Osnovne formule detergentov
Vsak proizvajalec detergentov ima svoje skrivne sestavine in recepte, po katerih izdeluje detergente za pranje perila. Medtem ko so nekatere od teh sestavin naravnega izvora, torej iz rastlin, druge pridobivajo iz nafte. Slednje so tudi bolj škodljive za okolje in naše zdravje. Količina posamezne sestavine in kombinacija le-teh pa vplivata na čistilno sposobnost detergenta.
Alkalije
Alkalije so glavna sestavina večine detergentov za pranje perila. Gre za soli in baze, ki so topne v vodi in reagirajo s kislino ter jo nevtralizirajo, na tak način pa odstranijo umazanijo in madeže s tkanine brez pretiranega drgnjenja. Topne soli alkalijskih kovin, kot sta denimo kalij ali natrij, so dobri odstranjevalci maščob, saj iz olja in trdnih delcev tvorijo emulzijo. Ko jih dodamo detergentu za pranje perila, reagirajo z maščobami v formuli in tako ustvarijo milo.
Prvi izdelovalci mila in detergentov so za proizvodnjo uporabljali rastlinski pepel. Danes se te snovi proizvajajo umetno, s pretokom električne energije skozi slano vodo. V tem procesu dobimo natrijev hidroksid, ki je ena najpogosteje uporabljenih učinkovin v milih in detergentih za perilo.
Alkalne snovi se razlikujejo po jakosti, pri čemer lahko najmočnejše povzročijo opekline, vendar pa so čistilni mešanici vedno dodane tudi druge snovi, ki poskrbijo za nevtralizacijo, zato je zelo malo verjetno, da bi oblačilo, oprano s tovrstnim sredstvom, resno poškodovalo vašo kožo. Obstaja pa možnost za preobčutljivost, ki se kaže v izpuščajih, rdečici, suhi koži in pekočem občutku na koži.
Površinsko aktivne snovi
Površinsko aktivne snovi so poleg soli ena glavnih sestavin izdelkov za strojno pranje perila. Te delujejo tako, da povlečejo umazanijo, olja in druge mastne madeže s tkanine in jih vežejo na vodo.
Pri anionskih površinsko aktivnih snoveh je glava molekule negativno nabita. Ta vrsta površinsko aktivne snovi je zelo dobra pri odstranjevanju mastnih madežev v mehki vodi. Minerali namreč preprečujejo pravilno delovanje anionske površinsko aktivne snovi. Na seznamu najpogosteje uporabljenih tovrstnih sestavin so največkrat navedeni sulfati in mila.
Če imate trdo vodo, boste dosegli boljše rezultate čiščenja z neionsko površinsko aktivno snovjo. Te površinsko aktivne molekule nimajo električnega naboja. Na etiketi boste našli te površinsko aktivne snovi navedene kot etri maščobnih alkoholov.
Funkcionalni materiali v detergentu za pranje perila
So optična belila, ki delujejo kot alternativa pravemu belilu. S tem, ko absorbirajo svetlobo v ultravijolično in vijolično območje in oddajajo svetlobo v modrem območju, izboljšajo videz belih oblačil:
- mehčalci in utrjevalci za uravnavanje trdote vode in zaviranje prenosa barvil,
- PH modifikatorji za uravnoteženje kislin in baz v vodi,
- konzervansi za preprečevanje rasti mikrobov,
- sestavine za uravnavanje penjenja,
- komponente za zaviranje rasti mikrobov,
- dišave,
- barvila.
Encimi
Encimi so lahko naravni ali sintetični, učinkovanje pa je odvisno od tega, za kateri encim gre. Uvedba encimov v detergente za pranje perila je močno spremenila način pranja perila, saj ti omogočajo uporabo nižjih temperatur vode in manj porabljenega detergenta.
Proteaza razgradi madeže na osnovi beljakovin, amilaza pa na osnovi škroba in ogljikovih hidratov. Medtem ko celulaza razrahlja bombažna vlakna, v katera je ujeta umazanija, lipaza razgradi madeže na osnovi maščobe.
Mananaza razgradi madeže na osnovi hrane in pektinaza na osnovi sadja.
Kemikalije v detergentih za pranje perila so za okolje izjemno obremenjujoče
Največjo škodo okolju povzročajo fosfati in nekatere površinsko aktivne snovi, predvsem nonilfenol etoksilati. Zaskrbljujoča je tudi uporaba kemikalij, pridobljenih iz nafte.
Površinsko aktivne snovi, ki pomagajo raztopiti umazanijo, so za ribe in druge vodne vrste strupene. Ker te odplake pogosto končajo v morjih, jezerih in drugih naravnih vodah, se številni proizvajalci v zadnjih letih odločajo za opuščanje proizvodnje detergentov na osnovi fosfatov.
Drugi vidik skrbi za okolje v povezavi z detergenti za pranje perila je negativen vpliv plastične embalaže. Nekateri proizvajalci se zato odločajo za plastično embalažo, ki jo je mogoče reciklirati, še bolj okolju prijazni pa so detergenti, pakirani v kartonsko ali papirnato embalažo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV