Neprimerno hranjenje živil v hladilniku privede do tega, da se živila hitreje pokvarijo. Da bi živila ostala sveža dalj časa, je po mnenju strokovnjakov zato najbolje, da vedno zlagamo stvari v hladilnik po enem in istem kopitu in se držimo smernic, ki so jih zapisali. Svoje ugotovitve je z javnostjo za britanske medije delila Michele Bosevski z avstralskega Inštituta za varno prehrano.
Običajen moderen hladilnik je razdeljen na več con. V vsakem predelu je določena temperatura – in to z namenom. Veste, kako pravilno razporediti živila?
Priporočljivo je, da v hladilniku nastavimo temperaturo na največ 4 stopinje Celzija. Ostanke od pripravljenih obrokov, ki morajo biti nepredušno zaprti, naj bi hranili na zgornjih policah, stran od surovih živil, da bi zmanjšali možnosti za prenos bakterij z ostankov na surova (sveža) živila.
Medtem ko jajca največkrat hranimo v za to namenjenem prostorčku v vratih hladilnika, je jajca zaradi temperature bolje hraniti na srednji polici. Jajca morajo biti na hladnem. Vrata pa pogosto odpiramo in če nismo prav vesti in jih ne zapiramo dovolj hitro, so ves čas izpostavljena temperaturnim nihanjem.
Spodnja polica naj bo rezervirana za meso, ne glede na to ali gre za piščanca, ribo, govedino, svinjino ali kaj drugega.
Kar ste kupili pakiranega, ohranite v originalni embalaži in ne odpirajte, dokler ne boste živila uživali. Karkoli ste prinesli z delikatesnega oddelka, shranite v posode, ki jih lahko nepredušno zaprete in tako preprečite morebitno navzkrižno kontaminacijo.
Mleko in mlečni izdelki
Mleko in mlečne izdelka je najbolje hraniti kar na poličkah vrat hladilnika. Gre za najtoplejši del hladilnika, to pa ne škoduje tem izdelkom. Sir in mlečni izdelki naj bodo na vrhu, na police vrat naložite začimbe in mleko, pijačo pa porazdelite prosto po hladilniku.
Zelenjava in sadje
Če imate dva predala za shranjevanje zelenjavo, je najbolje, da zelenjavo in sadje shranjujete ločeno, sicer pa tudi s skupnim shranjevanjem ne delate prav nič narobe. Previdni bodite le pri shranjevanju jabolk!
Iz jabolk se sprošča plin etilen, ki pospešuje zorenje in tudi gnitje. Najbolje je zato, da jabolka, če jih hranite v hladilniku, nepredušno zaprete recimo v vrečko s patentom za zapiranje, hranite pa jih sicer lahko poleg čebule, saj naj tako ne bi tako hitro vzklila.
Da bi ostala sadje in zelenjava dalj časa sveža, je dobro, če na dno predala za shranjevanje zelenjave in sadja postavimo papirnate brisačke. Vpile bodo vlago in preprečevale hitro gnitje.
Banane v hladilniku hitro počrnijo. Če jih hranite v hladilniku, je najbolje, da zavijete peclje banan v alu folijo. Ni treba, da to storite, če so še zelene, a ko lepo porumenijo, boste na ta način upočasnili zorenje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV