Določite proračun
Lahko sprva nekaj mesecev spremljate svoje običajne izdatke in šele nato poskušate določiti mejo, ki je ne boste presegli. Lahko je proračun tedenski. Če tudi zares opravite en večji nakup v sedmih dneh, se lahko v trgovino odpravite z gotovino in tako preprečite, da bi zapravili večji znesek.
Nakupujte s seznamom
To je morda najpomembnejši nasvet. Deluje enostavno, vsi ga poznamo. A dejstvo je, da se trgovci trudijo, da bi pri njih pustili čim več denarja. Izbira je ogromna, vedno se najde kaj novega, marsikaj deluje privlačno. Da bi preprečili impulzivne nakupe, se držite seznama. Le tako ven ne boste stopili z več hrane, kot jo sploh lahko pojeste.
Pred nakupom preglejte, kaj že imate
Kako preprečiti, da bi hrana končala v smeteh? Tako, da pred odhodom v trgovino, preverite, kaj imate doma, kar morate čimprej porabiti. Nato dokupite živila, ki vam bodo omogočila, da to hrano porabite, preden se pokvari. Navadite se, da takšen pregled opravite vedno, preden se odpravite po nakupih.
Imejte načrt obrokov
Kako bo seznam hrane, ki jo potrebujete, res vseboval le tisto, kar boste porabili v tednu dni (če predvidevamo, da je to nek povprečen čas, po katerem se spet odpravite v trgovino)? Tako, da sestavite načrt obrokov. Kot že napisano – upoštevajte hrano, ki jo že imate. Če včasih vendarle jeste zunaj, upoštevajte tudi to, torej načrtujte manj obrokov. Namesto da kupite več pokvarljivih živil, imate lahko za primer, da boste doma jedli večkrat, kot ste predvideli, zalogo zamrznjene in konzervirane hrane.
Pripravite hrano vnaprej
Seveda je ceneje jesti doma, a težava pogosto nastane zaradi pomanjkanja časa. Ali zjutraj prepozno vstanete in zato kupite zajtrk v bližnji pekarni? Med delom se odpravite v restavracijo? Ste popoldne, ko se vrnete, preutrujeni in si naročite dostavo? Vse to je znano večini. Zato je treba začeti razmišljati vnaprej. Zajtrk in kosilo za naslednji dan lahko pripravite zvečer. Takšen obrok so ovsene kaše, ki se ne kuhajo, temveč le čez noč pustijo v hladilniku. Za kosilo ali večerjo po napornem dnevu pa bi lahko denimo večer prej popražili meso in zelenjavo ter skuhali riž. V hladnejšem obdobju se prileže enolončnica, ki jo je ravno tako mogoče pripraviti vnaprej.
Odrecite se mesu
Meso spada med dražja živila, zato lahko precej prihranite, če se odločite, da boste vsaj pogosteje beljakovine namesto iz mesa zaužili iz stročnic in jajc. V prej omenjenem obroku lahko meso nadomestite denimo s čičeriko, ki jo ravno tako lahko skuhate za več dni ali jo vzamete iz pločevinke.
Vedite, kaj pomeni oznaka: uporabno najmanj do
Medtem ko bi oznako "porabiti do" morali dosledno upoštevati in živila zavreči po datumu na embalaži, to ne velja za oznako "uporabno najmanj do," ki jo lahko po besedah Zveze potrošnikov Slovenije zasledite na živilih, kot so moke, kaše, riž, suhe testenine, pločevinke, zamrznjena živila, trdi in poltrdi siri itn. Ta oznaka pomeni, da bo to živilo – če ga seveda shranjujete, kot je navedeno na embalaži – najverjetneje povsem uporabno celo po pretečenem datumu. "Seveda moramo s svojimi čuti preveriti, da izdelek ni napihnjen, čudnega vonja ali okusa, plesniv itn." Toda ne mečite hrane stran po nepotrebnem.
Bodite pridni pri shranjevanju
Primerno shranite vsa živila. V shrambi jasno označite, kdaj je njihov rok. Spredaj naj stojijo tista, ki jih je treba porabiti prej. Pazite še, da pravilno shranjujete hitro pokvarljiva živila – sadje, zelenjavo, mleko in mlečne izdelke, jajca, meso. Mleko denimo ne bi smelo stati v vratih hladilnika, temveč v zadnjem delu spodnje police, kjer je najhladneje in je temperatura stabilnejša.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV