Naravni marmor je precej dovzeten za praske in madeže, zato je pomembno, da veste, kako ravnati z njim in kako ga čistiti.
Z ustreznimi pripomočki, tehnikami in čistili bo vaš marmor dlje časa ostal kot nov.
Medtem ko nekatera podjetja marmorja na tržišču za čiščenje priporočajo točno določeno čistilno sredstvo, lahko marmorne površine enako učinkovito in predvsem varno očistite z blago raztopino detergenta za pomivanje posode in vode, pravijo strokovnjaki. Za vsako ceno pa se izogibajte čistil z močnimi kemikalijami, ki bi lahko razgradile kamen in na njem povzročile lise.
Najbolj preprosta je metoda brisanja, izpiranja in sušenja, ki se odlično obnese tako pri pultih, talnih oblogah, stenskih oblogah ali drugih marmornatih površinah v vašem domu.
Postopek čiščenja marmorja:
1. V vedro z vodo zlijte majhno količino pH-nevtralnega detergenta za pomivanje posode.
2. V raztopino potopite mehko krpo iz mikrovlaken in jo močno ožemite, dokler ni rahlo vlažna.
3. Marmorno površino nežno obrišite z vlažno krpo.
4. Krpo dobro sperite in obrišite površino s čisto vodo, da odstranite ostanke mila.
5. Površino osušite z mehko brisačo, da preprečite vodne lise.
Čistilna sredstva, ki niso primerna za marmor
Ker je marmor občutljiv in porozen material, so nekatere tehnike in sredstva, ki jih sicer uporabljate v vašem domu, zanj neprimerni. Kis in limonin sok sta denimo običajni naravni čistilni sredstvi za večino elementov v vašem domu, a ju nikakor ne uporabljajte na marmorju, saj bo kislina poškodovala površino. Prav tako iz istega razloga nikoli ne bi smeli uporabljati belila ter drugih čistil, ki vsebujejo amonijak.
Izogibajte se tudi krtačam s trdimi ščetinami in žičnatim gobicam, ki lahko opraskajo površino. Za brisanje prahu uporabite mehko krpo iz mikrovlaken ali krtačo z mehkimi ščetinami, za odstranjevanje umazanije z manj dostopnih delov pa izberite zobno ščetko z mehko glavo.
Kako odstraniti madeže iz marmorja
Najlažji način, da preprečite, da bi na marmorni površini nastajali madeži, je, da poskrbite, da se sploh ne bodo pojavili. V ta namen kot zaščitni sloj med marmorjem in vsem, kar postavite nanj, dobro služijo najrazličnejši podstavki in pladnji.
Če opazite madež, ga čim prej odstranite – najbolje, ko je še moker. Naredite pasto iz sode bikarbone in vode, jo razmažite po madežu in pokrijte s plastično folijo. Pri trdovratnih madežih pustite stati 12 do 24 ur, nato odstranite plastično folijo ter obrišite in očistite z vodo kot običajno.
Za madeže hrane ali sledi rje, ki jih pustijo kovinski predmeti, naredite pasto iz sode bikarbone in vodikovega peroksida ter jo uporabite na enak način.
Pri čiščenju tal iz marmorja se izogibajte uporabi grobih sesalnikov in nastavkov za preproge. Takšne ščetine so namreč navadno zelo grobe in trde in čeprav je to koristno za preproge, lahko opraska površino marmorja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV