Celo tisti, ki vestno ločujejo odpadke, velikokrat pomotoma embalažo, v kateri se je nahajala zdravju in okolju nevarna snov, odvržejo v zabojnik za embalažo, tisti, ki jim je vseeno, pa tovrstne embalaže in druge nevarne odpadke brez slabe vesti mečejo kar v črn zabojnik med ostale odpadke. Še bolj pogosto se dogaja, da ljudje niso previdni pri 'rokovanju' z izdelki, ki vsebujejo nevarne snovi, s čimer ogrožajo tako lastno zdravje kot zdravje cele družine, hkrati pa škodijo tudi okolju. Nikar ne počnite tega!
Kateri izdelki so nevarni?
Če niste prepričani, kateri izdelki sodijo med nevarne, nujno preverite deklaracijo, kjer boste našli oznake oziroma simbole, sicer pa med nevarne načeloma sodijo barve in topila, kemikalije, jedilna in motorna olja ter masti, pesticidi, spreji, zdravila, stari akumulatorji, baterije, neonske cevi ter pralna, čistilna in kozmetična sredstva, ki vsebujejo nevarne snovi.
Smrtno nevarno ali izjemno strupeno: izdelki s to oznako lahko zelo škodujejo našemo zdravju, zato jih moramo uporabljati z usterzno zaščito (rokavice ...), sicer tvegamo poškodbe kože. V nekaterih primerih (če jih zaužijemo ali vdihavamo) lahko povzročijo celo smrt.
Jedko: zaradi neprimerne uporabe lahko izdelek, označen s tem simbolom, povzroči razjede na koži ali hujše poškodbe oči.
Nevarno za okolje: izdelki, na katerih je ta simbol, vsebujejo kemikalije, ki ogrožajo žive organizme tako na kopnem kot v vodi.
Vnetljivo: izdelki, opremljeni s tem simbolom, vsebujejo kemikalije, ki se ob stiku s katerim od toplotnih virov hitro vnamejo, ali snovi, ki ob stiku z vodo ali drugo kemikalijo, sproščajo pline.
Škodljivo, dražljivo: izdelek, opremljen s simbolom za škodljivo oziroma dražljio, zaradi določenih snovi draži oči, kožo ter dihala, v primeru stika z prebavno cevjo pa lahko povzroči razjede na sluznici.
Eksplozivno: v izdelku, opremljenim s tem simbolom, so kemikalije, ki ob udarcu ali trenju lahko eksplodirajo.
Oksidativno: ta oznaka pomeni, da se lahko snov v primeru stika s kisikom oziroma zrakom vžge.
Različni škodljivi vplivi na zdravje: uporaba izdelka lahko povzroči različne zdravstvene nevšečnosti.
Kako ravnati z nevarnimi snovmi?
Vsem nevšečnostim, ki jih lahko povzročijo izdelki, ki vsebujejo nevarne kemikalije, se seveda najlažje izognemo tako, da jih sploh ne kupujemo. Nadomestimo jih lahko s sorodnimi izdelki, ki imajo na zdravje in okolje manjši negativen vpliv.
Pazimo, da nevarne snovi shranjujejmo zunaj dosega otrok in hišnih ljubljenčkov. Embalaže ne smejo biti poškodovane, morajo pa biti dobro zaprte, saj s tem preprečimo razlitje.
Pred uporabo nevarnih snovi se ustrezno zaščitimo, najbolje z zaščitnimi rokavicami, po potrebi tudi z očali. Najbolj pametno je, da smo oblečeni v stara oblačila, ki nam jih ni škoda, v primeru uporabe zelo strupenih in smrtno nevarnih kemikalij je smiselna tudi uporaba zaščitne obleke.
Kako ravnamo z nevarnimi gospodinjskimi odpadki?
Med nevarne odpadke ne sodijo le zdravju in okolju škodljive kemikalije, ampak tudi embalaža, v kateri je (bila) nevarna snov, zato moramo s tovrstnimi odpadki ravnati drugače kot z ostalimi gospodinjskimi odpadki. Kot rečeno jih torej ne odlagamo v zaboj za mešane odpadke in tudi ne v zabojnik za embalažo. Če smo vendarle malomarni in po naši krivdi pristanejo med drugimi odpadki, jih lahko komunalna podjetja skupaj z ostalimi smetmi odpeljejo na odlagališče, namenjeno izključno nenevarnim odpadkom; v tem primeru imajo nevarni odpadki lahko škodljiv vpliv na okolje.
Verjetno ni treba posebej poudarjati, da nevarnih odpadkov (pa tudi ostalih) nikakor ne smemo odlagati v naravi, saj strupene kemikalije lahko močno škodujejo življenju v naravi, na primer povzročijo pogin živali, ki pridejo v stik z njimi, ali vsaj zastrupitev.
Kam odlagamo nevarne odpadke?
Nevarne odpadke lahko odpeljemo v najbližji zbirni center ali pa jih odložimo v premičnih zbiralnicah – kdaj in kje je odvisno od pristojnega komunalnega podjetja. Podjetja načeloma vsako leto dvakrat organizirajo akcijo zbiranja nevarnih odpadkov iz gospodinjstev, razpored pa objavijo bodisi na spletni strani bodisi po pošti obvestijo občane o lokaciji in terminu.
Nevarne odpadke prevzamejo posebej usposobljeni delavci, ki poskrbijo za pravilno ravnanje s tovrstnimi odpadki. Določene odpadke nato predelajo v sekundarno gorivo za cementarne (olja in razredčila), nekatere zažgejo (zdravila, sredstva za zaščito rastlin), kisline nevtralizirajo, baterije pa predelajo.
PREBERITE ŠE: Kako ravnati s kosovnimi odpadki? |
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV