Dominvrt.si
Ogrevanje

Takšna je idealna temperatura doma

Dom in vrt
13. 10. 2024 05.00
2

Jesen je tu, in to je idealen čas, da razmislimo o ogrevanju. Če sodite med tiste, ki pravijo, da sploh ni težava, če je doma hladno, saj se vedno lahko oblečemo, vam predstavljamo nekaj razlogov, zakaj ta odločitev ni najboljša.

Ogrevanje vsekakor predstavlja razmeroma velik strošek. Poiščemo sicer lahko način, ki je glede na velikost našega doma in način življenja (ali smo veliko doma ali malo ipd.) najustreznejši, dejstvu, da je v hladnem delu leta prostore treba ogrevati, pa se žal ni mogoče izogniti. Iskreno, ko se po napornem delavniku vrnemo domov, je v hladnem delu leta res neprijetno, če stopimo v mrzel dom.

Zakaj je ustrezno ogrevanje bivalnih prostorov tako pomembno?

Razvoj plesni

Vlaga v stanovanju in nižje temperature povzročijo, da se nabira kondenz, Začne se razvijati vlaga, ki se pojavi običajno najprej po kotih in se nato razširi po stenah, fugah med ploščicami ... Plesni so nevarne za zdravje. Povzročajo dihalne težave, predvsem pa ogrožajo ljudi z alergijami in astmo.

Vgradnja ventilatorja v vlažne prostore, recimo v kopalnico, uporaba kuhinjske nape pomagajo izločati vlago iz zraka, primerno ogrevanje pa dodatno suši zrak v prostorih in pomaga preprečevati razvoj plesni.

Ogrevanje
Ogrevanje FOTO: iStock

Krvni tlak

Izpostavljenost previsokim ali prenizkim temperaturam vpliva na delovanje srca in  krvni tlak. Ker se arterije zožijo, se krvni tlak in srčni utrip povečata, kar je velika težava za vse, ki imajo že tako težave s povišanim krvnim tlakom in delovanjem srca.

To je pokazala tudi študija, ki so jo opravili na univerzitetnem kolidžu v Londonu na vzorcu 4.600 ljudi. Pri vsakršni spremembi temperature so zaznali minimalne spremembe krvnega tlaka. Idealen krvni tlak je med 90/60 mmHg in 120/80 mmHg. Višja številka je sistolični krvni tlak – tlak, ko srce potisne kri po žili, manjša številka pa diastolični krvni tlak – tlak, ko srce počiva in nastopi tišina. Pri spremembi za 1 stopinjo Celzija se je ljudem krvni tlak spremenil za 0,48 mmHg (sistolični) oziroma 0,45 mmHg (diastolični). Kot trdijo zdaj znanstveniki, ki so sodelovali pri raziskavi, bi lahko rahlo zvišanje temperature v bivalnih prostorih pomagalo ljudem, ki imajo težave s previsokim krvnim tlakom. Priporočajo, da takšne osebe v bivalnih prostorih vzdržujejo konstantno temperaturo 21 stopinj v hladnejšem delu leta, saj so opazili korelacijo med bivanjem v prostorih z nizko temperaturo in visokim krvnim tlakom.

Je ceneje pustiti ogrevanje prižgano ali ga prižigati po potrebi?
Preberi še
Je ceneje pustiti ogrevanje prižgano ali ga prižigati po potrebi?

Spanje

Da lahko preko dneva normalno delujemo, moramo dovolj spati. Na kakovost spanja sicer vpliva veliko dejavnikov, ustrezno okolje pa je eden izmed njih. Če so temperature prenizke ali previsoke, se ponoči zbujamo, saj se telo ne more povsem sprostiti. In tudi zato je torej pomembno, da je temperatura zraka v spalnici dovolj (a ne preveč) visoka.

Po priporočili Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), bi pozimi morali v bivalnih prostorih vzdrževati temperaturo med 18 in 21 stopinjami Celzija – predvsem naj bi se tega držali v družinah z manjšimi otroki oziroma starejši.

Radiator ob beli steni
Radiator ob beli steni FOTO: Profimedia
Tako lahko ogrejete dom, ne da bi sploh prižgali gretje
Preberi še
Tako lahko ogrejete dom, ne da bi sploh prižgali gretje
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702