Kopičenje vodnega kamna v grelniku ne vpliva le na okus vode, ampak ima lahko posledice tudi za vaše zdravje. Na srečo je čiščenje preprosto, potrebovali boste le nekaj izdelkov, ki jih običajno najdemo v vsakem gospodinjstvu. Popeljali vas bomo skozi šest korakov, ob koncu pa vam zagotavljamo, da bo vaš grelnik za vodo kot nov.

Kaj lahko storim, da bo v mojem grelniku manj vodnega kamna?
Vedno segrejte le toliko vode, kot menite, da je potrebujete, po vsaki uporabi pa vodo, ki je ostala v kotličku, vedno odlijte.
Kako pogosto moram čistiti električni kotliček?
Pogostost čiščenja je odvisna od tega, kako pogosto uporabljate kotliček, predvsem pa od njegove kakovosti. Čeprav zunanjost ne vpliva na samo delovanje naprave, priporočamo, da grelnik z mokro krpo obrišete vsaj enkrat na teden. Vodni filter očistite približno enkrat na dva meseca ali po potrebi, v koliko ga vaš aparat seveda ima. Če kotliček uporabljate vsakodnevno, boste morali vsaj šestkrat na leto temeljito očistiti tudi notranjost.

Kaj potrebujem za čiščenje grelnika?
Preden se lotite temeljitega čiščenja, si pripravite nekaj pripomočkov. Potrebovali boste mehko krpo, destiliran beli kis (zadostoval bo tudi limonin sok ali citronska kislina v prahu), sodo bikarbono in detergent za pomivanje posode. V kolikor ju imate pri roki, vam bosta delo olajšala tudi dolga ščetinasta krtača za čiščenje steklenic ali odslužena krtačka za zobe in nekaj kapljic olivnega olja.
1. S kislino odstranite vodni kamen
Kotliček približno do polovice napolnite z raztopino vode in destiliranega belega kisa v razmerju 1:1 ter jo zavrite. Izklopite kotliček, če se ne izklopi samodejno. Raztopino kisa pustite stati vsaj 30 minut, nato pa tekočino odlijte.
Beli kis lahko nadomestite s sveže iztisnjenim limoninim sokom ali citronsko kislino v prahu. Zmešajte raztopino limoninega soka in vode v razmerju 1:1 ali uporabite dve žlici citronske kisline.

2. Odklopite in razstavite aparat
Pred nadaljnjim čiščenjem grelnik izključite iz električnega omrežja in pustite, da se ohladi. Če ima vodni filter, ga odstranite, po možnosti pa razstavite še druge snemljive dele.
3. Očistite ali zamenjajte vodni filter
Če ima vaš model vodni filter ali filtrirni vložek, ga očistite po navodilih proizvajalca. Večina filtrov je kovinskih in jih je mogoče očistiti tako, da jih vsaj pet minut namakate v raztopini vroče vode in kisle raztopine. Nato zdrgnite s ščetko za steklenice in splaknite pod tekočo vodo.
4. Očistite notranjost kotlička
Za čiščenje notranjosti grelnika vode uporabite mehko krpo ali krtačo za steklenice z mehkimi ščetinami. Tako boste odstranili še zadnje ostanke vodnega kamna. Posebej bodite pozorni na zgornji rob kotlička, kjer se minerali najraje kopičijo. Tudi tu si lahko pomagate s kisom, in sicer tako da vanj pomakate krtačo in z njo zdrgnete stranice posode.


5. Očistite zunanjost kotlička
Zunanjost kotlička obrišite z vlažno krpo, namočeno v raztopino tople vode in nekaj kapljic detergenta za pomivanje posode. Pri madežih, ki jih je težko odstraniti, posujte krpo s prahom sode bikarbone. Učinkovita, a še vedno dovolj nežna učinkovina sode bikarbone bo s površine odstranila tudi morebitne zasušene madeže. Ko je zunanjost čista, obrišite kotliček do suhega, da preprečite lise.
Da bo zunanjost električnega grelnika vode iz nerjavečega jekla ostala sijoča, kanite nekaj kapljic oljčnega olja na krpo in z njo zdrgnite zunanjost kotlička.
6. Izperite vse ostanke kisa
Grelnik za vodo ponovno sestavite in vanj približno do polovice nalijte čisto vodo. Priključite ga in še enkrat zavrite vodo, da se prepričate, da ste odstranili vso čistilno raztopino in morebitne ostanke vodnega kamna.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV