Dominvrt.si
čevlji

Kako bodo čevlji kot novi čim dlje?

L.E.
05. 05. 2021 07.00
0

Z njimi prehodite kilometre, nato pa jih doma vržete v kot? S takšnim odnosom bo treba kaj hitro kupiti nov par. Ne le da bo treba spet po trgovinah in odštevati denar, tudi že tako prepolna smetišča bodo še bolj polna. Vse to le zato, ker ne skrbite za čevlje, ki jih imate. 

Kaj morate vedeti, da bi podaljšali življenjsko dobo svojih čevljev?
Kaj morate vedeti, da bi podaljšali življenjsko dobo svojih čevljev? FOTO: Dreamstime

Kaj morate vedeti, da bi podaljšali življenjsko dobo svojih čevljev? 

Sovražnik številka ena: prah  

Verjetno vseh svojih čevljev ne nosite ves čas, zato je vsaj pri nekaterih veliko priložnosti, da se na njih nabere prah. Potruditi se morate, da to preprečite. Obstaja nekaj načinov. 

Prvi je, da čevlje shranjujete v zaprti omari s policami. Preden jih pospravite, jih očistite, saj želite vnesti čim manjšo količino umazanije. Zato ne pozabite vsaj nekoliko očistiti tudi podplatov. Lahko jih pokrtačite s krtačo, ki jo uporabljate le za ta del čevljev. Izbezajte še, kar se je ujelo v režah. 

Vsake toliko si vzemite čas in obrišite prah s čevljev, ki jih že nekaj časa niste obuli. Ali se obnašajte preventivno. Redno obuvajte vse čevlje, ki jih imate. 

Seveda to ni rešitev za tiste, ki niso v sezoni. Kot niso niti kartonske ali plastične škatle, saj v njih zrak ne more krožiti. Čevlji bodo za povrh prej uničeni, če jih boste vanje pospravili umazane ali celo vlažne zaradi potenja nog in če jih boste vanje stlačili. 

Sovražnik številka dva: vlaga
Sovražnik številka dva: vlaga FOTO: Dreamstime

Čevlji morajo ohranjati svojo obliko. Obstajajo posebna kopita, ki jih lahko vstavite v pare, ki jih dlje časa ne boste nosili. Najboljša so lesena, ker lahko vpijajo vlago, s čimer preprečujejo uničevanje materiala kot tudi nastanek vonjav. Čevlje lahko napolnite tudi s papirjem ali starimi nogavicami.  

Poleg tega poskrbite, da na policah nikoli niso stlačeni eden zraven drugega. Če nimate dovolj prostora, imejte raje manj parov.  

Sovražnik številka dva: vlaga 

Čevlje shranjujte v suhem prostoru, kjer nimajo stikov s kakšno koli vlago. Preden jih pospravite v omaro, pustite, da se posušijo. To ne pride v poštev le, kadar ste bili v dežju. Tudi potenje vaših nog je čevlje nekoliko navlažilo. Toda pazite, da jih nikoli ne sušite ob virih toplote, kot sta radiator ali sonce. Tudi to jim škodi. Idealno je, da imate ob omari še odprto stojalo za čevlje, kjer se očiščeni lahko kakšen dan sušijo, preden jih pospravite v omaro. Tudi med enim in drugim nošenjem bi morali vedno pustiti, da se čevlji posušijo.  

Sovražnik številka tri: toplota
Sovražnik številka tri: toplota FOTO: Dreamstime

Sovražnik številka tri: toplota 

Ne le suh, čevlji idealno potrebujejo še hladen prostor za shranjevanje. Kot je bilo že omenjeno v prejšnjem odstavku: umaknite jih stran od delujočih radiatorjev kot tudi z neposredne sončne svetlobe.  

Različni materiali 

Upoštevajte, da različni materiali potrebujejo nekoliko drugačno čiščenje in nego. Usnjene čevlje je denimo treba skrtačiti in zloščiti, tistih iz semiša pa se z loščilom ne smete dotakniti. Niti tistih iz lakiranega usnja, ki jih je priporočljivo očistiti edino z vlažno mehko krpo iz mikrofibre. Po drugi strani lahko platnene čevlje očistite kar s staro zobno ščetko, ki ste jo pomočili v milo ali sredstvo za pomivanje posode. Nato jih obrišite z mokro krpo in pustite, da se dobro posušijo.  

Čevlji smrdijo? Tako odpravite težavo!
Preberi še
Čevlji smrdijo? Tako odpravite težavo!
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698