V zadnjih letih z vseh strani opevajo čudežno moč jabolčnega kisa. Poznamo ga kot naravni vir antioksidantov in da organizmu zagotavlja življenjsko pomembne vitamine in minerale kot so kalij, fosfor, natrij, magnezij, kalcij, vitamin C, betakaroten, pektin in mnoge druge. Poznali so ga že Egipčani, o njem so že davno pisali tudi Kitajci, kot odličen pripomoček pri obolenjih dihal in prebavnih motnjah pa ga je priporočal celo Hipokrat. Kot zdravilni dezodorant in tonik so ga uporabljali tudi srednjeveški Perzijci, saj naj bi prav zares ohranjal mladost. Če povzamemo, čudežni učinki jabolčnega kisa niso zgolj marketinška poteza, ampak je očitno res nekaj na tem.
Kako ga lahko uporabimo?
Uporabljamo ga lahko na veliko različnih načinov; z njim na primer začinimo solato, ga kanemo v kopel, si pripravimo parno kopel za lepšo kožo, z obkladki, namočenimi v mešanici kisa in vode, pa si lahko pomagate pri oteklinah in odrgninah. Za splošno zdravje in vitalnost je priporočljivo vsako jutro na tešče uživati jabolčni kis razredčen z vodo, kateremu lahko za boljši okus dodamo tudi žlico medu.
Hujšanje
Največkrat jabolčni kis povezujejo s hujšanjem. V ta namen naj bi ga redno uživale manekenki Cindy Crawford in Heidi Klum, igralka Megan Fox ter pevka Fergie. Številne študije so pokazale, da jabolčni kis poveča občutek sitosti in zavira kopičenje telesne maščobe, naravne kisline pa razgradijo in odplaknejo strupe iz telesa. Za piko na i kis tudi preprečuje razvoj slabih bakterij in alkalizira zakisanost organizma, odpravljal naj bi celo kandido, ki je ena najpogostejših težav sodobnega človeka.
Zdravilni učinki
Kljub temu, da ga opevamo kot čudežno sredstvo z številnimi zdravilnimi učinki, z jabolčnim kisom ne moremo ozdraviti težkih bolezni, lahko pa jih z rednim uživanjem pomagamo preprečiti. Med drugim naj bi namreč jabolčni kis spodbujal izločanje želodčne kisline in pomirjal nervozo želodca, ugodno vpliva tudi na delovanje jeter, vranice, žolča in ledvic, zaradi dezinfekcijskega in antibakterijskega delovanja pa ščiti črevesno floro pred toksičnimi bakterijami. Poleg naštetega tudi pomaga pri uravnavanju holesterola, maščob in sladkorja v krvi ter zmanjšuje možnost povišanega krvnega pritiska, ščiti srce in ožilje in ugodno deluje na prekrvavitev. Nekatere študije dokazujejo tudi, da naj bi dolgotrajno uživanje jabolčnega kisa preprečevalo osteoporozo in karies, pomagalo pri krepitvi las in nohtov, spodbujanju mentalnih sposobnosti ter odpravljalo težave z glavoboli, migrenami in nespečnostjo. Kot rečeno, pa ni samo za uživanje, uporabljamo ga lahko tudi v kopeli in kot obkladke, s čimer zdravimo praske, rane, opekline, mozoljavost, lišaje in druge kožne bolezni, saj spodbuja celično obnavljanje kože in vezivnega tkiva.
Naj torej jabolčni kis postane del vašega vsakdanjika, saj vam bo pomagal ohranjati zdravje in vitalnost!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV