Najpomembnejši del solarnega sistema so sončni kolektorji oziroma sprejemniki sončne energije, ki zbirajo sončno energijo. Z njo grejejo prenosni medij, ki je najpogosteje voda, mešana z glikolom, ta pa energijo zbira v skupen prostor, t.i. hranilnik toplote. Ob potrebi toplote se le-ta prenese v različne prostore, kjer jo potrebujemo – za ogrevanje prostorov ali za toplo sanitarno vodo.
Vrste sončnih kolektorjev
Poznamo več vrst kolektorjev, in sicer:
Ravni kolektorji - ta vrsta je v gospodinjstvih v rabi že vrsto let. Zaradi enostavnejše sestave so cenovno ugodni, najbolj učinkoviti pa so tedaj, ko temperatura doseže 18 stopinj Celzija in je stopnja osončenja visoka. Primerni so za lokacije s toplim podnebjem in obilico sonca. Izkoristek energije ni najboljši, saj se večina sončne energije izgubi skozi zgornje steklo ter spodnjo izolacijo.

Vakuumski 'heat pipe' kolektorji Tovrstni kolektorji dajejo rezultate že pri najmanjšem sončnem sevanju, zato so primerni za uporabo v vseh letnih časih. Zaradi kompleksne tehnologije se z izdelavo tovrstnih kolektorjev ukvarja dokaj malo proizvajalcev, zaradi česa so še relativno redki in razmeroma dragi, zaradi svojih prednosti pa bodo prav gotovo kmalu prevladali.
Postavitev in učinkovitost
Zaradi čim boljšega izkoristka sončne energije je potrebna ustrezna postavitev sončnih kolektorjev. Ker se položaj sonca preko leta spreminja, je idealno da se namestijo med 35-45 stopinj, saj se tako doseže idealen kompromis med položajem sonca poleti (30 stopinj) in položajem sonca pozimi (60 stopinj). Prav tako je pomembno, da jih obrnemo proti jugu, saj jih tako sonce najdlje obseva.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV