Če so vaša oblačila videti umazana, razbarvana in obrabljena že po nekaj pranjih, je mogoče, da je težava v vašem načinu pranja. Preverili smo, kako nujno je sortiranje perila, preden ga naložite v pralni stroj, nalijete detergent in nastavite program.
Izkaže se, da kljub prepričanjem nekaterih posameznikov tega koraka ne bi smeli izpustiti.
Čeprav nekateri menijo, da si lahko pot do čistega perila olajšamo, saj naj bi današnji sodobni pralni stroji delo opravili veliko bolj učinkovito kot nekoč, se strokovnjaki s tem ne strinjajo. Ko boste razumeli, zakaj ne bi smeli različnih vrst perila prati skupaj, se boste tudi naučili, kako razvrščati perilo, da bodo vaša oblačila videti čim bolje dlje časa.
Podaljšajte življenjsko dobo svojih oblačil
Znanstvenica, dr. Jessica Zinna, je ena izmed strokovnjakinj, ki priporoča ločeno pranje oblačil: "Ločevanje perila po barvi, vrsti tkanine in stopnji umazanosti podaljša življenjsko dobo vašega perila. Če preskočite sortiranje, to ne pomeni, da boste oblačila uničili, a če imate čas in sredstva za ločeno pranje perila, boste opazili, da bodo vaša oblačila dlje časa videti nova, zlasti pri pranju v hladni vodi ..."
Pranje temnih, pisanih in belih oblačil skupaj poveča možnost za razbarvanje
Mary Gagliardi, Cloroxova znanstvenica in strokovnjakinja za čiščenje, se strinja: "Razvrščanje perila pred strojnim pranjem je dobra strategija za doseganje dobrih rezultatov pranja, zato je bistvenega pomena. Pranje temnega in svetlega perila poveča možnost za prenos barv ..."
Preprečite videz umazanega in starega oblačila
Ko v enem pranju združite samo svoja temna oblačila (modre kavbojke, črn denim, črne nogavice, temno modre srajce itd.) tudi ob majhnem razbarvanju najverjetneje ne boste opazili razlike, medtem ko se na belem oblačilu pozna prav vsak še tako majhen madež. Razbarvano oblačilo je videti umazano, kar pomeni, da ga boste morali najverjetneje zavreči.
Pravilno razvrščanje perila
Začnite tako, da preberete etiketo za nego, še posebej pri novih oblačilih in če niste vajeni vsakodnevnega pranja perila. Navodila vam bodo pomagala izbrati pravo temperaturo vode, program pralnega stroja (uporabite nežen cikel, če nalepka priporoča ročno pranje) in temperaturo sušenja. Vedno ločite oblačila, ki jih je mogoče varno prati v pralnem stroju od tistih, ki potrebujejo kemično čiščenje.
Ko ločite oblačila, primerna za pranje v pralnem stroju, od preostalih, sledi še razvrščanje po barvah. Bela, pastelna in svetlo siva oblačila gredo na en kup. Temna oblačila – mornarsko modra, rjava, temno siva, črna, rdeča – gredo na drug kup.
Zdaj vsak kup še enkrat razvrstite po vrsti blaga. Kavbojke in bombažne majice ločite od lahkih sintetičnih tkanin ali občutljivega spodnjega perila. Občutljivo perilo lahko položite v mrežasto vrečko za perilo, preden ga dodate v pralni stroj. Ločite bombažne brisače in druge kose, ki bi lahko puščali vlakna.
Če imate zelo umazane kose, te operite ločeno. Blatnih otroških oblačil ali mastnih delovnih oblačil ni priporočljivo prati z rahlo umazanimi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV