Dominvrt.si
Dan mrtvih - 2

Ne sodijo v rumen zabojnik!

N.J.
02. 11. 2018 08.04
0

1. november je mimo in trume ljudi, ki so se zgrinjale na pokopališča, so okolje še dodatno obremenile z novimi svečami, ki bodo, ko bodo pogorele, pristale v smetnjakih. Pa veste, v katerega jih odložiti?

Sveče 1. november
Sveče 1. november FOTO: Profimedia
Odpadne nagrobne sveče so veliko breme za okolje. Slovencem tudi statistika ni v pomoč: smo namreč eni največjih porabnikov sveč v Evropi. V povprečju vsak Slovenec na leto prižge kar 12 sveč, od tega okoli 6 prav za 1. november.

Odpadne nagrobne sveče, ki predstavljajo v Sloveniji 3 odstotke komunalnih odpadkov, so posebna vrsta odpadkov. Zaradi vsebnosti klora se jih namreč ne sme odlagati in niti se jih ne da energetsko izrabiti, zato za zbiranje in obdelavo velja poseben sistem.

Pomembno je, da zato sveč, ki so pogorele in jih odstranite z grobov, ne odlagate ne v zabojnike za embalažo in niti za mešane odpadke. Z vsake sveče odstranite pokrovček oziroma druge delce iz kovine ali stekla. Te odložite v zabojnike za odpadno embalažo, sveče pa v posebne zabojnike, namenjene zbiranju odpadnih nagrobnih sveč.

V Sloveniji je več podjetij, ki zbirajo odpadne sveče, predelovalec pa je le en. Vosek se vrne v proizvodnjo sveč, plastiko kupijo kupci iz tujine, železje od pokrovčkov pa naj bi ostalo pri nas.

Ker je Slovenija s tovrstnimi odpadki zelo obremenjena, se vsaj med letom in v prihodnje raje kot za prižig svečke več odločite za kakšen cvet in namenite svojcem lepe misli.

Sveče
Sveče FOTO: Thinkstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702