Dominvrt.si
Od zmanjševanja temperature pri ogrevanju doma do zmanjševanja temperature sanitarne tople vode …

Življenje spreminjajo že malenkosti

Marijana Podhraški
12. 10. 2009 17.13
0

Pogosto se niti ne zavedamo, koliko energije doma potratimo iz čiste neprevidnosti, včasih iz nevednosti. A lahko je tudi drugače, saj smo za spremembo v načinu razmišljanja in tudi ravnanja najbolj odgovorni sami. Kako doma privarčevati z energijo?

Ob dnevni svetlobi so luči odveč.
Ob dnevni svetlobi so luči odveč. FOTO: iStockphoto

Izdelava gospodinjskega načrta

Fosilna goriva, iz katerih pridobivamo energijo, niso neomejena. Nafta, zemeljski plin in črni premog so nam na voljo le omejen čas, dokler jih ne izčrpamo. Varčevanje s fosilnimi gorivi je torej neizogibno.

Največ energije v gospodinjstu porabimo za ogrevanje.
V gospodinjstvih se največ energije porabi za ogrevanje prostorov, sledijo poraba energije za ogrevanje sanitarne vode, poraba električne energije za druge namene (npr. za razsvetljavo, za električne naprave …) in poraba energije za kuhanje.

Glede na to, da cene energentov naraščajo, nikakor ni odveč, da se zamislimo in naredimo boljši gospodinjski načrt za manjšo porabo energije. Če je le mogoče, načrtujemo tudi prehod na izkoriščanje obnovljivih virov energije, ki nam bo na dolgi rok omogočil popolno energetsko neodvisnost.

Vsak začne pri sebi …

Varčevanje z energijo se mora pričeti v vsakem posameznem gospodinjstvu. Potrebno je le nameniti nekaj več pozornosti temu vprašanju. Varčevanje z energijo ni tako zelo težko, kot se morda zdi na prvi pogled, saj pri tem ni niti potrebno zavihati rokavov.

Če pogledamo k Nemcem, ki si jih dostikrat postavljamo kot zgled, vsaj kar zadeva industrijsko razvitost, je njihova javna raziskava ob koncu leta 2010 pokazala, da si je skoraj tri četrtine vseh vprašanih med pozitivnimi načrti za prihajajoče leto zadalo dodatno varčevanje pri porabi energije v gospodinjstvu (ta želja je prehitela celo željo pred intenzivnejšim negovanjem prijateljskih vezi).

Lahko gre za družinske ali individualne ukrepe, z nekaj odločnosti bodo rezultati pri prihranku energije vidni tako na računih kot tudi na vaši zavesti, da ste storili nekaj koristnega za naš planet.

Vrat hladilnika ne puščamo odprtih po nepotrebnem ter poskrbimo za dobro tesnjenje.
Vrat hladilnika ne puščamo odprtih po nepotrebnem ter poskrbimo za dobro tesnjenje. FOTO: iStockphoto

Veliki in mali koraki

Ukrepa znižanja temperature ogrevanja in temperature vode v gospodinjstvu še kako pripomoreta k zmanjševanju porabe energije. Človek se mora pač navaditi na nekoliko nižjo temperaturo v prostoru ter ne preveč vročo vodo pri kopanju in pomivanju. Zelo velik prihranek lahko dosežemo tudi s premišljeno izbiro gospodinjskega aparata ter pametnim načinom njegove oziroma njihove uporabe. Če želite varčevati z elektriko in tako zmanjšati račun, bodite pri nakupu gospodinjskih aparatov pozorni na to, kar sporoča energijska nalepka. Višji razred pomeni višji prihranek energije ter posledično manjši račun za elektriko in doprinos k bolj čistemu okolju.

Dobro je tudi vedeti, da pralni in sušilni stroji spadajo med večje porabnike električne energije, saj porabijo skoraj 10 odstotkov električne energije v gospodinjstvih. Pri nakupu pralnega stroja zato izberimo takega, ki spada v razred varčnih porabnikov vode in električne energije.

Varčni aparati so običajno sicer dražji, ampak je investicija povrnjena.
Varčni aparati so običajno sicer dražji, ampak je investicija povrnjena. FOTO: iStockphoto

Pri pranju porabimo do 90 odstotkov energije za ogrevanje vode, čeprav lahko pri nižjih temperaturah enako učinkovito operemo skoraj vsa oblačila. Če peremo pri 60 stopinjah celzija, porabimo le polovico energije v primerjavi s pranjem pri 90 stopinjah.

Perilo peremo le tedaj, ko ga je za poln boben, sicer izberemo program za polovično naložen boben. Prihranek električne energije je tudi do 25 odstotkov. Po drugi strani nikoli ne prenapolnimo sušilnega stroja, saj se poraba energije tako poveča.

Velik prihranek lahko dosežemo s pametnim načinom uporabe gospodinjskih aparatov.

Še nekaj stvari v razmislek ...

Kaj lahko storimo sami:

- Luči ugašamo, kadar dlje časa nismo v določenem prostoru.

- V ogrevanem prostoru znižamo temperaturo, ko nas ni.

- Kuhamo v pokriti posodi - poraba električne energije se zmanjša tudi do trikrat.

- Posodo vedno postavimo na ploščo primerne velikosti (in ne na preveliko).

- Če se le da, uporabljamo likalnik na paro, saj prihrani čas in energijo.

- Vrat hladilnika nikoli po nepotrebnem ne puščamo odprtih.

- Pri delu na računalniku raje uporabimo namizno svetilko, kot da po nepotrebnem osvetljujemo celoten prostor.

- Uporabljajmo varčne žarnice (porabijo do štirikrat manj energije in trajajo dlje kot navadne), poleg tega upoštevajmo, da prašne žarnice svetijo slabše.

- Perilo sušimo na zraku.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854