Dominvrt.si
Čiščenje poslovne obleke

Kako pravilno čistiti poslovno obleko?

L.E.
01. 09. 2022 05.00
0

Varneje in enostavneje je poslovno obleko odnesti v čistilnico, toda to predstavlja strošek, poleg tega včasih morda niti nimate časa za ta opravek. Kako jo lahko v takih primerih očistite doma? Če obleka to dovoljuje, je lahko občasno domače pranje celo pozitivno, saj je nežnejše od čistilniškega.

Kdaj?

Če je obleka bolj umazana, je varneje zaviti v čistilnico. Sicer preverite, kakšna so navodila proizvajalca. Če ne priporoča izključno čiščenja v čistilnici, lahko kdaj obleko operete tudi sami.

Test

Preden operete celo obleko, testirajte manjše, bolj skrito območje. Nanesite vodo in malo detergenta, ki ga nameravate uporabiti. Vzemite vatirano palčko in potegnite po tem delu. Če je na vati barva, obleka definitivno spada izključno v čistilnico. In ne pozabite preveriti tudi podloge, ki je lahko občasno ravno tako vidna.

Ročno pranje

Voda naj bo hladna, uporabite detergent za nežno pranje delikatnih tkanin. Obleko potopite v vodo in jo nežno premikajte navzgor in navzdol. Podrgnite le dele, kjer vidite umazanijo. Nato sperite s hladno vodo in pustite, da se obleka posuši na zraku.

Na ravno površino položite brisačo in čez poravnajte obleko, tako da ne izgubi oblike. Brisača bo vpila vodo. Ko se to zgodi, obesite obleko na obešalnik. Toda nikoli ne sušite na soncu.

Čiščenje poslovne obleke
Čiščenje poslovne obleke FOTO: Adobe Stock

Pralni stroj

Dandanes veliko poslovnih oblek omogoča pranje v pralnem stroju, a absolutno izberite cikel, ki je nežen, uporablja hladno vodo in je krajši od 30 minut. Obleko obrnite navzven in zložite v vrečko za pranje.

Da bi obleka zdržala dlje

Manjkrat ko jo perete, dlje jo boste lahko nosili. Da bi jo lahko prali manjkrat, upoštevajte naslednje:

- po nošnji en dan te obleke ne nosite (pustite, da se prezrači),

- vedno jo pospravite na obešalnik in v omaro, ki pa ne sme biti natrpana (obleka potrebuje prostor),

- vedno izpraznite žepe, da ne izgubijo oblike,

- po vsaki nošnji obleko pokrtačite nežno od zgoraj navzdol, kar odstrani umazanijo,

- po krtačenju lahko uporabite še valjček za čiščenje.

Odstranjevanje madežev

Večkrat ko je obleka v čistilnici, manjkrat jo boste lahko nosili, zato je tja ne odnesite vsakič, ko opazite madež. Poskusite ga odstraniti sami. Vedno – če pri določeni obleki tega še niste počeli – najprej preizkusite na manj vidnem območju, kako tkanina reagira z vodo in detergentom (kot je bilo že opisano). Če reakcija ni negativna, zmočite brisačo in nanesite malo detergenta. Madež nežno podrgnite, in ko izgine, pustite, da se obleka posuši na obešalniku.

Parni likalnik

Prav pride tudi prenosni ročni parni likalnik, ki ga lahko vzamete s seboj na potovanja, da obleka nikoli ni zmečkana. Ker morate po uporabi počakati 15 do 20 minut, da se obleka posuši, lahko likalnik uporabite kar po krtačenju in čiščenju z valjčkom. Če boste obleko obesili tako, da bo imela dovolj prostora in ne bo stlačena z drugimi, bo pripravljena na naslednjo nošnjo. Poleg tega jo boste vsakič očistili in tako preprečili, da bi se umazanija prehitro nabrala. 

Če ste na potovanju in nimate parnega likalnika, lahko uporabite paro, ki nastane, ko se prhate. Potem obleko položite na posteljo in jo pogladite z rokami.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854