Dominvrt.si
Termosolarni sistem na posestvu Pule - 11

VIDEO: Slovenska zgodba o uspehu

Matija Puš / Biba Jamnik Vidic
25. 05. 2012 16.02
5

Matija Puš, vodja programa obnovljivih virov energije pri podjetju Hidria, nam je pokazal, kako so na posestvu Pule s termosolarnim sistemom postali del zgodbe o ohranjanju slovenske etnografske dediščine.

Nova zgodba posestva Pule se začne leta 2005, ko so začeli s prenovo domačije iz 17. stoletja. Pri prenovi so se opirali na ohranjene arhivske, fotografske in ustne vire.

Termosolarni sistem Hidria, ki je vgrajen na streho gospodarskega poslopja posestva Pule, ima vgrajenih 22,62 kW nazivne toplotne moči solarnega sistema. Z njim proizvedejo 12,97 MWh toplotne energije na leto in tako pokrijejo 61,8 % vseh potreb po toploti za pripravo tople sanitarne vode.

Obnovitvena dela so vključevala tudi uporabo veščin tradicionalnih obrti, kot so slamokrovstvo, tesarstvo, mizarstvo, kovaštvo, krovstvo, kamnoseštvo, pečarstvo.

V zgodbo se vključi tudi Hidria

Strokovnjaki podjetja Hidria so paralelno na strešni nivo pomožnega gospodarskega objekta namestili 16 visoko selektivnih sprejemnikov sončne energije ploščate izvedbe.

»Ohišje je iz aluminija, eloksirano v temno barvo ostrešja, na spodnji strani je 40 mm debela izolacija (kaširana volna). Absorber je izdelan iz bakrenih cevi ter bakrene pločevine. Na pločevino je nanesen visoko selektivni metaliziran nanos, kateri bolje absorbira sončno sevanje. Steklo, ki zapira sprejemnike sončne energije, je 3,2 mm debelo belo kaljeno steklo, z nižjo vsebnostjo železa,« nam je razložil Matija Puš, vodja programa obnovljivih virov energije pri podjetju Hidria.

Kolektorsko polje je s kotlovnico povezano z izoliranimi bakrenimi cevmi in poteka preko modula za polnjenje hranilnika toplote v večjih sistemih MTS 200. Modul ter varnostna enota z razteznimi posodami in predposodo za varovanje razteznih posod so nameščeni pod stropom gospodarskega objekta.

»Modul ima integriran toplotni izmenjevalec, s katerim ločimo krogotoka medija v solarnem sistemu. Preko kolektorskega polja se pretaka protizmrzovalno sredstvo, v krogotoku hranilnikov toplote in zalogovnikov se pretaka tehnološka voda. Na obstoječi 500-litrski hranilnik toplote za pripravo tople sanitarne vode se preko cevne spirale primarno poveže solarni sistem,« je še povedal Puš.

Poleg tople vode termosolarni sistem dogoreva tudi prostore

Sekundarni krogotok gre na 2000-litrski zalogovnik ogrevane vode. Preko cevnega razvoda se poveže s sekundarno črpalčno enoto tudi 3000-litrski zalogovnik kotlovnice na lesno biomaso. Ravno tako je tudi tu vgrajen izmenjevalec toplote za ločitev dveh krogotokov, solarnega z medijem s sredstvom proti zmrzovanju ter tehnološko vodo. Priključitev sistema je izvedeno na že obstoječo kotlovnico ter del novozgrajene kotlovnice.

<I>"Da bi bili sprejemniki sončne energije čim manj opazni, je njihovo ohišje narejeno iz aluminija, ki je eloksiran v temno barvo ostrešja,"</I> je povedal <b>Matija Puš iz podjetja Hidria</b>.
<I>"Da bi bili sprejemniki sončne energije čim manj opazni, je njihovo ohišje narejeno iz aluminija, ki je eloksiran v temno barvo ostrešja,"</I> je povedal <b>Matija Puš iz podjetja Hidria</b>. FOTO: Damjan Žibert

Nadzor poteka preko centralnega nadzornega sistema

Delovanje solarnega sistema priprave tople vode je zasnovano tako, da ima prednost priprava tople sanitarne vode v 500-litrskem hranilniku toplote. Ko le-ta doseže nastavljeni (zahtevani) temperaturni nivo, v MTS-modulu tripotni mešalni ventil preusmeri polnjenje na 2000-litrski zalogovnik toplote.

S tem dosežemo zadostno zalogo tople sanitarne vode, hkrati pa segrevamo tehnološko vodo, katera ima razvod naprej po sistemu ogrevanja objektov na posestvu. Povezava hranilnika toplote ter zalogovnika toplote ima tudi funkcijo varovanja pred pregrevanjem solarnega sistema.

Ker na posestvu Pule porabijo zelo veliko sanitarne vode, jim dodatno ogrevanje s termosolarnim sistem pride še kako prav.
Ker na posestvu Pule porabijo zelo veliko sanitarne vode, jim dodatno ogrevanje s termosolarnim sistem pride še kako prav. FOTO: Damjan Žibert

Kaj se dogaja poleti?

Za primere, ko je sončnega sevanja dovolj in hkrati premalo odjema (potrošnje sanitarne in tehnološke vode), je povezan v sistem tudi novi 3000-litrski zalogovnik toplote, lociran v novi kotlovnici.

S tem imamo dovolj veliko zalogo akumulacije toplote, zbrane s solarnim sistemom. Centralno-nadzorni sistem nam omogoča tudi varovanje pred pregrevanjem solarnega sistema. Čeprav je zaradi že omenjene velike akumulacije toplote pregrevanje malo verjetno, je kljub temu potrebna varnostna zaščita.

Varnostna zaščita pred pregrevanjem

V prvi fazi se sistem, ko centralno-nadzorni sistem zazna temperaturni nivo najvišje nastavljene temperature, izklopi (ustavi se delovanje vseh solarnih črpalčnih enot). Druga faza pa je hlajenje sistema preko noči. V nočnem času se preko nastavljene časovne zanke požene obtočne solarne črpalčne enote, česar rezultat je ohladitev sistema.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698