Naš Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pravi, da je zadostno čiščenje z običajnimi čistili, torej s tistimi, ki ste jih uporabljali do sedaj. ″Razkuževanje stanovanjskih površin oziroma domačega okolja ni potrebno," so zapisali. Del higiene je še prezračevanje, in sicer odpiranje oken za od pet do deset minut večkrat dnevno.
Če si dom deli več oseb, naj vsaka uporablja svojo brisačo, pripomočke za osebno higieno, jedilni pribor, krožnik, skodelico, kozarec ...
Perilo perite z običajnim pralnim praškom, a pri temperaturi vsaj 60 stopinj Celzija. ″Tkanine, ki ne presenejo visokih temperatur, pa perite z dodatkom sredstva za razkuževanje (na primer belilnega sredstva na osnovi natrijevega hipoklorita ali drugega sredstva za tekstil s podobnim učinkom)," pravi NIJZ.
Pozorni bodite še na nekaj. Čistite s čistimi pripomočki. Ali jih dobro operite ali vzemite nove, če kljub pranju delujejo umazani.
Določene površine v domovanju je priporočljivo čistiti pogosteje. To so površine, ki se jih najpogosteje dotikate: kljuke vrat, stikala luči, pohištveni ročaji, pipe, straniščna školjka in vrvica oziroma gumb za splakovanje ... Ne pozabite na daljinsko upravljalo, tipkovnico in telefon.
Kaj pa ko je doma oseba s covid-19 ali sumom, da bi lahko bila okužena?
NIJZ meni, da je še vedno zadostna uporaba običajnih čistil. Večkrat očistite površine, ki se jih pogosto dotikate. Očistite tudi vse površine, ki so jih vidno onesnažili izločki, ki se sproščajo s kihanjem, kašljanjem, smrkanjem ... Večkrat dnevno prostor prezračite za od pet do deset minut. Umazano perilo perite z običajnim praškom vsaj pri temperaturi 60 stopinj Celzija.
Pripravili so naslednja navodila za odpadke: ″Osebne odpadke (na primer uporabljene robčke) ter odpadke od čiščenja prostorov (na primer krpe za enkratno uporabo), je treba odložiti v plastično vrečo za odpadke in jo, ko je polna, tesno zavezati. Vsebine vreč ne tlačite in se odpadkov po odlaganju v vrečo ne dotikajte več. To vrečo nato namestite v drugo plastično vrečo za odpadke in tudi to tesno zavežite. Vrečo je treba postaviti ločeno od ostalih odpadkov (na primer v predprostor, na balkon ali na teraso). Ločeno jo hranite vsaj 72 ur, preden jo odložite v zunanji zabojnik za mešane komunalne odpadke. Druge gospodinjske odpadke odložite kot običajno." Po vsakem ravnanju z odpadki ali čiščenju si umijte roke.
Kaj če si dom bolnik deli z drugimi osebami? V tem primeru naj se zadržuje v svojem prostoru. Če mora priti v stik s preostalimi člani gospodinjstva, naj vzdržuje oddaljenost najmanj enega metra in pol.
Nekaj informacij smo pridobili še na spletni strani ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (Center for disease control and prevention oziroma CDC). Kot zapišejo, je idealno, če ima bolnik lahko tudi svojo kopalnico. Ko to ni mogoče, pa svetujejo čiščenje in razkuževanje po vsakem obisku.
Pojasnjujejo, kaj je razlika med čiščenjem in razkuževanjem. Medtem ko prvo ne ubije mikrobov, zmanjša njihovo število in s tem zmanjša tveganje za širjenje okužbe. Razkuževanje po drugi strani mikrobe uniči, vendar ni nujno, da jih obenem odstrani, niti ni nujno, da obenem očisti površine. Čiščenje pa je nujno.
Če je bolnik odrasla oseba, je bolje, da si svoj prostor čisti sam, ostali naj vanj, če ni nujno, ne vstopajo. Pripravite mu potrebna čistila in čistilne pripomočke.
V primeru, da morate bolniku pomagati, CDC poudarja, da si po vsakem čiščenju in dotikanju stvari, ki so bile v stiku z obolelim, umijete roke. Njegovo umazano posodo takoj pomijte in si umijte roke. Če v pralni stroj zlagate njegovo umazano perilo, ga ne stresajte. Zložite ga v stroj in si umijte roke. Lahko nosite tudi rokavice za enkratno uporabo, ki jih zavrzite glede na prej omenjene informacije o ravnanju z odpadki. Še vedno si nato umijte roke.
Ko bolnik nima več simptomov, vse operite na več kot 60 stopinj Celzija in celotno domovanje zopet očistite.
Dominvrt e-novice
Preberite še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV