Če ste med tistimi, ki živijo v najemniškem stanovanju, vam pri notranji opremi skoraj zagotovo (vsaj od začetka) ni vse odgovarjalo. S preprostimi triki in malo spretnosti pa marsikaj lahko prilagodimo tudi po lastnih željah. Ko gre za kuhinjsko ali kopalniško keramiko, so lahko okusi precej specifični, in hitro se zgodi, da vam zdajšnje ploščice ne bodo odgovarjale. Ker se menjave najbrž ne boste lotili na lastne stroške, jih lahko osvežite tudi nekoliko drugače, in sicer s pomočjo vinilnih nalepk, ki jih z malo spretnosti prelepite čez keramično oblogo.
Dominvrt e-novice
Nad izbiro boste presenečeni
Različni proizvajalci po spletu ponujajo že skoraj vse, tudi izjemno široko paleto vinilnih nalepk za osvežitev kuhinjskih ali kopalniških površin. Če prisegate na sodobno oblikovanje, so vam všeč naravni materiali in nevtralne barve, lahko posežete po različnih imitacijah keramike in celo kamna, kot je denimo kararski marmor. Enako velja za vse ljubitelje mozaika, ki ste si od nekdaj želeli svojo kopalnico spremeniti v pravo počitniško oazo. Za začetek lahko izberete le steno nad umivalnikom, kjer bo barvita osvežitev, sploh v kombinaciji z ogledalom in svetili, še posebej prišla do izraza. Na voljo so številni grafični vzorci, naj gre za barvite retro različice ali sodobni minimalizem, ter tudi nekatere bolj specifične različice, kot je tipična portugalska belo-modra keramika.
Postopek
Površino oziroma ploščice, na katere bomo nanašali nalepke, dobro očistimo, razmastimo in posušimo. Nato se počasi in zelo natančno lotimo lepljenja posameznih segmentov, katerih velikosti so odvisne od posameznih proizvajalcev in izbranih motivov.
Omenjeni del procesa bo od nas sicer terjal veliko potrpežljivosti, a se bo ta pri končnem rezultatu močno obrestovala. Nalepke si najprej razporedimo po delovni površini in jih v grobem sestavimo, saj jih bomo tako lažje preslikali na izbrano steno. Lepljenja se lotimo na zunanjem delu površine ali ob stiku dveh površin in nadaljujemo od leve proti desni. Pred lepljenjem odstranimo približno eno tretjino zaščitne plasti in nalepko pritisnemo ob keramično ploščico. Nato počasi odstranimo še preostanek zaščite in vinilni listič v celoti prilepimo. Ob tem si lahko pomagamo z odsluženo bančno kartico ali kakšnim podobnim prožnim plastičnim predmetom zaobljenih robov, s katerim podrgnemo vzdolž nalepke. Tako poskrbimo, da bo samolepilna plast v celoti in enakomerno prijela, ter se znebimo tudi nepotrebnih zračnih mehurčkov (če se pojavijo). Lahko se zgodi, da je ob stikih treba nalepke nekoliko prilagoditi oziroma porezati, kar storimo z olfa nožem. Če imajo nalepke zaščitno folijo tudi s frontalne strani, jo odstranimo čisto na koncu.
Pri kontinuiranih grafičnih vzorcih, ki končno podobo dobijo šele s sestavljanjem večjega števila nalepk, moramo biti še posebej natančni pri lepljenju, saj je pomembno, da se posamezne vzorčne linije med seboj popolnoma ujemajo. V nasprotnem primeru lahko hitro odstopijo, kar bomo zagotovo opazili, če ne prej, ko bo končan večji del površine. Takrat bo mogoče že nekoliko prepozno oziroma preveč zamudno za popravke.
Z opisanim postopkom lahko prijetno osvežimo tudi domače notranje stopnišče ali drugo površino.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV