Kaj je razlog?
Brisače se, ko jih uporabljate, seveda močijo. A pomembno je, da se čimprej posušijo. Zato jih razprostrite in postavite na zračno mesto. Če dovolite, da ostanejo na držalu bolj zmečkane, jih celo pustite zmečkane na tleh, bodo najverjetneje dolgo ostale mokre. To je idealno okolje za razvoj bakterij in plesni.
Isto se pravzaprav zgodi pri vsem drugem, kar se moči – to so denimo gobice za pomivanje, pripomočki za mokro čiščenje tal ... Tovrstnim pripomočkom moramo omogočiti okoliščine, v katerih se lahko čimprej posušijo.
To mora postati navada. Enostavno ne morete brisač pustiti tam, kjer jih je najlažje odložiti. Morda boste morali tudi ugotoviti, kje se brisače najhitreje in najbolje posušijo. Včasih to celo ne bo kopalnica, ker imate denimo premalo prostora, da bi se v njej dobro posušile brisače vseh družinskih članov, zato bo moral kdo svoje odnesti drugam, denimo v dnevno sobo, k radiatorju ... To pomeni več obveznosti, a brisače po pranju vsaj ne bodo imele neprijetnega vonja.
Tudi ko operete perilo, ga sušite nekje, kjer se bo čim hitreje posušilo. Predolgo sušenje brisač lahko ravno tako povzroči omenjeno težavo.
Vzrok je včasih treba iskati nekje med sušenjem brisač med uporabo in po pranju. Ste med tistimi, ki prižgejo pralni stroj in ga nato ne izpraznijo takoj, ko konča z delom? Boben je ravno tako toplo in vlažno okolje, idealno za razvoj mikroorganizmov in neprijetnih vonjav, če ga ne izpraznite celo nekaj ur.
Kaj pa, če niste zagrešili ničesar od naštetega, a kljub temu ne morete uživati v dišečih brisačah, ko se oprhate ali si umijete obraz? Kar je bilo že omenjeno, je sicer najpogosteje težava, a če veste, da ni, testirajte, ali morda uporabljate preveč detergenta za pranje oziroma mehčalca. Marsikdo ju uporablja več, kot je potrebno, pralni stroj pa ju posledično ne izpere dovolj. V tkaninah se ostanki lahko nabirajo in povzročajo neprijetne vonjave.
Če ste tudi ta dva dejavnika izločili, je zelo možno, da je težava v samem pralnem stroju, ki ga je treba dobro očistiti. Tudi vrata pralnega stroja morate sicer po delovanju puščati odprta, da se notranjost prezrači in čimprej posuši. In samo kopalnico (oziroma prostor, v katerem se nahaja) morate po pranju perila prezračiti kot denimo po prhanju. Povsod, kjer uporabljate vodo, morate enostavno vedno preprečevati nastanek toplega in vlažnega okolja.
Še nekaj, čemur se je dobro izogibati: brisač ne sušite zraven straniščne školjke. To še posebej velja, ko ne veste ali vsi, ki jo uporabljajo, spustijo pokrov, preden potegnejo vodo. Ta namreč prepreči, da bi mikroorganizmi končali v zraku in s tem tudi na brisačah, morda celo zobni ščetki. Tovrstne stvari odlagajte čim dlje od straniščne školjke, četudi pokrov vedno spustite, preden jo splaknete. Najbolje je delovati preventivno, saj vsaj pri gostih ne veste vselej, kakšne so njihove navade. Četudi je shranjevanje čistih brisač v veliki košari res dekorativno, je slednje – če stojijo v kopalnici – vseeno bolje pospraviti v zaprto omarico ali jih shraniti v drugem prostoru, denimo s posteljnino in krpami.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV