1. Jih perete prepogosto?
Pranje je za oblačila stresno, zato se odločite, da jih boste vrgli v pralni stroj šele, ko bo to res potrebno. Prepogosto namreč – če perete enkrat tedensko – takrat v stroju konča kar vse, kar ste si prejšnjih sedem dni nadeli. Seveda pogosto pranje potrebujejo oblačila, ki jih nosite tik ob koži ali jih prepotite. Poleti je treba večkrat prati. A v hladnem delu leta je marsikaj mogoče obleči kar nekajkrat, preden potrebuje čiščenje. Ne pretiravajte niti s kemičnim čiščenjem.
2 . Uporabite pravi program
Pravilno pranje je ključen del ohranjanja oblek v dobrem stanju čim dlje. Nikar vsega ne operite z enim programom. Kavbojke potrebujejo drug pristop kot volnen pulover. Sicer bi se vedno morali truditi, da oblačila perete na najnežnejši možen način, kar pomeni s čim nižjo temperaturo vode in čim manj obrati pri centrifugi. Toda nekatera oblačila prenesejo več, druga so občutljivejša. Različni programi, ki jih ima na voljo pralni stroj, običajno to vzamejo v obzir.
3. Preizkusite vrečke za pranje
Vsa občutljivejša oblačila zaprite v vrečke za pranje, ne le spodnje perilo, pri katerem jih običajno svetujejo. Vrečke preprečijo, da bi se občutljive tkanine med pranjem drgnile v druge, morda celo bolj grobe, preprečijo tudi morebitno trganje.
4. Obrnite oblačila na notranjo stran
To je eden najlažjih trikov, kako ohraniti oblačila kot nova dlje. Res bi ga morali vsi upoštevati. Tudi trpežnejša oblačila namreč vsako pranje nekoliko izrabi; če oblačila obrnete tako, da je notranja stran zunaj, se bo ta bolj obrabila.
5. Upoštevajte navodila
Vedno poglejte navodila na etiketi oblačila in jih upoštevajte. Prav tako si vzemite minuto tudi za navodila na detergentih za pranje. Prepogosto ljudje uporabljajo prevelike količine. Nekateri zato, ker mislijo, da bo to pomenilo bolj čisto perilo, drugi, ker ne preberejo priporočil. Toda posledica je le, da se detergent ne izpere dobro, kar spet ni dobro za tkanine.
6. Bobna ni treba povsem napolniti
Medtem ko ni ekološko prati z napol praznim bobnom, za oblačila ni primerno niti pranje s prepolnim. Tkanine morajo imeti nekoliko prostora, sicer se ves čas drgnejo ena ob drugo, kar vodi v to, da se še hitreje izrabijo (še posebej, če jih ne obračate na notranjo stran).
7. Sušite na zraku
Sušilni stroj je le še ena stresna situacija v življenjskem ciklu oblačil, sušenje na zraku je zanje mnogo prijaznejše. Boljše pa je tudi za vaš žep, saj ne porablja elektrike. Potrebujete le nekaj več prostora in potrpežljivosti.
8. Poskrbite, da omara ni prenatrpana
Kot za oblačila ni primeren prepoln boben, zanje ni blagodejna niti prenatrpana omara. Oblačila je treba primerno zložiti oziroma jih obesiti na obešalnike, da ne bodo zmečkana. Poleg tega jim je treba dati nekaj prostora za dihanje. Spet ne želite, da se tkanine ves čas drgnejo ena ob drugo.
9. Čim manj likanja
Tega si ne želite le vi, temveč se z vami povsem strinjajo vaša oblačila. Kaj lahko storite, da se vsem izpolni želja? Oblačila čimprej, ko se operejo, poberite iz bobna, da ne bodo mokra in zmečkana tam stala še ure in ure. Stresite jih tako, da se zravnajo, in jih tudi obesite tako, da se ne mečkajo. Če jih nato še shranite tako, da ne pride do slednjega, boste veliko krat lahko ušli obveznosti likanja.
10. Oblačila popravljajte
Če se kaj strga, to še ne pomeni, da je treba oblačilo zavreči. Najbolje je, če se naučite kaj zašiti in pokrpati kar sami, saj je to najceneje in res ni težko, vendar je to znanje zaradi lahke dostopnosti poceni oblačil začelo kar izginjati. A ekološko je bolje kupiti kakovostno oblačilo in zanj dobro skrbeti, da vam služi čim dlje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV