Dominvrt.si
Toaster

Z rednim čiščenjem opekača za kruh se izognete nevarnosti požara

L.M.
11. 05. 2023 05.00
0

Kuhinja je zaradi pogoste uporabe zagotovo največkrat očiščen prostor, vendar pa so nekateri njeni elementi in naprave pri tem pogosto zapostavljeni. Eden takšnih je opekač kruha, saj njegovo čiščenje ni najbolj enostavno. Občasno ga obrnemo in iz njega stresemo drobtine, za kaj več pa si le redko vzamemo čas. Pa je to res dovolj, da preprečimo vonj po zažganih drobtinah ali celo, da se izognemo morebitnemu požaru?

V resnici stresanje drobtin na dolgi rok ne zadostuje. Vendar niste edini, ko domnevate, da opekača enostavno ni mogoče očistiti drugače. Poleg tega, da lahko zažgane drobtine povzročijo, da boste vdihovali strupen dim, so umazani opekači kruha zatočišče za bakterije in celo manjše žuželke, vaš kruh pa ima lahko posledično tudi neprijeten priokus ali pa ni enakomerno popečen. 

Opekač vedno razstavite, če je mogoče.
Opekač vedno razstavite, če je mogoče. FOTO: Adobe Stock

Čas je, da se naučite skrbno in varno očistiti ta kuhinjski pripomoček. Spodnji preprosti koraki vam zagotovo ne bodo vzeli več kot nekaj minut. 

Kako pogosto je smiselno očistiti opekač za kruh?

Če 'pop-up' opekač – to je tisti, iz katerega kruh 'skoči' sam, uporabljate vsak dan, je priporočljivo tedensko čiščenje, da odstranite drobtine in morebitne ostanke hrane, ki bi lahko povzročili zažgan okus kruha ali požar.

Kaj boste potrebovali?

- Kuhinjski čopič,

- gobo ali krpo,

- detergent za pomivanje posode,

- sodo bikarbono,

- destiliran beli kis.

Napravo pred čiščenjem vedno izklopite in pustite, da se ohladi

Preden se lotite čiščenja, opekač vedno najprej izključite iz električnega omrežja. Če v opekač kruha vstavite kar koli razen hrane, ko je ta priključen, lahko to povzroči električni udar ali požar. Ko opekač kruha izključite iz električnega omrežja, počakajte, da se popolnoma ohladi, preden ga začnete čistiti.

Občasno stresanje drobtin navadno ne zadostuje.
Občasno stresanje drobtin navadno ne zadostuje. FOTO: Adobe Stock

Iz opekača stresite drobtine

Opekač obrnite in podržite nad košem za smeti ali umivalnikom. Če ima naprava odstranljiv pladenj na dnu ali dno, ki se odpre, ga odprite in s čopičem odstranite drobtine. Opekač kruha obrnite na glavo in drobtine iz rež za opekač stresite v koš za smeti.

Pripravite čistilno sredstvo za čiščenje opekača

V lončku ali posodici pripravite raztopino tople vode in sredstva za pomivanje posode. Za najboljše rezultate izberite sredstvo za pomivanje posode, ki dobro raztaplja maščobo. Če ima opekač odstranljiv pladenj za drobtine, ga dobro operite z gobo ali pomivalno krpo. Pladenj sperite s čisto vodo in obrišite do suhega. 

Odstranite drobtine iz notranjosti

Ko odstranite pladenj za drobtine, s čopičem poskusite doseči še drobtine, ki se še vedno držijo notranjosti opekača. V reže ne vstavljajte prstov, saj lahko poškodujete le-te ali pa dele opekača.

Očistite tudi zunanjost opekača

Z rahlo vlažno krpo na koncu obrišite še zunanje dele naprave. Bodite posebno pozorni na gumbe ali vzvode na upravljalnih elementih ter ročaje, da jih ne zmočite preveč. Aparat dobro osušite z mehko krpo iz mikrovlaken. Če želite, da bo zunanjost opekača za kruh iz nerjavečega jekla zasijala, uporabite komercialno čistilo za nerjaveče jeklo ali navlažite čisto krpo z malo destiliranega belega kisa. Pustite, da se opekač popolnoma posuši, preden ga ponovno priključite.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698