Dominvrt.si
šitake

Veste, da je treba nekatere gobe šeškati?

Branka Resnik
20. 12. 2021 04.45
0

Si predstavljate, da bi sredi zime nabirali gobe? In to brez odhoda v gozd ... Dobrodošli v neverjetnem svetu urbanega gobarjenja, v katerem na vas vedno čaka sveža goba.

Urbano gojenje gob
Urbano gojenje gob FOTO: Gobnjak

Slovenci smo gobam naklonjen narod, sicer v prvi vrsti v gozdno-nabiralniškem smislu, a  v zadnjih nekaj letih izredno narašča tudi zanimanje za gojene gobe in gojenje gob, čemur pritrjujeta tudi Rok Zalar in Bojana Rudović Žvanut.

V članku Za sveže in okusne gobe ni treba več v gozd smo vam predstavili simpatično ekipo, ki stoji za zanimivo idejo gojenja gob v lastnem domu. Ekipa, ki se ukvarja z urbanim gobarjenjem, pa se ne ukvarja samo z gojenjem gob, ampak tudi z delavnicami oziroma učenjem ljudi, kako lahko sami gojijo gobe: "Tako je, najina ponudba je široka in zajema tako izdelke (kompleti za gojenje, sveže in sušene gobe, micelij na zrnju/moznikih, tekoča kultura, gobji namaz, sterilizirane substrate in vrečke za gojenje gob) kot storitve predvsem na področju izobraževanja (delavnice, strokovno svetovanje in vodeni ogledi)," mi razložita Rok in Bojana ter dodata, da lahko gobe doma goji vsakdo, kajti najpomembnejši sestavini sta ljubezen in pozornost: "Najlažje je začeti s kompletom za gojenje, pri čemer gre v bistvu za predpripravljen substrat, inokuliran z micelijem želene glive."

Enoki
Enoki FOTO: Gobnjak

Komplet moramo tako postaviti le v dovolj vlažno in zračno okolje s primerno temperaturo in zračenjem: "Ob upoštevanju teh smernic iz vsakega najinega kompleta v več zaporednih obrodih izraste masa svežih gob, ki ustreza polovici mase substrata." 

Da bo rast čim uspešnejša

Poleg ljubezni in pozornosti je treba upoštevati tudi razmere, v katerih uspevajo gobe, ki pa nikakor niso zapletene oziroma jih lahko poustvarite doma. "Če doma nimamo prostora s primerno temperaturo, vlago in zračnostjo (npr. klet, predsoba, hodnik, kopalnica …), tako okolje v dnevnem prostoru najlažje ustvarimo z večjo prozorno škatlo ali zabojem, nenazadnje tudi prozorno vrečo, kjer na dno namestimo plitvo posodo ali pladenj z vodo ali še bolje – pladenj z namočenim perlitom, vermikulitom ali glinenimi kroglicami, ki bo oddajal vlago, škatla oz. vreča pa jo bo zadrževala," še razloži ekipa: "Vlažnost lahko pomagamo vzdrževati tudi s pršilko z vodo, s katero večkrat dnevno oz. po potrebi pršimo po notranjosti škatle ali vreče. Ko gobe postanejo opazne s prostim očesom, pazimo, da ne pršimo neposredno po njih, ker ni dobro, da se na njih stalno zadržuje voda, saj lahko na teh mestih pride do bakterijske okužbe."

V mislih pa imejte, če imamo gobe v prozorni škatli ali zaboju v prostoru, moramo večkrat dnevno (tri- do šestkrat) izmenjati notranji zrak, za kar zadošča par zamahov s pahljačo ali podobnim predmetom. Notranjost se bo sproti zračila tudi, če bomo v ohišje oziroma vrečo naredili nekaj lukenj, ali pa pokrov malo zamaknili: "Več kot bo lukenj, boljše bo zračenje, a težje vzdrževanje visoke vlage. V kolikor bi želeli svoj postopek za odtenek avtomatizirati, pa lahko kompletu vlaženje zagotovite s preprostim vlažilcem in zračenje z ventilatorjem, pogoje v okolju pa spremljate z vlagomerom."

Resasti bradovec
Resasti bradovec FOTO: Gobnjak

Primer za ostrigarje:

Vlaga: idealna vlažnost za rast ostrigarjev je 85-90 %.
Temperatura: idealna temperatura je med 10 in 21°C – pri manj kot 10°C bodo gobe rasle izredno počasi, pri več kot 20°C pa bodo zrasle zelo hitro, a bodo klobuki bolj bledi in pusti.
Svetloba: indirektna sončna svetloba ali umetna svetloba (12 ur luč, 12 ur tema) – ostrigarji potrebujejo rahlo osvetlitev kot impulz za snovanje zametkov gob in za orientacijo pri smeri rasti (v popolni odsotnosti svetlobe se razvijejo dolgi beti, ki iščejo svetlobo, pri intenzivnejši osvetlitvi pa bo tudi barva klobukov bolj izrazita).
Kisik: ostrigarji za pravilno rast potrebujejo precej kisika, v nasprotnem primeru se jim razvijejo dolgi, stegujoči beti in majhni klobučki, zato je zračenje izrednega pomena. Potreba po svežem zraku je povezana tudi s temperaturo; pri višjih temperaturah, ko gobe hitreje rastejo, bodo potrebovale več svežega zraka kot pri nižjih.

Topolovka
Topolovka FOTO: Gobnjak

Gojenje pozimi in poleti?

"Nekatere najine gobe imajo raje višje, nekatere pa nižje temperature, tako da se z vrstami prilagajava delu leta." Poletne sorte, kot so roza in rumeni ostrigar, pisana ploskocevka se goji v bolj v toplem delu leta, zimske (enoki, shimeji, topolovke, kraljevi ostrigar) pa v hladnejšem delu leta. "Bukove ostrigarje, resastega bradovca, šitake in reishi pa gojiva preko celega leta."

Šeškanje gob

"Strankam, ki vzamejo komplet za gojenje šitak priporočava, da komplet pred postavitvijo v gojitveni kotiček, pošteno našeškajo," še hudomušno dodata in razložita, da tresljaji posnemajo padec drevesa, kar pospeši nastajanje zametkov gob.

Gobe tudi za blagodejne učinke

Ekipa ne dela samo na tem, da ima gobe za v kuhinjo, ampak tudi za blagodejne učinke na naše zdravje: "Ti sekciji se pri večini vrst prekrivata. Vseeno pa gojiva tudi nekaj gob, ki z gurmanskega stališča absolutno niso zanimive, nudijo pa izredno blagodejen učinek na naše zdravje in počutje. Take gobe so na primer svetlikava pološčenka, pisana ploskocevka in kokonov glavatec. Gre za gobe, iz katerih si najine stranke v podporo svojemu zdravju pripravijo grenke čaje in tinkture."

Gobe pa niso samo slastne, ampak se odlično odrežejo tudi v za zdaj še manj običajnih vlogah, kot je na primer gradbeni material.
Gobe pa niso samo slastne, ampak se odlično odrežejo tudi v za zdaj še manj običajnih vlogah, kot je na primer gradbeni material. FOTO: Gobnjak
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854