Neprijetnost večine stanovanj je, da je pralni stroj v kopalnici, ki je že tako premajhna za udobno uporabo. Ko se postaramo in bi potrebovali varno in udobno kopalnico brez prostorskih omejitev, je malo prostora za ravnanje s perilom, stroj pa sicer v kopalnici jemlje dragoceni prostor. Čas je, da na stara leta, ko v stanovanju ali hiši ostaneta dva ali le eden sam, premislimo, ali lahko stroj premestimo ali pa ga morda zamenjamo za ustreznejšega. Za mnoge je težava sklanjanje ob vlaganju ter jemanje perila iz bobna in seveda prenašanje sklede z mokrim perilom. Za lažje vlaganje si kdo pomaga tako, da k stroju postavi pručko, a v premajhni kopalnici verjetno ni dovolj prostora za to in da bi varno odpirali vrata v prostor.
Zakaj si ne bi pomagali s primernejšim strojem? Obstajajo pralni stroji z vrhnjim vlaganjem, kjer sklanjanje ni potrebno, ter stroji manjših dimenzij. Ožji stroji so široki 45 centimetrov in imajo le vrhnje vlaganje, pri običajno širokih strojih so na voljo tudi plitvejše izvedbe, ki zavzamejo manjšo globino, široki pa so običajnih šestdeset centimetrov. Izberimo si pralni stroj, ki ima možnost polovične izbire ali samodejne prepoznave teže perila v bobnu, kar pomeni, da lahko peremo tudi malo perila naenkrat. Dodatna olajšava za starejše je lahko dražji pralni stroj, ki omogoča samodejno doziranje tekočega pralnega sredstva, ki je v večjem zalogovniku v ohišju stroja. Tako le izberemo program in stroj sam odmerja pralno sredstvo. Pomembno je, da ob nakupu stroja izberemo takega, ki ima poleg običajnih, varčnih in dolgih programov tudi kratke programe ali pa vsaj možnost gumba za skrajševanje programov. Oseba, ki živi sama, lahko tako opere nekaj kosov perila na hitro.
Obešanje perila na vrvi nekje visoko pod stropom na vrtu ali balkonu nikakor ni primerno za starejšo osebo, saj je mokro perilo težko, zvrti se nam v glavi in lahko pademo. Boljša so zložljiva nizka stojala, ki jih lahko postavimo kamor koli. Obenem se lahko odločimo za sušilni stroj, da ni treba sušiti na stojalu prav vsega perila. V sušilnem stroju posušeno perilo naj ne bi bilo tako zmečkano, a uporabniki pravijo, da ga ne uporabljajo za vse vrste perila in da se tkanine hitreje obrabijo.
Še ne dolgo nazaj smo likali vse vrste perila, danes pa smo si glede likanja kar različni. Nekatere ženske – saj za likanje perila pretežno še vedno skrbimo ženske – prisegajo na likanje vsega perila. Druge likajo le srajce, spet tretje ne likajo ničesar in nosijo srajce in bluze v pralnico. Starejša generacija večinoma še lika perilo in pomembno je, da je likalna deska trdna in nastavljiva. Lahko jih nastavljamo po višini in premikamo po stanovanju ter po likanju pospravimo. Sestavljanje je težje morda za starejšo osebo, ki slabo vidi ali ji je deska teža, lahko se spotakne ob kable ali pomete likalnik na tla. Pomembno je, da je desko mogoče nastaviti tako nizko, da je po želji mogoče likanje sede. Starejši sicer morda včasih raje likajo kar na mizi, saj jim je ljubša trdna in večja površina. To je primerno le, če je na mizi izolativna in trdna podlaga, da se mizna plošča ne pregreje ali uniči.
Aparati v gospodinjstvu, ne le pralni ali sušilni stroj, naj imajo tako upravljanje, da je jasno razumljivo in preprosto. Naprave z upravljanjem prek zaslona ali celo preko mobilnih naprav so lahko prezapletene za starostnika in jih celo odvračajo od uporabe. Mehansko izbiranje programov in nastavitev je boljša, še posebno če imajo naprave namesto gumbov tipke, kar je lažje, če nas bolijo sklepi.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV