Ste se kdaj počutili, kot da igrate igro ruske rulete, ko 'skenirate' svoj hladilnik in poskušate ugotoviti, kaj lahko jeste in kaj je že za stran? Niste edini. Poleg tega, da hrano povohate, preverite, če hrana plesni in preverite datume veljavnosti, je ocena, kaj naj vržete smeti, veliko, veliko ugibanje. "Večina ljudi je popolnoma zmedenih, ko pogledajo v hladilnik in se poskušajo odločiti, ali bi odprti preliv za solato še uporabili ali zavrgli," pravi B. Susie Craig, profesorica na Washington State University Extension v Seattlu. Obstaja dober razlog za zmedo, pa dodaja dr. Don Schaffner, profesor mikrobiologije hrane na univerzi Rutgers, ki pojasnjuje, da obstaja velika razlika med organizmi (ki so v mnogih živilih in bodo sčasoma povzročili slab videz, vonj ali okus) ) in patogeni (zaradi katerih zbolite). "Rok uporabe ni natančna znanost," pravi. "Prehrambno podjetja uporabljajo vrednost, za katero menijo, da bo zagotovila zadovoljne kupce, vendar ni tako, da bi se hrana" čarobno "slabo spremenila ob polnoči na določen datum."
Hrana brez pokrova
Boste zboleli, če boste pri pripravi testenin bolognese uporabili odprto pločevinko paradižnikove omake, ki ste jo odprli pred dnevi? Verjetno ne ... vendar ne pričakujte, da bodo ti izdelki enako dobri, ko jih boste znova uporabili. Zamislite si svoj hladilnik kot velikanski dehidrator hrane - vse, kar je neposredno izpostavljeno zraku, se bo hitro izsušilo in verjetno s seboj odneslo tudi okus. Izdelki bodo ohranili boljši okus, če jih damo v stekleno ali plastično posodo za shranjevanje, ki jo lahko pravilno zapremo.
Plesnive jagode
To se morda zdi brez pomislekov, toda kolikokrat ste že pobrskali po škatli borovnic ali jagod, da bi odstranili plesnive sadeže in pojedli ostalo? Toda to ni vedno dobra ideja. "Seveda lahko odstranite plesnivo jagodičje, preostanek operete v čisti, hladni vodi in bi morali biti v redu," pravi Schaffner, vendar posameznih jagod ne poskušajte rešiti tako, da odstranite le pokvarjene dele. "V kompost naj gre celotna slaba jagoda, čeprav je polovica še videti dobro, prepričajte se tudi, da okoli nje ni drugih plesnivih." Če želite kar najbolje izkoristiti jagodičje, shranite sadje v posodo, ki ima na dnu gazo, tako jagode dvignete pred morebitno kapljajočo vlago in uravnavate pretok kisika in ogljikovega dioksida, da se zmanjša pokvarjenost. Še en prijeten trik, da jagode zdržijo dlje: sperite jih v mešanici kisa in vode, da se znebite spor plesni in bakterij.
Hrana, ki ste jo že prigriznili
Ste začeli jesti solato iz tune, si privoščil nekaj grižljajev za kosilo, nato pa jo vrnili v hladilnik? Vendar pozor, morda je ta hrana onesnažena s patogeni. "Staphylococcus aureus pogosto najdemo v nosu in okoli njega," pojasnjuje Schaffner, "in bi se lahko prenašal na živila s kihanjem ali navzkrižno kontaminacijo iz nosu v roke na hrano." Varnejša opcija: Hrano vedno hranite v nedotaknjenem stanju, tako da posamezne porcije prenašate s čisto žlico na krožnik.
Hitro pokvarljiva hrana, ki je bila shranjena v vratih hladilnika
"Ker temperature v hladilniku upočasnijo ali ustavijo rast mikroorganizmov, je pomembno opozoriti, da so temperature pomembne," pravi Mary Yavelak, strokovna sodelavka na Visoki šoli za kmetijstvo in biološke znanosti na Univerzi Severne Karoline v Raleighu. To pomeni, da se mlečna živila, ki se hitreje pokvarijo - kot so kisla smetana, pinjenec in sir - najbolje shranjujejo na policah, kjer so manj dovzetna za tople temperature, ki jih povzroča nenehno odpiranje in zapiranje vrat.
Domač solatni preliv
Za razliko od komercialno pripravljenih solatnih prelivov, ki jih lahko hranite en do tri mesece po odprtju, so domači solatni prelivi (ali tisti, ki jih kupite sveže v restavraciji ali delikatesi) veliko bolj pokvarljivi - njihov rok trajanja je od enega do dveh tednov. Zato posode vedno označite z datumom nakupa in datumom odpiranja oziroma datuma priprave preliva.
Kuhan piščanec ali govedina, ki je stara več kot tri dni
"Večina škodljivih bakterij se ne more razmnožiti pri hladilnih temperaturah, lahko pa se pokvarijo drugi organizmi, ki so tudi prisotni na mesu," opozarja Yavelakova, ki potrošnike poziva, naj zaupajo svojim instinktom: "Moje pravilo je vedno, da ga najprej pogledam, nato povoham in, če se vse ostalo zdi v redu, okusim. Ta metoda vam preprečuje, da bi pojedli nekaj, kar ima čuden videz, vonj ali okus. Tako se lahko rešite želodčnih težav - vendar vznemirjen želodec zaradi pokvarjene hrane verjetno ni bolezen, ki jo povzročajo patogeni." Svežino živil lahko podaljšate s posodami za konzerviranje živil, ki tvorijo vakuumsko podobno tesnilo.
Soda bikarbona, ki je v hladilniku že več kot mesec dni
Sodo bikarbono na najrazličnejše načine uporabljate po hiši ... Vendar v hladilniku po približno enem mesecu ni tako čudovita. Po 30 dneh je soda bikarbona absorbirala veliko vonjav v hladilniku in ne deluje več tako dobro, kot bi si želeli.
Jajca v vratih
Vaš hladilnik je morda opremljen s priročnim vgrajenim stojalom za jajca v vratih, vendar ga izvlecite, da naredite prostor za druge predmete, in namesto tega položite jajca na polico hladilnika. Pogosto odpiranje vrat izpostavlja jajca nihajočim temperaturam, kar ni dobro za svežino jajc.
Sveža bazilika in druga zelišča
Ko to dišeče zelišče shranite v plastični vrečki v hladilniku, bo živahno zeleno listje hitro postalo črno in ovenelo. Če je le mogoče, kupite živo rastlino bazilike, jo hranite na kuhinjski okenski polici in po potrebi odrežite liste. V nasprotnem primeru baziliko raje postavite v majhen kozarec ali vazo, kot bi to storili s svežim cvetjem, in jo postavite na polico hladilnika. Druga zelišča so v hladilniku precej bolj srečna, vendar potrebujejo kroženje zraka, da ostanejo sveža.
Vir: Reader's Digest
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV