Dominvrt.si
čiščenje

Je mogoče za čiščenje porabiti manj časa?

L.E.
06. 12. 2022 05.00
0

Verjetno si vsak med nami želi živeti v čistem in pospravljenem domu. A obenem si želimo čim več časa porabiti za tisto, kar nas najbolj veseli in zanima. To običajno ni čiščenje, ki je bolj skupek opravil, ki smo jih prisiljeni izvajati redno.

Prioritete  

Bi lahko za čiščenje porabili manj časa? Odgovor je na nek način preprost. Vprašati se moramo, kaj so naše prioritete. Na katerem mestu je čist dom ali kaj nam je bolj ali manj pomembno? V življenju si najprej vzamemo čas za tisto, kar postavimo na prva mesta.  

Nižanje standardov 

Eden od načinov, kako doseči, da za čiščenje porabimo manj časa, je seveda najem čistilnega servisa. Vendar ne bodimo nato eni od tistih, ki pred njihovim prihodom sami čistijo, da bi pustili boljši vtis.  

Bi lahko za čiščenje porabili manj časa?
Bi lahko za čiščenje porabili manj časa? FOTO: Dreamstime

Čistilni servis seveda nekaj stane. Po drugi strani nas nič ne stane, če spustimo svoje standarde. To ne pomeni, da bomo povsem pozabili na sesalnik, krpo in čistila, temveč da bomo od sebe in članov gospodinjstva zahtevali manj. 

Slaba stran perfekcionizma pri čiščenju je to, da v resnici nikoli ne dosežemo cilja. Takoj ko počistimo nekaj, je že umazano nekje drugje.  

En res čist prostor 

Če sodimo med tiste, ki se v res čistem prostoru veliko bolje počutijo, je lahko rešitev, da ohranjamo takšnega le enega. V njem damo duška vsem svojim perfekcionističnim nagnjenjem, medtem ko v drugih delih domovanja zamižimo na eno oko. Izberemo prostor, kjer preživimo največ časa oziroma počnemo tisto, kar nas najbolj veseli. 

Manjši dom  

Manj kvadratnih metrov pomeni manj površine, ki jo je treba čistiti. Zato je pri izbiri domovanja praktično razmišljati, koliko prostora zares potrebujemo.  

Pospravljanje in čiščenje sproti
Pospravljanje in čiščenje sproti FOTO: Dreamstime

Manj dekoracije 

Dekorativni predmeti nabirajo prah. Ne le to. Da bi pobrisali in pomili površine, jih moramo umakniti. To dejansko ne velja le za dekorativne, ampak za vse elemente. Če na umivalniku nič ne stoji, ga z lahkoto pomijemo, kar pomeni, da bomo to verjetno storili večkrat, ne da bi se pritoževali. Čiščenje postane nadloga, ko je treba vse, kar je razloženo po površinah (tudi po tleh), najprej umakniti, se šele nato lotiti čiščenja in na koncu spet vse postaviti nazaj na svoje mesto. Razumljivo je, da marsikoga mine, preden začne. 

Zato je za čiščenje bolj praktično minimalistično opremljanje in dekoriranje, ki narekuje, da je izven omar le tisto, kar ne more stati nikjer drugje kot zunaj.  

Hranjenje izključno v kuhinji 

Omejimo uživanje hrane in pijače na kuhinjo oziroma jedilnico. To sta prostora, ki ju je treba posledično malo pogosteje čistiti. Toda v drugih delih domovanja je dela manj.  

Strateško postavljena oprema za čiščenje.
Strateško postavljena oprema za čiščenje. FOTO: Dreamstime

Pospravljanje in čiščenje sproti 

V določenih primerih se je smiselno navaditi, da čiščenje in pospravljanje opravimo brez razmišljanja. Po kuhanju denimo takoj počistimo za seboj. Vedno vse vrnemo na svoje mesto. Tudi to je pomembno, da ima vse svoje mesto. Tako je pospravljanje lažje, saj spet ni treba razmišljati, kam bi nekaj odložili.   

Strateško postavljena oprema za čiščenje 

Opremo za čiščenje razpostavimo po domovanju tako, da je vedno pri roki tam, kjer jo potrebujemo. Da ni treba najprej nekam po krpo in nato drugam po čistilo. Če bomo lahko enostavno nekaj na hitro počistili, bomo to večkrat storili in predvsem nam to ne bo ostalo v spominu kot nadležno opravilo.   

Delitev nalog.
Delitev nalog. FOTO: Dreamstime

Delitev nalog 

Ali kdo v gospodinjstvu ne pomaga pri čiščenju? Praktično je vsakemu določiti zadolžitve. Nekdo je lahko denimo zadolžen za kopalnico, nekdo drug za kuhinjo. Tudi otroci so lahko zadolženi za odnašanje smeti ali zalivanje rož. 

Določitev časa 

Lahko kar določimo čas, ki ga bomo v življenju porabili za čiščenje. To je denimo 90 minut v soboto ali nedeljo in denimo 30 minut vsak delovni dan (en dan tako ostane prost). Ko zazvoni budilka, prenehamo. V vmesnem času postorimo tisto, kar je najnujnejše. Ko vemo, da nas čaka le 30 ali 90 minut čiščenja oziroma pospravljanja, se tega nekako lažje lotimo. In tudi ne moremo reči, da ves ljubi dan samo pospravljamo in čistimo, saj točno vemo, koliko časa za ta opravila porabimo. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698