Zakaj?
Čiščenje ni pomembno le zaradi higieničnosti. Poleg tega, da počešejo, glavniki in krtače porazdelijo loj, ki ga proizvajajo lojnice lasišča, po laseh vse do konic, ki ga najbolj potrebujejo. Toda nekaj te maščobe ostane na teh pripomočkih in jih zamaže. Nabere se še prah in ne manjkajo niti odmrle celice kot tudi ostanki proizvodov za stilsko oblikovanje las … Če po slednjih posegate v izobilju, bi pravzaprav morali čistiti glavnike in krtače pogosteje kot le enkrat mesečno. Vse to se namreč kopiči in vsakič, ko se počešete, ostane na laseh. Poleg tega se maščobe iz lojnic slabše porazdelijo, lasje pa so največkrat prehitro videti mastni.

Čiščenje krtač in glavnikov torej vsekakor vključite v svoj seznam opravil. A kako se ga lotiti?
Navodila
Umivalnik ali lavor napolnite s toplo vodo. Uporabite lahko šampon ali celo sredstvo za pomivanje posode. Če se odločite za prvo možnost, izberite takšnega za mastne lase, saj nima dodatkov, ki poskrbijo, da so lasje bolj mehki in gladki. Enako velja za šampone, na katerih piše, da so namenjeni globinskemu čiščenju. Tudi ti so odlična izbira. V vodo dajte nekaj kapljic oziroma približno žlico šampona oziroma sredstva za pomivanje posode.
Preden začnete glavnike in krtače čistiti, odstranite vse lase, ki so se vanje zapletli. Pravzaprav bi bilo najbolje, če bi to počeli sproti. Po vsakem česanju odstranite vse lase, ki so se vanje ujeli. Ko se enkrat naberejo, jih je toliko težje odstraniti. Pomagate si lahko z drugim glavnikom, s svinčnikom, s škarjami ...
V naslednjem koraku glavnike in krtače pomočite v vodo, malo jih zavrtite, podrgnite z roko. Včasih lahko uporabite kar staro zobno krtačko.
Splaknite jih pod tekočo hladno vodo, otresite, obrišite z brisačo in položite na drugo, suho brisačo, da se posušijo. Krtače je najbolje položiti tako, da so ščetine obrnjene navzdol. Jih pa raje ne sušite v kopalnici. Njeno vlažno, toplo okolje lahko vodi v razmnoževanje mikrobov.

Kdaj bodite previdni?
Plastične glavnike in krtače je zelo enostavno očistiti. Enako velja za keramične krtače. Težje je s tistimi, ki imajo mehko gobasto podlogo za ščetine, saj se lahko v njej nabere voda. Bodite pozorni na navodila proizvajalca in se jih dosledno držite. Če navodil ni, pa takšno krtačo čistite čim manjkrat in pazite, da je v vodi zelo kratek čas oziroma kolikor lahko, držite gobasti del stran od vode. Naj se dobro posuši na suhem kraju.
Previdni bodite tudi z lesenimi pripomočki. Spet preverite, kakšna so navodila proizvajalca. Če jih ni, pazite, da je stik z vodo čim krajši, da ne bi poškodovala lesa. Namočite le tisti del, ki je v stiku z lasmi.
Shranjevanje
Da se na glavnikih in krtačah ne bi nabiral prah, jih shranjujte v zaprtih omaricah. Najbolje je, če jih postavite pokonci v dovolj velik kozarec, in sicer tako, da se ne dotikajo niti sten omarice niti eden drugega.
Glavnike in krtače za lase res uporabljate vsak dan, zato bi se morali potruditi, da so to pripomočki, ki ostajajo čisti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV