Dominvrt.si
Solarni paneli

Spodbude Eko sklada

Eko sklad
24. 04. 2012 13.50
4

Pri prizadevanjih Evropske unije za zmanjšanje emisije v zraku in povečanja deleža alternativnih virov energije sodeluje tudi naša država. Tako so za postavitev sončnih elektrarn na voljo tudi ugodni krediti Eko sklada za posameznike in podjetja, včasih tudi nepovratna sredstva.

Za postavitev sončne elektrarne in solarnih sistemov je vsekakor potrebno predvideti tudi sredstva oziroma vložek, ki ga za postavitev tovrstnih sistemov posameznik ali podjetje potrebuje.

Spodbude Eko sklada

Kot so nam povedali pri Eko skladu (Slovenski okoljski javni sklad) so za naložbe v sončne elektrarne na voljo ugodni krediti Eko sklada tako občanom kot tudi pravnim osebam, samostojnim podjetnikom in zasebnikom. Za tovrstne naložbe nepovratnih finančnih spodbud ni, saj država investitorjem tovrstnih naprav zagotavlja odkup proizvedene »zelene« elektrike po višjih cenah.

Za naložbe v solarne ogrevalne sisteme lahko občani pridobijo tudi nepovratno finančno spodbudo. Obe spodbudi (kredit in nepovratna sredstva) se za isto naložbo sicer izključujeta, razen v primeru, ko priznani stroški naložbe presegajo 10.000 evrov. V tem primeru lahko občan pridobi tako ugoden kredit Eko sklada kot tudi nepovratna sredstva, pri čemer pa vsota obeh spodbud ne more presegati priznanih stroškov kreditirane naložbe.

Informiranje na internetu
Informiranje na internetu FOTO: iStockphoto

Kreditiranje občanov

Kreditna sredstva se nakazujejo dobaviteljem opreme oziroma izvajalcem del v dveh delih, in sicer 40 odstotkov kredita po podpisu kreditne pogodbe in preostanek kredita po zaključku naložbe in po končnem obračunu priznanih stroškov naložbe.
Eko sklad je v okviru javnega poziva 47OB12 za leto 2012 zagotovil 5 milijonov evrov sredstev za kreditiranje različnih okoljevarstvenih naložb občanov, med katere sodijo tudi naprave za pridobivanje električne energije s pomočjo obnovljivih virov energije kakor tudi vgradnja solarnega sistema. Občani lahko pridobijo kredit Eko sklada za namestitev naprav oz. izgradnjo objektov za pridobivanje električne energije s pomočjo sonca, vode ali vetra z nazivno močjo do 50 kW.

Posamezen kredit lahko doseže 20.000 evrov. Za zahtevnejše naložbe, kamor sodijo tudi naprave za pridobivanje električne energije pa lahko kredit znaša do 40.000 evrov. Najnižji znesek kredita je 1.500 evrov. Kredit lahko pridobi občan, ki je kreditno spodoben.

V primeru njegove kreditne nesposobnosti pa lahko k odplačevanju pristopi soplačnik, pod pogojem, da je ta kreditno sposoben po oceni banke in zavarovalnice. Kreditojemalec kredit vrača v mesečnih anuitetah, ki ne smejo biti nižje od 40 evrov in ne višje od prostega dela ene tretjine povprečnih rednih dohodkov v zadnjih treh mesecih.

Kreditiranje pravnih oseb, samostojnih podjetnikov in zasebnikov

Pravne osebe, samostojni podjetniki in zasebniki lahko pridobijo kredit Eko sklada za postavitev oz. rekonstrukcijo ali razširitev objektov in naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije, ki bodo pridobile ali ohranile deklaracijo za proizvodno napravo za pridobivanje električne energije na obnovljive vire, skladno z vsakokrat veljavnimi predpisi.

Posamezen kredit lahko doseže do 2 milijona evrov, za vsako vrsto naložbe javni poziv določa tudi najvišji odstotek priznanih stroškov, ki jih investitor lahko financira z ugodnim kreditom Eko sklada. V primeru naložb, ki jih izvajajo občine, je kredit lahko tudi višji od dveh milijonov evrov.

Odplačilna doba kreditov z vključenim moratorijem je največ 15 let oziroma do 5 let za nakup opreme in vozil skladno z določbami javnega poziva. Dovoljen je moratorij na odplačilo glavnice kredita v trajanju do enega leta.

Še nekaj koristnih informacij:

- Do kredita so upravičene le naložbe oziroma faze naložb, ki s strani Eko sklada še niso bile kreditirane.

- Dodeljeni kredit je potrebno ustrezno zavarovati.

- Naložba, ki je predmet vloge za dodelitev kredita, ne sme biti začeta pred dnem objave javnega poziva, to je pred 30. marcem 2012.

- Noben dokument, povezan z naložbo, za katero bo dodeljen kredit po javnem pozivu (projektna dokumentacija, upravno dovoljenje, računi za izdelavo projektne dokumentacije navedene naložbe, pogodbe o najemu, nadzoru itd.), ne sme biti starejši od treh let od datuma oddaje vloge za kredit.

- Noben dokument, ki se nanaša na fizično izvedbo dela naložbe, za katero bo investitor z odobritvijo kredita prejel državno pomoč, in predstavlja priznane stroške oz. osnovo za izračun in tudi nakazilo odobrenega kredita (datum izdaje računa, sklenitve obvezujoče pogodbe ...), pa ne sme biti izdan pred dnem oddaje vloge.

Dodatne omejitve so določene v primerih, ko se kredit dodeljuje kot državna pomoč.

Pomembno je, da občani za pridobitev tako nepovratnih sredstev kot kredita vložijo vlogo na Eko sklad preden začnejo z izvedbo naložbe.

Nepovratne finančne spodbude občanom

Poleg ugodnih kreditov so občanom v letu 2012 na voljo tudi nepovratne finančne spodbude v eno in dvo stanovanjskih stavbah ter stanovanjih v večstanovanjskih stavbah v okviru javnega poziva 12SUB-OB12, in sicer med drugim tudi za rabo obnovljivih virov energije - za naložbe v solarne ogrevalne sisteme.

Višina nepovratne finančne spodbude znaša 25 odstotkov priznanih stroškov naložbe in se lahko dodeli za največ 20 m2 sprejemnikov sončne energije, vendar ne več kot:

- 150 evrov na m2 svetle oziroma aperturne površine pri sistemih s ploščatimi sprejemniki;
- 200 evrov na m2 svetle oziroma aperturne površine pri sistemih z vakuumskimi sprejemniki.

Za sisteme s ploščatimi sprejemniki sončne energije, ki bodo izdelani v samogradnji, nepovratna finančna spodbuda znaša 75 evrov na m2 svetle oziroma aperturne površine vgrajenih sprejemnikov sončne energije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854