Pravi kompost ne smrdi!
Številni vrtnarji se za kompostnik ne odločajo iz strahu, da bi se iz kompostnika širil smrad po vrtu in soseski. A pozor: smrad povzročajo odpadki, ki v kompostnik pravzaprav ne sodijo.
Preden v svoj kompostnik položite prve odpadke, si torej najprej preberite, kaj sodi v kompostnik in kaj ne.
Na kompostni kup mečite organske kuhinjske odpadke:
- olupki in obrezki zelenjave in sadja,
- čajne vrečke in kavno usedlino,
- pokošeno travo,
- listje,
- odpadke z vrta in sadovnjaka,
- drobno narezane vejice ali žaganje,
- stebla zelenjave (na primer paradižnikov ali buč, ko jih populite z gredic),
- slamo,
- kavo, jajčne lupine,
- lesni pepel.
V kompostnik NE SODIJO:
- kuhana hrana,
- kosti,
- maščobe,
- iztrebki,
- ostanki mlečnih izdelkov,
- meso,
- ostanki čebule, česna,
- ostanki agrumov.
Kakovosten kompost nastane iz uravnotežene kombinacije gradiv, bogatih z dušikom (običajno zelenih), in tistih, bogatih z ogljikom (rjavih). Enostavna formula se tako glasi, da je za kakovosten kompost potreben volumsko približno enak delež rjavih in zelenih sestavin. Za večjo zračnost morate kompostu dodajati tudi papirnato gradivo, denimo kartone za jajca, tulce toaletnega papirja in papirnatih brisač. Če opazite, da se kompost izsušuje, ga v vročih poletnih dneh večkrat poškropite z vodo.
Pravi kompost bo nared po približno letu nalaganja odpadkov, prepoznali pa ga boste po temno rjavi barvi, značilnem sladkastem zemeljskem vonju in drobljivi teksturi.
Kam postaviti kompostnik?
Na svojem vrtu postavite večjo posodo nekam, kjer ne bo popolnoma na soncu. Naj bo na takni lokaciji, da ne bo daleč od zelenice, s katere boste tja odnašali največ materiala, pa tudi dovolj blizu tistemu delu vrta, ki ga boste gnojili. Ne ozirajte se na bližino kuhinje – od tam boste odpadke prinašali enkrat na dan ali na več dni. Dobro je, da je lokacija, kot smo omenili, bolj senčna, ker kompostnik potrebuje vlago, pa je koristno, če je v bližini vode.
Kakšnega izbrati?
Lahko si v trgovini izberete plastičnega, laho pa svojega izdelate kar iz lesenih desk. Dno naj bo naluknjano. Na spodnjem delu načrtujete loputo, da boste lahko z dna lažje zajemali že pripravljen kompost. Na dno naložite nekaj prodnikov, sicer pa naj bo na takem terenu, da se lako odceja in tekočina ne bo zastajala.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV