se izognili bolečini. Gabezovo mazilo pa lahko uporabite tudi za zdravljenje brazgotin – novih in starih. Če imate akne ali ture, v 10 gramov mazila kapnite 5 kapljic olja čajevca, premešajte in nanesite na prizadeto mesto.

Česen – svež, v kapsulah ali pastilah

Uporaba: akne, atletsko stopalo, astma, piki in ugrizi, bronhitis, prehlad in vnetje sinusov, gripa, vnetje grla, kašelj, prebavne težave, vnetje ušes, bolezni dlesen, razjede v ustni votlini, pasasti izpuščaj, bradavice.

Česen je pravo čudo narave. Je naravni antibiotik, ki ga lahko uporabljate pri prav vsaki vrsti okužbe, še posebno če prizadenejo nos, grlo in pljuča. Dvakrat do trikrat dnevno pojejte strok, če ne marate svežega, pa lahko kupite tudi kapsule ali pastile. Pri ustnih razjedah in vnetjih dajte v usta strok česna in ga držite na prizadetem predelu. Česen je poleg tega učinkovit tudi proti glivicam in pomaga pri atletskem stopalu. Lahko ga uživate sočasno z antibiotiki, saj bo zmanjšal njihove stranske učinke. Če imate vnetje ušes, na kosem vate kapnite od dve do štiri kapljice česnovega olja in z njo prekrijte uho.

Odlična mešanica proti gripi in prehladu: Sesekljan strok česna zmešajte s čajno žličko ingverja, svežim limoninim sokom in čajno žličko medu. Dobro premešajte, prelijte s toplo vodo in spijte. Zvarek uživajte do trikrat dnevno.

Eterično olje ali čaj sivke

Uporaba: alergije, napetost, anksioznost, opekline, ugrizi, piki, prehlad, vreznine in brazgotine, vnetje ušes, glavobol, kolcanje, srbečica, bolečine v sklepih, mišicah, menstrualne bolečine, motnje spanja, sončne opekline, rast zob, pasasti izpuščaj.

Sivka je blag anestetik. Njeno eterično olje lahko uporabljate nerazredčeno – kapnite na sence za zdravljenje glavobola ali migrene ali pa na pik oziroma ugriz. Za mazanje večjih površin zmešajte pet kapljic olja z jedilno žlico mandljevega ali sončničnega olja in vtrite v boleč predel (za lajšanje menstrualnih bolečin po spodnjem delu trebuha, kjer se nahaja maternica). Sivkino eterično olje poleg tega (nerazredčeno) pomaga pri celjenju opeklin, če nekaj kapljic kapnete v kopel, pa se boste počutili veliko bolj sproščeni, lažje pa boste tudi zaspali. Sivkin čaj deluje pomirjujoče, zmanjšuje napetost in pomaga pri spalnih težavah.

Tudi ognjičeva mazila blagodejno učinkujejo pri kožnih težavah.
Tudi ognjičeva mazila blagodejno učinkujejo pri kožnih težavah. FOTO: iStockphoto

Ognjičev čaj, tinktura, mazilo, krema ali obveza

Uporaba: akne, alergije, piki in ugrizi, opekline, ozebline, prehlad, okužbe prebavil, očesne težave, ječmen, vnetje dlesni, srbečica, krvavenje iz nosu, kožni izpuščaji, vnetje prsnih bradavic, sončne opekline, bradavice.

Ognjič je antiseptik in zdravilna rastlina za različne vrste kožnih težav. Ognjičevo kremo namažite na prizadeto mesto, zdravilen protivnetni učinek pa boste občutili takoj. Če želite razkužiti okuženo vreznino, jo najprej dobro sperite z vodo. Nato kosem vate namočite v čisto ali razredčeno tinkturo in vato položite na rano. To vas bo sicer močno zapeklo, a je ognjičeva tinktura odličen antiseptik. Če tinkturo uporabljate pri otrocih, razredčite en del tinkture s štirimi deli vode. Za spiranje ran in lajšanje vaginalnih vnetij je izjemno učinkovit tudi ohlajen ognjičev čaj.

Čisto tinkturo ali mazilo lahko uporabite tudi proti aknam. Za vnete in globlje mozoljčke ognjičevo tinkturo zmešajte s spolzkim brestom. Ognjič lahko uporabite tudi proti glivicam, ognjičev čaj pa za sproščanje napetosti, proti zgagi, refluksu in razdraženi prebavi. Ker je ognjič kljub svoji učinkovitosti neagresivno zelišče, ga lahko v obliki mazila uporabljate tudi pri pleničnih izpuščajih, vnetjih, srbečicah pri otrocih.

Če pripravljate ognjičev čaj, na skodelico vode uporabite zvrhano čajno žličko cvetov, spijte pa do štiri skodelice na dan.
Za losjon ali obkladek uporabite le toliko vrele vode, da bo prekrila cvetje. Tinktura običajno vsebuje 90 odstotkov alkohola, a je odličen antiseptik. Ni za notranjo uporabo, le zunanjo. Mazilo in kremo lahko uporabljate neomejeno.

Timijanov čaj, tinktura in eterično olje

Uporaba: astma, atletsko stopalo, bolečine v hrbtenici, bronhitis s katarjem, vnetje sinusov, otroške okužbe, prehladi in gripe,seneni nahod, bolečine v sklepih in mišicah, vnetje grla, bradavice.

Timijanov čaj lahko uporabljate za vse vrste okužb dihalnih votlin – od ušes pa do pljuč. Je močen antiseptik in deluje izjemno pomirjujoče, zaradi česar je koristen pri zdravljenju vnetja ušes, sinusov, prsnega koša … Za boljši učinek ga lahko mešate s česnom ali ameriškim slamnikom. Timijanov sirup ali čaj, dosladkan z medom, lahko uporabljate za lajšanje kašlja pri otrocih. Za lajšanje težav z dihanjem inhalirajte timijanov čaj (ali pa nekaj kapljic eteričnega olja timijana zmešanega z vrelo vodo) ali pa zmešajte pet kapljic timijanovega eteričnega olja z mandljevim oljem in zmes vtrite v prsni koš in hrbet.

 


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698