Prevelika razlika v zunanji in notranji temperaturi zraka lahko povzroči poslabšanje astme ali rinitisa. Poleg tega pa se ob nerednem vzdrževanju klimatske naprave v njej namnožijo mikrobi, ki se izločajo v zrak.
Ljudje navajajo različne bolezenske simptome, če delajo v zgradbah, kjer temperaturo in vlažnost zraka regulira izključno klimatska naprava in kjer ni mogoče odpreti oken. Gre za t. i. sindrom bolne zgradbe. Če prostorov ne zračimo, lahko to vodi v poslabšanje kronične bolezni ali pa se začnejo kazati simptomi, kot so srbenje in solzenje oči, bolečine v žrelu, glavobol, težave s koncentracijo ali splošno slabo počutje. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da tako stanje predstavlja kroničen stres, ki dolgoročno slabi delovanje imunskega sistema.
Vendar pa na spletni strani NIJZ pišejo tudi, da klimatske naprave ob pravilni uporabi lahko koristijo alergijskim bolnikom, saj je zaradi zmanjšanja vlažnosti zraka v prostoru razmnoževanje pršic upočasnjeno. Prav tako s tem pripomoremo k zmanjšanju razvoja plesni.
Pri varni uporabi klimatskih naprav je pomembno tudi pravilno uravnavanje temperature hlajenja. Na spletni strani NIJZ pišejo, da mora biti temperatura taka, da na čutimo ne vročine ne hladu in da ne zaznamo gibanja zraka ali njegove pretirane oziroma pomanjkljive vlažnosti. Temperatura v prostoru naj bo med 23 in 27 stopinj Celzija, relativna vlažnost med 30 in 50 odstotki, hitrost hlajenja zraka pa naj ne presega 0,3 metra na sekundo. Razlika med zunanjo in notranjo temperaturo naj se prilagodi tudi zdravstvenemu stanju posameznika.
Stres za telo pa predstavljajo predvsem hitre spremembe v temperaturi zraka, kar se pogosto dogaja pri izstopu iz ohlajenega avtomobila. Priporočljivo je zmanjšati hlajenje v avtomobilu pet do deset minut pred prihodom na cilj, s čimer ta šok omilimo. Prav tako je pomembno, da zelo razgret avto predhodno prezračimo in šele nato sedemo vanj in vključimo klimatsko napravo, so še zapisali.
Pri nakupu klimatske naprave je zelo pomembno, da izberemo tako, ki bo ustrezala velikosti prostora. Če naprava zajema zunanji zrak, je glede na onesnaženje zraka zunaj pomembno, kakšne filtre ima. Pri namestitvi je treba upoštevati tudi hrup, ki ga lahko povzroča klimatska naprava, in postavitev varovalne police, ki prepreči izpostavljenost neposrednemu dotoku hladnega zraka.
Če nimamo klimatskih naprav, na NIJZ svetujejo, da se pred vročino zaščitimo s senčenjem oken, z zračenjem zjutraj in ponoči ter boljšo toplotno izolacijo na stavbah. Lahko se umaknemo v klimatizirane javne prostore ali pa se preprosto umaknemo v naravo. Že nekaj ur hlajenja pomembno zmanjša stres zaradi toplotne obremenitve, so še zapisali.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV