Da bi parket ohranil svoj sijaj in zdržal več desetletij, ga je treba ustrezno negovati.
Kako očistiti parket, da se bo lesketal?
Ne glede na to, ali imate v svojem domu klasični masivni parket, večslojni parket ali laminat, vam bodo ti nasveti za čiščenje pomagali, da bodo vaša tla dolga leta videti kot nova.
Razumevanje vrste parketa
Preden se lotite čiščenja, je pomembno vedeti, s kakšno vrsto parketa imate opravka. Med njimi namreč obstajajo določene razlike. V domovih najpogosteje najdemo eno izmed treh vrst.
Klasični parket je cenovno najdražji, saj je izdelan iz masivnega lesa. Je čudovita izbira za vsak dom, vendar je najbolj občutljiv in zahteva največ pozornosti in nege.
Večslojni parket je, kot že njegovo poimenovanje pove, sestavljen, iz dveh ali treh plasti. Zgornja plast je – za razliko od preostalih spodnjih plasti, vedno iz masivnega lesa.
Potem je tu še zelo priljubljen laminat, ki pa v resnici ni pravi parket. Ker gre za imitacijo parketa, je cenovno najugodnejši, čiščenje laminata v primerjavi s pravim parketom pa je veliko lažje.
Priprava parketa na čiščenje
Preden se lotite mokrega čiščenja, je treba parket na to pripraviti.
Najprej je nujno sesanje ali pometanje – z rednim sesanjem ali pometanjem odstranimo prah in drobne delce umazanije, ki lahko povzročijo praske. Za zaščito površine uporabite sesalnik z mehkim nastavkom. Če uporabljate metlo, naj ima mehke ščetine, da ne poškodujete laka.
V tem koraku tudi poiščite problematična področja, kot so razlite tekočine, trdovratni madeži ali manjše praske.
S katerimi sredstvi čistimo parket?
Pravilno izbrani izdelki so ključ do dolgotrajnosti in sijaja parketa. Pri tem se izogibajte večnamenskim čistilom za les, saj so preagresivna in lahko poškodujejo zaščitno plast laka ali olja na parketu.
Namesto tega raje uporabite specializirano čistilo za parket, ki je posebej oblikovano za čiščenje in zaščito parketa. Za redno čiščenje se odlično obnese mlačna voda z nekaj kapljicami detergenta za pomivanje posode.
Odličen zaveznik za odstranjevanje maščobe in povrnitev sijaja je tudi kis, ki ga z vodo zmešate v razmerju 1:10.
Postopek mokrega čiščenja
Pri mokrem čiščenju parketa vedno uporabite le rahlo vlažno krpo. Če boste lesena tla preveč zmočili, parket lahko nabrekne in se deformira.
Čistite vedno v smeri lesnih 'vlaken'. To namreč pomaga ohranjati naraven videz in preprečuje nastajanje madežev.
Po čiščenju tla dobro obrišite s čisto in suho krpo. Na parketu nikoli ne puščajte luž vode, saj lahko povzročijo trajno škodo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV