Ne glede na to, ali gre za talne ali stenske ploščice, med katerimi so se nabrali maščoba, ostanki mila, plesen ali umazanija druge vrste, za čiščenje fug potrebujete dvoje – primerno ščetko ali krtačo ter ustrezno čistilo. Krtača za čiščenje fug naj ima dovolj čvrste ščetine, a pazite, da ni tako groba, da bi lahko poškodovala površino. Mogoče je uporabiti odsluženo zobno ščetko, če njene ščetine niso premehke. Kar zadeva čistilo, je na voljo velika izbira komercialnih sredstev ali domačih čistilnih pripravkov.
Parni čistilec
Pršilo s toplo vodo je učinkovito 'čistilo', ki je hkrati najbolj naravno in neškodljivo za zdravje, a veliko bolj učinkovito, kot bi pričakovali. Vrelo vodo preprosto popršite na površino med ploščicami in linije fug močno zdrgnite z mehko krtačo. Obrišite s suho krpo.
Razmislite lahko tudi o parnih čistilnikih, saj so eden najučinkovitejših in okolju prijaznejših načinov čiščenja nasploh in tudi fug med ploščicami. Vroča para prodre med fuge in zrahlja vso umazanijo, ki jo nato preprosto le še obrišete.
Izogibajte se kisu in sami sodi bikarboni
Za čiščenje občutljive fugirne mase za ploščice ne uporabljajte kisa ali same sode bikarbone. Alkalna čistila so boljša izbira kot kis ali soda bikarbona. Fugirna masa namreč vsebuje cementno malto, ki jo lahko kisline, vključno z alkoholnim kisom, raztopijo. Kis in druge kisline so tudi slaba ideja za kamnite ploščice, ker lahko kislina na kamnu pusti madeže.
A če ti dve snovi sami zase nista priporočljivi, v kombinaciji ta par tvori učinkovito in dovolj varno čistilno sredstvo za fuge. Kis in limonin sok imata blage belilne lastnosti, kar je velika prednost, ko govorimo o čiščenju umazanih prostorov med ploščicami. Rezultat mešanja kisline in sode bikarbone, ki ga dobimo, je pravzaprav sol.
Za pripravo zmešajte sok polovice limone, približno žlico belega kisa in žlico sode bikarbone, da nastane nekakšna tekoča pasta. Krtačko pomočite v raztopino in podrgnite po umazani fugi. Ko končate, le še obrišite z vlažno krpo.
Za rahlo umazano fugirno maso
Za čiščenje umazane fugirne mase lahko uporabite raztopino belila in vode (3/4 skodelice belila na 4 litre vode) in zdrgnete z majhno krtačko ali zobno ščetko. Vendar ne drgnite premočno, sicer tvegate, da poškodujete fugirno maso. Pri tem nosite zaščitna očala, prostor pa redno zračite.
Za močno umazane fuge
Če je fugirna masa močno umazana in razbarvana, verjetno ne boste imeli druge možnosti, kot da jo zamenjate. Z orodjem, namenjenem odstranjevanju fugirne mase, potegnite po fugi in pazite, da ne opraskate bližnjih ploščic. Očistite prostor med ploščicami z močno raztopino belila, nato nanesite novo fugirno maso. Pazite, da belilo ne pride v stik s ploščico, ker lahko raztopina povzroči luknjičaste rumene ali rožnate madeže.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV