Obstajajo določene vrste posode, ki zaradi materiala, oblike ali drugih lastnosti nikakor ne bi smele pristati v pomivalnem stroju, saj s tem tvegate njihovo uničenje, prav tako pa se bo najverjetneje poškodovala tudi notranjost stroja. Poglejmo, katere so to.
Lito železo
Vaše litoželezne posode nikakor niso primerne za pranje v pomivalnem stroju. Zunanja plast takšne ponve se zlahka poškoduje, zato je pomembno, da z njo ravnate previdno. Uporaba manjše količine detergenta za pomivanje posode je še sprejemljiva, vendar se tega vedno lotite z nežno gobico. Čisto in suho posodo nato premažite z nekaj kapljicami olja, da jo zaščitite.
Ponve s premazom proti sprijemanju
Ponve in lonci, ki so prevlečeni s premazom prosti sprijemanju, se zlahka poškodujejo. Najbolj je na udaru ravno ta zaključni premaz, ki ga agresivna pralna sredstva in zelo vroča voda lahko opraskajo in tako uničijo njegove lastnosti proti sprijemanju. Nenazadnje to pomeni tudi bistveno krajšo življenjsko dobo ponve.
Kristalna posoda
Kristalni kozarci so zelo občutljivi predmeti. Ker pomivalni stroj deluje na osnovi vroče vode in močnega curka, se izogibajte pomivanju v njem. Četudi bodo po srečnem naključju preživeli nekaj pranj, ne da bi se razbili, se bodo sčasoma na njih pojavile motne lise, ki jih ne bo več možno odstraniti.
Termovke
Termovke po pranju v pomivalnem stroju lahko izgubijo svojo nepredušnost, še posebej to velja za plastične in kovinske termovke, zato jih vedno pomivajte na roke. Težava je namreč v izolirni plastiki, ki skrbi za to, da hladna ali vroča tekočina ohranjata svojo temperaturo, in ki se lahko uniči ter izgubi svojo učinkovitost.
Lesena posoda
Les je zelo občutljiv naravni material in zaradi toplote pomivalnega stroja se lahko zvije, sušenje na vročem zraku pa povzroči razpoke.
Bakrena posoda
Baker v neprimernih pogojih rad potemni, pranje v pomivalnem stroju pa lahko uniči sijaj tega materiala. Čeprav bodo bakreni lonci tudi po pranju v pomivalnem stroju še vedno uporabni, pa njihov videz nikoli več ne bo takšen, kot bi si želeli.
Kakovostni noži
Jedilne nože seveda lahko brez težav pospravite v pomivalni stroj, vendar po drugi strani to ne velja za kakovostnejše nože za rezanje. Razmere v napravi lahko otopijo robove rezil, zaradi česar jih boste morali brusiti veliko pogosteje.
Strgalnik
Za ročno pranje strgalnika sta dva razloga. Prvič, podobno kot pri nožih lahko tudi pomivalni stroj otopi rezila noža. Drugič, obstaja velika verjetnost, da pomivalni stroj ne bo uspel spraviti vseh delcev iz njihovih luknjic, zato je vseeno bolje, da to storite ročno.
Plastične posode
Nekatere plastične posode še vedno lahko operete v pomivalnem stroju, a za večino to ne velja. Plastika se namreč hitro zlomi in nato poškoduje filtre, kar lahko povzroči okvaro ali puščanje stroja.
Večina plastičnih izdelkov ima na dnu natisnjeno obvestilo o primernosti za pomivalni stroj, zato najprej preverite navodila proizvajalca, preden tvegate poškodbe pomivalnega stroja.
Srebrnina
Običajno velja, da srebrnina ne sodi v pomivalni stroj, ker lahko porumeni. Temu problemu pa se lahko izognete tako, da s pribora, preden ga položite v pomivalni stroj, sperete vso kislo ali slano hrano in ga vzamete iz pralnega stroja takoj, ko je pranje končano, namesto da ga pustite v vlažnem pomivalnem stroju.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV