Origami, ki izvira iz japonske besede orikami, v neposrednem prevodu pomeni prelaganje papirja; 'ori' pomeni prelaganje, 'kami' pa papir.
Svoje korenine ima sicer na Kitajskem, nato pa se je razširila na Japonsko in tam doživela pravi razcvet. Številni so origami spoznali tudi preko knjige Sadako bi rada živela, ki jo je napisal Karl Bruckner in govori o deklici Sadako Sasaki, ki je pri starosti 2 let doživela eksplozijo atomske bombe na Hirošimo ter kmalu zbolela za levkemijo. Verjela je, da se ji bo uresničila želja, če bo uspela zložiti 1000 žerjavov in v želji, da bi ozdravela, se je lotila zlaganja žerjavov … V spomin na upanja polno deklico so postavili celo spomenik v Hirošimi.
Papir, iz katerega se izdeluje origamije, je običajno na eni strani obarvan, na drugi pa je vzorec, lahko je na vsaki strani različen vzorec, seveda pa ni nič narobe, če se ustvarjanja lotite s povsem običajnim papirjem.
Liki
Obstaja sicer ogromno različnih likov origamija, značilno za to tehniko pa je, da se like ustvarja le s prepogibanjem, brez uporabe škarij in lepila.
Med tradicionalne like uvrščamo žerjava, laboda, ptico, metulja in žabo, sicer pa lahko uporabite domišljijo in z veliko vaje in spretnosti ustvarite skorajda kateri koli lik.
Zakaj zlagati origami?
Prepogibanje papirja na številne deluje pomirjujoče. Možgani so zaposleni, vadimo fino motoriko in pustimo domišljiji, da nas vodi, Ustvarjanje je primerno tako za stare kot za mlade, zlaganje origamijev pa je lahko tudi odlična popestritev za otroke v deževnih dneh. Otroci bodo zagotovo navdušeni nad tem, da lahko nekaj ustvarjajo skupaj s starši, nato pa le razstavite njihove izdelke.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV