Morda ste kdaj prebrali izjavo modne oblikovalke Stelle McCartney, ki je že večkrat v svojih intervjujih dejala, da ni ravno zagovornica pogostega pranja. Za britanski Harper's Bazaar tako leta 2019 med drugim pove: "Lahko bi rekla, da imam v življenju pravilo: če ni nujno, da nekaj opereš, tega ne naredi." Malo kasneje doda: "Oblačila ne vržem v pralni stroj le zato, ker je bilo nošeno."
Bržkone ne govori o spodnjicah ali nogavicah, ki jih je vsekakor treba oprati po vsakem nošenju. Toda res je, da se oblačila, ki niso v neposrednem kontaktu s kožo, umažejo kasneje. Ste vedeli, da velik del prahu v domovanju dejansko predstavljajo odmrle kožne celice? Prav te tudi mažejo oblačila, in sicer v kombinaciji z znojem in lojem, ki ju izloča koža, ter z bakterijami, ki jih imamo na koži in ki prispevajo značilen vonj.
Kaj je torej treba prati pogosto? Spodnje perilo, nogavice, žabe, najlonke, pajkice, oprijete majice in obleke, športna oblačila, tudi kopalke. Pri slednjih je še en razlog: klor in sol uničujeta tkanino, zato je kopalke po kopanju v morju in bazenu primerno čim prej sprati z vodo iz vodovoda.
Poleti, ko se bolj znojite, se oblačila umažejo prej kot pozimi. To je tudi razlog, da je športna oblačila v koš za umazano perilo nujno vreči že po enourni vadbi.
Kavbojke po drugi strani ne potrebujejo tako pogostega pranja, če ravno niso oprijete. Enako velja za puloverje, hlače in krila, ki niso v stiku s kožo. Jakne in suknjiči ne potrebujejo pogostega čiščenja, še posebej ne plašči. Težko je sicer reči, kolikokrat lahko kaj nosite, preden potrebuje pranje. Nekako morate presoditi sami. Če ste se močno prepotili in je pot skozi majico prišel do puloverja, je vsekakor pri slednjem nastopil čas za pranje.
Sicer je vsa oblačila, ki še ne romajo v pralni stroj, priporočljivo po nošenju prezračiti. Nikar jih ne pospravite v tesno zaprto omaro, po možnosti stisnjeno med druga oblačila. Lahko imate stojalo, na katero odlagate takšna nošena oblačila, ki še ne potrebujejo pranja. A predvsem zaupajte svojemu nosu. Če zavohate neprijeten vonj, je vsekakor čas za čiščenje.
Odgovor, kdaj prati, torej ni vedno enostaven. Vsekakor je pranje oblačil pomemben del higiene, a po drugi strani je prav, da pomislite, ali to, kar ste ravno prijeli v roke, res potrebuje pranje. Ko je vreme hladnejše, lahko širša majica (ali obleka) brez rokavov morda prenese še eno nošnjo, s čimer se njuni življenjski dobi podaljšata. To je pozitivno tudi ekološko, saj kasneje končata na smetišču.
Kako je z modrčki? Ob koži so, zato potrebujejo pogosto pranje, a delikatna čipka se lahko hitro uniči. Nekateri zato priporočajo predvsem ročno pranje in občasno pranje v pralnem stroju s programom za občutljivo perilo.
Tudi pižama je nekoliko poseben primer. Običajno jo ljudje operejo enkrat tedensko kot posteljnino. Toda če ste v pižami še pol dneva, bi jo morda morali zamenjati po treh, štirih dneh.
Verjetno ste sedaj ugotovili, da kaj perete prepogosto in kaj preredko. Tudi brisače, po katerih pogosto posegate, bi verjetno morali zamenjati že na polovici tedna, ne šele v nedeljo. Pravzaprav morate sami oceniti, kako umazano je nekaj. Vsekakor pa se oblačil ne izplača prehitro prati, kadar to ni nujno.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV