Kot je povedal Matija Puš, vodja programa obnovljivih virov energije pri podjetju Hidria, novozgrajena hiša stoji na idealni lokaciji, saj je zelo izpostavljena sončnemu sevanju, hkrati pa jo hrib v ozadju ščiti pred burjo. »Odlične naravne danosti in dejstvo, da je hiša novogradnja, grajana po nizkoenergijskem standardu, so bili kot naročeni za odločitev koriščenja energije sonca,« je povedal Puš.
Montažna hiša zgrajena po standardih
Hiša je zgrajena po standardih, ki predpisujejo debelino izolacije sten, strehe in tal. Energijsko varčno je tudi stavbno pohištvo (okna, vrata), ki imajo na zunanji strani vgrajene sisteme za senčenje, ki preprečujejo toplotne dobitke skozi steklene površine v poletnih mesecih.
Stavba ima vgrajen tudi sistem nizkotemperaturnega ogrevanja (talno ogrevanje), kar je idealno ogrevanje za termosolarni sistem, saj za delovanje – pokrivanje potreb po toploti, potrebuje nižjo temperaturo dvižnega voda. To pa sovpada z zbrano energijo sonca v obdobju, ko le-te potrebujemo največ – v ogrevalni sezoni, torej spomladi, pozimi in jeseni.
Simulacija delovanja sistema
Da bo sistem optimalno pokrival potrebe po toploti hiše, so v podjetju Hidria najprej izvedli simulacijo delovanja sistema.
»Z vhodnimi podatki o hiši, kot so toplotne potrebe za ogrevanje in pripravo tople sanitarne vode, toplotne izgube in dobitki skozi ovoj hiše, število uporabnikov tople sanitarne vode in lokaciji, pridobimo osnovna izhodišča dimenzioniranja, kjer lahko dobimo predvidene podatke o prihrankih, deležu zbrane energije s termo solarnim sistemom, deležu pokrivanja potreb po toploti v hiši s termo solarnim sistemom, potrebno dogrevanje,« nam je razložil Matija Puš.
Izvedba termosolarnega sistema
Na podlagi rezultatov simulacije delovanja sistema so strokovnjaki podjetja Hidria lastniku objekta predlagali montažo 10 visoko selektivnih ploščatih sprejemnikov sončne energije, ki zaradi metaliziranega selektivnega nanosa na absorberju sprejemnika sončne energije omogočajo koriščenje tudi dela difuzne svetlobe. »Zato se poveča izkoristek sistema, skupne aktivne površine 18,4 m2 in 14,14 kW vgrajene nazivne toplotne moči.«
Sprejemnike sončne energije so namestili na streho objekta, obrnjene proti jugu. »Naklonska nosilna konstrukcija pa zagotavlja optimalno postavitev predvsem v obdobju ogrevalne sezone in zmanjšuje možnost pregrevanja sistema v poletnih mesecih.«
Sprejemniki sončne energije so povezani na dva sistemska zalogovnika toplote, s skupnim volumnom 1600 litrov. Zalogovnika s tehniko temperaturnega slojenja toplote po višini omogočata optimalno shranjevanje zbrane toplote in hkrati zagotavljata dobavo potrebne energije za segrevanje tople sanitarne vode ali hiše.
Sanitarna voda je sveža
Topla sanitarne voda se pripravlja preko modula pretočne priprave tople sanitarne vode. »To pomeni, da sproti pripravimo le toliko vode, kot je potrebno, in lahko zagotovimo bolj svežo vodo. Ker ni večjih količin stoječe mlačne vode, se izognemo tudi možnosti pojava legionela bakterije."