Dominvrt.si
Naravna čistila

Kemikalija, ki se najpogosteje znajde v čistilih za kopalnico

L.M.
13. 09. 2024 05.00
0

Kopalnica je lahko eden izmed najbolj umazanih in razmetanih prostorov v hiši, če ne skrbimo za redno čiščenje, seveda. V straniščni školjki se začne nabirati umazanija, v odtoku se znajde cel šop las, ogledalo je poškropljeno. Da bi se znebili vseh nečistoč in kopalnico spravili v red, boste potrebovali učinkovita čistila.

Čistilo za straniščno školjko

Čistilo, namenjeno odstranjevanju umazanije v straniščni školjki, navadno vsebuje klorovodikovo kislino. Ta sicer izjemno toksična in jedka raztopina je ena najučinkovitejših sestavin v boju proti trdovratnim madežem in vodnemu kamnu, pomaga pa tudi pri odmaševanju odtokov in cevi.

Proizvajalci pogosto dodajajo klorovo belilo, ki školjko naredi bolj belo, hkrati pa uniči vse klice, bakterije in druge povzročitelje nečistoč. Če za čiščenje stranišča uporabljate čisto belilo brez dodatkov, ga morate vedno pravilno razredčiti. 

Vedno čisto in higienično stranišče
Preberi še
Vedno čisto in higienično stranišče
Ogledalo lahko očistite z alkoholom.
Ogledalo lahko očistite z alkoholom. FOTO: Dreamstime

Naravno čistilo za stranišča

Če se želite izogniti nevarnim kemikalijam, obstajajo doma narejena čistila za stranišče, ki so bolj učinkovita, kot bi si morda mislili. Zmešajte kis in sodo bikarbono, dodajte kapljico eteričnega olja za razkužilo in lepši vonj ter s to penasto mešanico zdrgnite vašo straniščno školjko! 

Kako očistiti ogledalo z alkoholom

Ogledala so deležna veliko neželene pozornosti s strani zobne paste, lakov za lase, prstnih odtisov krem in podobno. 

Kemikalije v čistilih za steklo in ogledala se razlikujejo glede na proizvajalca, vendar obstaja ena sestavina, ki jo vsebujejo praktično vsa čistila za steklo in ogledala, to je 70-odstotni izopropanol ali drug alkohol. 

Odličen trik za popolno čiščenje ogledal in oken
Preberi še
Odličen trik za popolno čiščenje ogledal in oken

 

Večina čistilnih sredstev vsebuje sintetično izdelane dišave.
Večina čistilnih sredstev vsebuje sintetično izdelane dišave. FOTO: iStockphoto

Čistila, ki jih kupimo v trgovini, imajo poleg alkohola dodano še vodo in razne primesi – od dišav, kislin in drugih kemičnih spojin.  V kolikor ne želite kupovati dragih čistil, bo za bleščeče čisto ogledalo zadostoval že sam alkohol, ki je dostopen v praktično vsaki lekarni. Odlično se obnese pri odstranjevanju lepljivega laka za lase, madežev zobne paste in praktično česar koli. Ker alkohol zelo hitro izhlapeva, z njim preprosto zmočite čisto bombažno krpo in obrišite.

V čistilih za ogledala, okna in druge steklene površine pogosto najdemo tudi amonijak. Gre za brezbarven plin, ki se naravno sicer pojavlja v okolju. 

Fosfati so še ena pogosta spojina v čistilih za kopalnico

Fosfati se uporabljajo kot mehčalci vode, čigar naloga je preprečiti, da bi se magnezijevi in kalcijevi ioni, prisotni v odpadnih vodah, vezali na površinsko aktivne snovi. V praksi so pogosta sestavina univerzalnih čistil za kopalnico.

Soda, kis in limona lahko v nekaterh primerih nadomestijo običajna čistila.
Soda, kis in limona lahko v nekaterh primerih nadomestijo običajna čistila. FOTO: Adobe Stock

Zakaj čistila tako lepo dišijo?

Večina čistilnih sredstev, ki jih kupimo v trgovini, vsebuje sintetično izdelane dišave. Te so namenjene temu, da ustvarjajo prijeten vonj ali zakrijejo neprijetne vonjave preostalih sestavin. Nekoliko bolj naravna sredstva, ki so navadno tudi dražja, vsebujejo eterična olja. 

Če boste za čiščenje kopalnice izbrali prava čistila, ste s tem opravili že polovico dela

Čistila, ki jih lahko kupimo v trgovinah in jih uporabljamo za čiščenje kopalnice, lahko vsebujejo tudi druge kemikalije, ki imajo širok spekter uporabe: borovo kislino, žveplovo kislino, fosforno kislino in druge. Nekatere izmed naštetih kislin najdemo v sredstvih za odstranjevanje vodnega kamna in čistilih za straniščne školjke. To so kisline, ki so izjemno jedke in lahko dražijo sluznico, zato je  pri delu z njimi potrebna previdnost.

Do bleščeče kopalnice s kisom
Preberi še
Do bleščeče kopalnice s kisom

Obstajajo tudi alternative običajnim trgovinskim čistilom

Seveda pa obstajajo tudi naravne sestavine, med katerimi se najpogosteje znajde soda bikarbona, kis, limonin sok, sol, pa tudi boraks. Po drugi strani pa proizvajalci čistil dodajajo tudi kemikalije, za katere bi lahko po imenu sklepali, da so popolnoma naravne in neškodljive, a velja biti z njimi še kako previden. Med drugim so to olje iz citrusov, olje bora in kokosov dietanolamin.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698