Za pripravo tople sanitarne vode potrebujemo sprejemnike sončne energije, nosilno konstrukcijo za vgradnjo le-teh, hranilnik toplote, solarno črpalno enoto z regulacijo ter ostalo varnostno-povezovalno opremo, v katero sodijo povezovalne vezi in raztezna posoda.
Če se odločite za večji - kombinirani sistem za pripravo sanitarne tople vode v kombinaciji z dogrevanjem prostorov, hranilnik zamenjate s sistemskim zalogovnikom toplote. V zalogovniku toplote se shranjujejo presežki toplote, iz katerih se črpa toplota glede na porabo. Zalogovnik je potreben, saj sončna energija ni nenehno na razpolago.

Delovanje
Kombinirani sistem omogoča optimalno shranjevanje energije, saj uporablja temperaturno plastenje. Ker so vsi detajli izolirani in preizkušeni, so izgube minimalne. Posamezne predhodno izdelane module je potrebno priključiti na elektriko in vodovodno omrežje, zato je montaža hitra in enostavna.
Na zalogovnik se lahko priklopi enota za talno in/ali radiatorsko gretje, ki ima že vgrajeno črpalko in mešani ventil. Znotraj zalogovnika so vse enote povezane na optimalni višini, sam zalogovnik pa ima vgrajene posebne pregrade, ki zmanjšujejo mešanje vode z različnimi temperaturami. Na ta način se za radiatorsko ogrevanje in pripravo tople vode črpa energija na najvišjem, za talno gretje pa na najnižjem temperaturnem nivoju.
Možno je tudi povezati več zalogovnikov v enoto, saj ima na obeh straneh po višini razporejenih več priključkov. Za dogrevanje s klasičnimi viri energije se priključek izvede v zgornjo tretjino zalogovnika, s toplotnimi črpalkami pa v zgornjo tretjino in zgornjo polovico. Na tak način deluje toplotna črpalka z optimalnim grelnim številom.
Potreben prostor
Za kombinirano pripravo tople sanitarne vode z dogrevanjem prostorov potrebujemo približno 1 m2 prostora, kar je le malenkost več kot pri sistemu za pripravo tople sanitarne vode.
Prednost kombiniranega solarnega sistema za toplo sanitarno vodo in ogrevanje je torej ravno v kompaktnosti izvedbe, saj je na samem sistemskem zalogovniku tako modul za pretočno pripravo tople sanitarne vode kot modul za talno oziroma radiatorsko ogrevanje.
Vzdrževanje
Termosolarni sistem v osnovi ne zahteva večje pozornosti kot denimo termalni sistem s kurilnim oljem, plinom ali lesno biomaso. Ob predpostavki, da je bil solarni sistem pravilno dimenzioniran in kakovostno izveden, je potreben letni nadzor delovanja črpalne enote, raztezne posode in varnostno-odzračevalnih elementov ter nastavitev regulacije poletno-zimskega režima delovanja in preverjanja solarne tekočine.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV