Prvo, kar lahko storite, je, da se obnašate preventivno – da zmanjšate količino umazanije. A kako to doseči? Z velikostjo domovanja, ki je ravno pravšnja, nič večja od tega, kar zares potrebujete. Imeti bi morali čim manj površin, ki jih je treba čistiti, torej čim manj pohištva, le kose, brez katerih ne gre. Če imate le stvari, ki jih potrebujete, lahko živite z manj prostora za shranjevanje.
Medtem ko mnogi varčujejo za svojo starost, se premalo ljudi zaveda, da je sčasoma treba začeti misliti še na nekaj – to pa je prilagoditev bivališča. Postati mora takšno, da ga je enostavneje pospraviti in počistiti. Včasih to pomeni pravočasno selitev, včasih je dovolj zamenjati pohištvo, ga denimo nadomestiti s kosi, pri katerih se, da bi kaj dosegli, ni treba preveč sklanjati ali stegovati. Idealno je, če je vse shranjeno tako, da je lahko dostopno. Postanite za povrh bolj organizirani. Vsaka stvar naj ima svoje mesto. Tako si boste lažje zapomnili, kje je kaj, saj z leti lahko začne pešati spomin.
Zavedajte se, da mnoge stvari, ki leta in leta stojijo v omarah, dejansko prispevajo h količini prahu, ki se nabira v domovanju – to velja denimo za papir in oblačila.
Površine naj bodo prazne, s čimer si olajšate njihovo brisanje – odrecite se okrasnim predmetom, pa tudi druge je bolje pospraviti v omare, ki se zaprejo. Vrata so lahko steklena, da vidite, kaj je za njimi. Na police lahko položite časopisni ali peki papir kot tudi na vse višje, težje dostopne površine. Ko se nabere prah, enostavno papir le zamenjate (oziroma to nekdo naredi namesto vas).
Sčasoma je lahko vse težje čistiti dalj časa. Raje posesajte en prostor in se odpočijte vsaj za petnajst do dvajset minut. Nato se lotite naslednjega. Tako se ne boste povsem izčrpali. Tudi stole razpostavite po domovanju na pravih mestih, to je tam, kjer vam pride še kako prav, da lahko sedete, ko se utrudite med opravilom, in se odpočijete.
Prilagodite domovanje sebi. Vse naj bo tako, da čim bolj olajša vaš vsakdan, vam pomaga pri vaših navadah, da lahko čim dlje ohranite samostojnost. Bivališča ni mogoče prilagoditi čez noč, zato je ključno začeti o staranju razmišljati vnaprej.
Opremite se s pripomočki za čiščenje, ki so lažji in omogočajo, da čistite vzravnani ali morda celo v sede. Sesalec naj bo lahek, prav lahko pride robotski. Znajdite se. Ovijte krpo okoli metle, jo pričvrstite z gumico in tako pomijte kad. Pri roki imejte vlažne robčke za čiščenje, da hitro počistite nekaj, kar se polije. Ne bo vam treba iskati krpe in je nato spirati. Imejte manjše vrečke za smeti in jih večkrat odnesite.
Predvsem pa prosite za pomoč. Če si ne morete privoščiti profesionalnega čiščenja, boste vsaj pri opravilih, kot je denimo pomivanje oken, nekega dne verjetno potrebovali nekoga, ki bo to opravil namesto vas. Starejši se velikokrat bojijo biti v nadlego. A bližnji si lahko naloge razdelijo. Lahko je nekdo zadolžen, da ostaja čista kopalnica, nekdo drug, da ostaja čista kuhinja. Ob vsakem obisku je mogoče opraviti le nekaj – denimo pomiti par oken in delo dokončati naslednjič. Tako je lažje najti čas in tudi obremenitev ni prehuda.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV