Sama rastlina se od drugih sorodnih vrst med drugim loči po tem, da ima v prerezu votlo cvetišče. Cveti spomladi in poleti, nekje od aprila do avgusta. Medtem ko je vonj sladkast, pa je okus rahlo grenak. Kamilice poznamo tudi pod drugimi imeni: maternik, maternjak, gamilica, gomoljica, hermanek, kamenika, mrvca, rumenek, vonjavka ...
Kje najbolje uspeva?
Kamilica raste na vseh tipih tal. Lahko jo posejete v sončni in polsončni legi. Idealen čas je sicer od začetka pomladi do maja, tako da ste za letos že malce pozni, lahko pa jih poiščete na travniku in posušite.
Če nimate semen oziroma jih nočete kupovati, boste prihodnje leto lahko po vrtu potresli kar zdrobljene cvetove – tiste, ki jih boste letos nabrali in posušili. Potresli jih boste po zemlji, nato pa jih nikar ne prekrivajte s prstjo, saj so kamilice svetlokalilke, kar pomeni, da za kalitev potrebujejo svetlobo. Ko jih boste enkrat 'naselili' na svoj vrt, bodo tam tudi ostale. Velja cel, da boj kot jih plejete, bolj se množijo …
Sejemo jih jeseni (od sredine septembra do sredine oktobra) ali spomladi. Posejemo jih lahko kar v vrste, ki naj bodo med seboj oddaljene 40 do 50 cm.
Nabiranje
Največ eteričnih olj, ki imajo zdravilne učinke, vsebujejo nekaj dni odprti cvetovi. Najbolje jih je nabirati dopoldne, ko se rosa že . Nabirajte jih vselej ob sončnem vremenu. V dežju in megli imajo namreč nižjo vsebnost eteričnih olj.
Kje jih sušimo?
Cvetove sušimo v senci. Lahko jih tudi doma, če imamo prostor, razporedimo na bombažen prt na mizi. Ko se dobro posušijo, jih shranimo v kozarce ali posode, ki jih je mogoče dobro zapreti. Cvetovi namreč radi vsrkajo vlago in splesnijo.
Pošušenih kamilic se je priporočljivo čim manj dotikati, saj lahko hitro razpadejo.
Čaj je zdravilen kakšno leto, po tem času pa posušena zelišča izgubijo večino svojih zdravilnih lastnosti.
Za kaj vse jih uporabljamo?
♦ Težave s prebavili in dihali
♦ Nespečnost
♦ Kožne težave
♦ Protibolečinsko in protivnetno delovanje
♦ Antiseptični učinek
♦ Proti virusom in glivicam
Kamilice največkrat uporabljamo pri boleznih želodca, vnetju želodčne sluznice ali napenjanju, ob težavah črevesja, recimo ob driski ali vnetju tankega črevesja. Pomaga tudi pri težavah z jetri, ledvicami in žolčnikom. Pomaga tudi pri čiru na želodcu in miri krče prebavil nasploh.
Moj Vrt
Za zunanjo uporabo lahko pripravimo obkladke, ki blažijo najrazličnejša kožna vnetja, otekline, opekline in pomagajo hitreje celiti rane. V primeru vnetja očesne veznice lahko pripravimo obkladke za na oči oziroma oči spiramo s kamiličnim čajem.
Kamilice delujejo tudi pomirjevalno, zato so koristne v primeru razdražljivosti, preobčutljivosti, nespečnosti, živčnosti. S homeopatskimi granulami iz kamilice ali kaplice, čeprav te običajno vsebujejo alkohol in zato za otroke niso primerne, lahko tudi dojenčkom pomagate pri lajšanju težav ob izraščanju zob oziroma za pomiritev, kadar so razdraženi.
Kamilični čaj je koristen tudi v primeru ustnih razpok. Ker uničujejo bakterije, so primerne tudi pri gnojnih izcedkih.
Kaj iz njih lahko pripravimo?
♦ Čaj
♦ Kopel
♦ Obkladke
♦ Eterično olje
♦ Mazila
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV