Blazine, s katerimi dopolnimo videz sedežne garniture ali pa včasih tudi postelje, so odličen in hkrati uporaben dodatek interierju. Kako pogosto jih je treba prati, je odvisno od tega, ali imajo blazine snemljivo in pralno prevleko. V tem primeru prevleke peremo približno enkrat na mesec, odvisno od uporabe. Polnilo v notranjosti vzglavnika je priporočljivo očistiti na vsakih nekaj mesecev, spet odvisno od načina in pogostosti uporabe.
Pranje v pralnem stroju
Če se odločimo blazine oprati v pralnem stroju, preverimo oznake na etiketi in se prepričamo, da je material varen za strojno pranje.
V primeru, da je prevleka snemljiva, jo snamemo z blazine in položimo v pralni stroj. Pri tem uporabimo nežni program s hladno vodo in blag detergent.
Uporabimo sredstvo za odstranjevanje madežev s tekstila
Če želimo odstraniti trdovraten madež, ga pred pranjem obdelamo z odstranjevalcem madežev. Pri tem se moramo zavedati, da lahko močne kemikalije poškodujejo tkanino.
Oprano prevleko posušimo na zraku
Ko je cikel pranja končan, prevleko vzamemo iz bobna pralnega stroja in jo obesimo, da se posuši. Če je le mogoče, se izognemo uporabi sušilnega stroja, ki bi lahko povzročila, da se naša prevleka skrči in postane nepravilne oblike.
Nekaterih tkanin ni dovoljeno čistiti z vodo
Posebno pozornost namenimo prevlekam za blazine, ki so narejene iz tkanin, kot so semiš, usnje, svila ali volna. Teh nikoli ne čistimo z vodo.
Če strojno pranje ni mogoče, prevleko očistite z gobico
Čiščenje z gobico dela čudeže. Nekaterim blazinam, ki jih ni mogoče enostavno vreči v pralni stroj, bo koristilo čiščenje z gobico. Uporabimo sredstvo za čiščenje oblazinjenega pohištva in ga s krožnimi gibi z gobico vtremo v blazino, da odstranimo madeže. Ne pozabimo očistiti tudi robov, okraskov in drugih poudarkov na okrasnih blazinah. Ko končamo, madeže pobrišemo s čisto in vlažno brisačo.
Občasno moramo oprati tudi polnilo blazine
Pred pranjem odstranimo prevleko in jo operemo ločeno. Večino blazin je mogoče oprati v pralnem stroju na nežnem programu in z nižjo temperaturo vode. Najbolj občutljive so blazine z gosjim polnilom, za katere se priporoča, da jih v pralnem stroju operemo največ dvakrat letno, odsvetovano pa je kemično čiščenje le-teh.
In kako je s sušenjem?
Pri sušenju blazin in prevlek se za vsako ceno izogibamo prekomerni vročini. Najbolj idealna izbira je sušenje na zraku. V sušilnem stroju vedno izberemo nizko do srednjo vročino, v boben pa lahko dodamo nekaj teniških žogic, ki bodo preprečile, da bi se polnilo nagubalo v eno veliko kepo.
Blazino vzamemo ven nekaj minut, preden se popolnoma posuši, da preprečimo krčenje.
Vedno upoštevamo navodila proizvajalca
Najlažji način, da zagotovimo varno pranje blazin, je, da preverimo simbole na etiketi proizvajalca. Tako bomo ugotovili, ali okrasne blazine zahtevajo kemično čiščenje, ročno pranje z blagim detergentom ali pa jih lahko operemo v pralnem stroju. Če na etiketi ni razloženo, kako oprati okrasne blazine, preprosto poiščemo vrsto blaga, iz katerega so vzglavniki izdelani, in sledimo navodilom, kako pravilno očistiti omenjeno blago.
Pred čiščenjem s kemičnim izdelkom je vedno dobro opraviti preizkus na manj vidnem delu tkanine. To lahko storimo tako, da majhno količino čistila nanesemo na rob prevleke, pustimo delovati nekaj minut in pobrišemo ali speremo z vodo. Pustimo, da se prevleka za vzglavnik posuši in nato preverimo, ali je čistilo pustilo kakršne koli sledi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV